لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۲۳

ساعتی پس از تذکر مجلس، احمدی‌نژاد قانون بودجه ۹۰ را ابلاغ کرد


ساعتی پس از آنکه موضوع تعلل دولت در ابلاغ قانون بودجه، به موضوع بحث در جلسه روز یکشنبه مجلس بدل شد، محمود احمدی‌نژاد در حکمی قانون بودجه سال ۱۳۹۰ را رسماً ابلاغ کرد.

قانون بودجه سال ۹۰ به دلیل رکوردشکنی دولت در تأخیر برای تنظیم و ارسال آن به مجلس، در اسفندماه در دستور کار مجلس قرار گرفت و در این میان نمایندگان برای جلوگیری از اخلال در فعالیت‌های کشور، اجازه استفاده از تنخواه ۲۰ هزار میلیارد تومانی را برای هزینه‌کرد در ماه‌های فروردین و اردیبهشت، برای دولت صادر کردند.

بر همین اساس بودجه ۹۰ بایستی از نخستین روز خرداد ماه، مبنای هزینه‌کرد دولت قرار می‌گرفت.

بررسی بودجه ۹۰ در ماه‌های فروردین و اردیبهشت امسال نیز ادامه یافت و نهایتاً در ۲۴ اردیبهشت پس از اعلام نظر شورای نگهبان، علی لاریجانی رئیس مجلس آن را به دولت ابلاغ کرد.

اما دولت که برای استفاده از تنخواه مصوب خود تنها تا پایان اردیبهشت ماه فرصت داشت، باز هم در ابلاغ این قانون تأخیری هشت روزه داشت.

این تأخیر در جلسه روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی موضوع تذکر احمد توکلی، نماینده اصولگرای منتقد دولت بود.

آقای توکلی در تذکر خود با اشاره به پایان یافتن مهلت قانونی رئیس‌جمهور برای ابلاغ بودجه ۹۰ و بلاتکلیفی کشور در صرف بودجه، خواستار آن شد که رئیس مجلس برای ابلاغ این قانون رأساً عمل کند.

وی با اشاره به پایان یافتن مهلت قانون دولت برای استفاده از تنخواه دوماهه، تأکید کرد که از این تاریخ هرگونه دخل و تصرف دستگاه‌های دولتی و حتی مجلس در اموال دولتی غیرقانونی است.

آقای توکلی افزود که بر اساس قانون رئیس مجلس می‌تواند برای جلوگیری از ایجاد مشکلات در جامعه، پس از ۷۲ ساعت قانون بودجه مصوب مجلس را ابلاغ کند.

به گزارش خبرگزاری‌ها علی لاریجانی رئیس مجلس، در پاسخ به تذکر احمد توکلی، اعلام کرد که پس از جلسه علنی روز یکشنبه به این موضوع رسیدگی خواهد کرد.

اما ساعتی از انتشار این خبر نگذشته بود که محمود احمدی‌نژاد سرانجام قانون بودجه را ابلاغ کرد.

در اين ميان، محمدرضا تاج الدينی، معاون رئيس جمهور در امور مجلس، نیز درباره علت تأخير در ابلاغ لايحه بودجه ۹۰ به واحد مرکزی خبر گفت که لايحه بودجه، اصلاحات جزیی ويرايشی داشت و به همين خاطر ميان مجلس و دولت در رفت و آمد بود که پس از اصلاح اين ايرادها، لايحه بودجه ابلاغ شد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG