لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۳:۰۸

رئيس سيا: القاعده از نظر استراتژيکی شکست خورده است


هيلمن : اسامه بن لادن به عنوان رهبر القاعده جايگاه خود در ذهن و قلب جهان اسلام را از دست داده است

رئیس سازمان مرکزی اطلاعات آمريکا - CIA - در مصاحبه ای گفت که القاعده درعراق اساسا و از نظر استراتژيکی شکست خورده است.


روزنامه واشنگتن پست در شماره روز جمعه خود مصاحبه ای از مايکل هيدن را منتشر کرده است که در آن وی تاکيد کرده، شکست القاعده در عربستان سعودی و مرز افغانستان و پاکستان نيز صادق است.


به گفته آقای هیدن اين پيشرفت زمانی حاصل شد که آنها در يک رشته عمليات در خاورميانه توانستند هسته مرکزی رهبری القاعده را متزلزل و بی ثبات سازند.


به نوشته روزنامه واشنگتن پست، آقای هيدن گفته است اسامه بن لادن به عنوان رهبر القاعده جايگاه خود در ذهن و قلب جهان اسلام را از دست داده است و القاعده نتوانسته است نيروهای جديدی را در جنگ عراق به استخدام در آورد.


هيدن گفته است با اين حال زمانی که القاعده هنوز تهديدی جدی محسوب می شد «ما بسيار خوب کار کرديم.»


اين گزارش کمتر از يک سال پس از گزارش امنيتی اين کشور در اوت گذشته منتشر می شود که بر اساس آن القاعده در «بهشت کوچکی در پاکستان، در نزديکی مرز افغانستان، در حال ساماندهی مجدد برای حمله عليه آمريکا» توصیف شده بود.

اين گزارش کمتر از يک سال پس از گزارش امنيتی اين کشور در اوت گذشته منتشر می شود که بر اساس آن القاعده در «بهشت کوچکی در پاکستان، در نزديکی مرز افغانستان، در حال ساماندهی مجدد برای حمله عليه آمريکا» توصیف شده بود.


اما این بار رئیس سازمان سیا گفت: «عمليات ما برای دستگيری و از بين بردن همه اعضای القاعده و ايجاد ناامنی برای آنان، حتی در مناطق امن خود در مرزهای پاکستان و افغانستان، ادامه خواهد يافت.»


به گفته اين مقام ارشد سازمان سيا، آمريکا توانسته است مانع پيوستن افراد به القاعده شود و در همين حال توان ارتش عراق را افزايش داده است. اين در حالی است که در اين مدت تعداد روز افزونی از مردم مخالف «انديشه های جهادی» شده اند.


رايان کراکر، سفير آمريکا در عراق نيز هفته گذشته اعلام کرد که القاعده در عراق به شکست نزديک تر شده است.


در همين حال، مقامات امنيتی عراق نيز اعلام کردند، عمليات عليه نيروهای القاعده در شمال شهر موصل به نابودی شبکه شورشيان در اين منطقه منجر شده است.


ژنرال عبدالکريم خلف، سخنگوی وزارت کشورعراق، گفت: «ما اکثر افراد تحت تعقيب را دستگير کرديم و عمليات در اين منطقه همچنان ادامه دارد و ديگر چالش بزرگی در موصل وجود ندارد.»


نيروهای القاعده حدود يک سال پيش، پس از عقب نشينی از استان انبار در غرب عراق، در موصل مستقر شده اند و مقام های آمريکايی و عراقی می گويند که اين شهر مهمترين پايگاه القاعده محسوب می شود.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG