لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۵۳

اتحادیه عرب یک دیپلمات دیگر مصری را به دبیرکلی خود برگزید


نبیل العربی، وزیر خارجه پیشین مصر و دبیرکل کنونی اتحادیه عرب
همزمان با تصمیم عمرو موسی برای کناره‌گیری از دبیرکلی اتحادیه عرب، یک دیپلمات مصری دیگر برای دبیرکلی این اتحادیه برگزیده شد.

نبیل العربی، گزینه جدید ریاست اتحادیه عرب وزیر کنونی امور خارجه مصر است که از زمان روی کار آمدن دولت جدید مصر عهده‌دار این سمت شده است.

عمرو موسی ۷۴ ساله که خود پیشتر وزارت خاجه مصر را عهده‌دار بوده، حدود یک دهه است زمام امور اتحادیه عرب را به‌دست دارد و به تازگی اعلام کرده است که قصد نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری آتی مصر را دارد.

عمرو موسی، که نزدیک به یک دهه دبیرکلی اتحادیه عرب را در اختیار داشت، قصد نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری آتی مصر را دارد
مقر اتحادیه عرب در قاهره است و منصب دبیرکلی اتحادیه عرب از زمان تشکیل آن در سال ۱۹۴۵ به طور سنتی در دست دیپلمات‌های مصری بوده گرچه برای یک دوره در فاصله سال ۱۹۷۹ تا ۱۹۹۰ این سمت در اختیار شاذلی القلیبی، سیاستمدار تونسی بود.

آقای العربی که قاضی پیشین دیوان بین‌المللی لاهه است، از زمان شکل‌گیری اعتراض‌های اخیر در مصر که به سرنگونی حکومت حسنی مبارک منجر شد، به جنبش اعتراضی پیوست و پس از سرنگونی مبارک و تشکیل دولت جدید مصر به نخست‌وزیری عصام شرف، عهده‌دار وزارت خارجه شد.

اتحادیه عرب که متشکل از ۲۲ کشور عربی خاورمیانه و شمال آفریقاست از زمان شکل‌گیری در بهار ۱۹۴۵ تا کنون شش دبیرکل به خود دیده و اکنون نبیل العربی هفتمین دبیرکل این سازمان است.

آخرین نشست رهبران اتحادیه عرب در بهار سال ۸۹ در لیبی برگزار شد، اما تحت تأثیر تحولات اخیر دنیای عرب نشست امسال رهبران این اتحادیه به تعویق افتاد و بغداد در سال آتی میزبان آن خواهد بود.
XS
SM
MD
LG