لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۲۵

تأخیر دوباره در ارائه لایحه بودجه و وعده کاهش قیمت‌ها در سال ۹۰


محمود احمدی‌نژاد در جلسه روز یکشنبه مجلس
در حالی دولت محمود احمدی‌نژاد برای ششمین بار پیاپی در ارائه لایحه بودجه تأخیر دارد و هنوز زمان ارائه این لایحه مشخص نیست، آقای احمدی‌نژاد روز یکشنبه وعده داد که از فروردین ۱۳۹۰ روند کاهشی قیمت‌ها در ایران آغاز خواهد شد.

مجلس هشتم پیش از این با تعیین ضرب‌العجلی از دولت خواسته بود که لایحه بودجه ۱۳۹۰ را حداکثر تا دهم بهمن ماه به مجلس تقدیم کند.

با این حال محمود احمدی‌نژاد که از زمان به قدرت رسیدن در تابستان سال ۸۴ همواره در ارائه لایحه بودجه در موعد مقرر تعلل کرده است، این بار نیز دست خالی به مجلس رفت تا نمایندگان همچنان چشم به راه لایحه بودجه باشند.

بر اساس نامه‌ای که چندی پیش نمایندگان عضو کارگروه حل اختلاف میان دولت و مجلس منتشر کردند، دولت محمود احمدی‌نژاد در سال‌های ۸۴ تا ۸۸ لایحه بودجه سال آینده را به ترتیب در ۲۵ دی ماه، یکم بهمن ماه، ۱۷ دی ماه، هشت بهمن ماه و چهارم بهمن ماه به مجلس ارائه کرده است.

بر این اساس حتی در صورتی که لایحه بودجه سال ۹۰ روز یکشنبه به مجلس ارائه می‌شد، دولت رکورد تأخیر در ارائه لایحه بودجه را می‌شکست.

این در حالی که مجلس برای ملتزم کردن دولت به ارائه به موقع لایحه بودجه در سال ۸۷ آیین‌نامه داخلی خود را به گونه‌ای اصلاح کرد که دولت را مکلف به ارائه لایحه بودجه حداکثر تا نیمه آذر ماه می‌کرد.

تأخیر دولت در ارائه لایحه بودجه موضوع تذکر آیین‌نامه‌ای محمدرضا خباز، نماینده کاشمر، بود که علی لاریجانی در پاسخ به این تذکر از نامه‌نگاری مجلس با دولت در این زمینه خبر داد.

آقای لاریجانی افزود که «دولت باید سریع‌تر لایحه بودجه را ارائه دهد والا در مسیر بررسی آن دچار ضیق وقت خواهیم شد.»

به این ترتیب در حالی که هنوز زمان دقیق ارائه لایحه بودجه ۹۰ مشخص نیست می‌توان انتظار داشت که مجلس همچون دو سال گذشته ماراتن نفس‌گیری را برای بررسی، تصویب و ابلاغ به موقع قانون بودجه سال آینده در پیش داشته باشد.

«قیمت‌ها از فروردین آینده کاهش می‌یابد»

در این میان در شرایطی که با اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها قیمت حامل انرژی چندین برابر افزایش یافته و این امر بر افزایش قیمت سایر کالاهای اساسی تأثیر گذار بوده است، محمود احمدی‌نژاد در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس، به مردم وعده داد که از آغاز فرودین ۹۰ شاهد کاهش قیمت‌ها خواهند بود.

وی در سخنانی در جلسه رأی اعتماد به علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه، اعلام کرد که از فروردین ماه «برکات» طرح هدفمندی یارانه‌ها خود را نشان می‌دهد و «سال که تمام بشود، یعنی با آغاز فروردین‌ماه کاهش قیمت‌ها آغاز می‌شود».

رئیس دولت اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها را «آرزوی ۳۰ ساله ملت ایران» خواند و افزود که «به طور متوسط بیش از پیش‌بینی یعنی بیش از ۲۰ درصد در همین گام اول در بخش‌های گوناگون انرژی با صرفه‌جویی ملی مواجه هستیم که این یک اتفاق بزرگ است.»

بر اساس اظهارات مقام‌های دولتی دومین بخش از یارانه‌های مستقیم موضوع قانون هدفمندی یارانه‌ها در اسفند به حساب شهروندان واریز خواهد شد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG