لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ تهران ۱۷:۱۰

میلان ارسگان، رئیس پیشین فدراسیون جهانی کشتی درگذشت


۳۰ سال رئیس فدراسیون جهانی کشتی بود و قبل از آن نیز ۲۰ سال سمت دبیرکلی فیلا را بر عهده داشت. میلان ارسگان که نیم قرن بر دنیای کشتی حکومت کرد، در سن ۹۵ سالگی از دنیا رفت.

وب سایت رسمی فدراسیون جهانی کشتی در یادداشتی به قلم رافائل مارتینتی رئیس این ارگان، خبر درگذشت مرد همیشه بحث‌برانگیز اهل یوگسلاوی را همراه با ابراز تاسف ۱۷۳ عضو خانواده فیلا، منتشر کرده است.

ارسگان در سال ۱۹۵۲ دبیرکل فدراسیون جهانی کشتی شد و ۲۰ سال در آن سمت باقی بود. در آن مقطع زمانی، این رشته ورزشی در اوج دوران تاریخی‌اش قرار داشت. رقابت‌های جهانی ۱۹۵۷ استانبول را چهل هزار تماشاگر در استادیوم فوتبال به نظاره نشستند. مسابقات جهانی ۱۹۷۱ صوفیا نیز دقیقاً چنین وضعیتی را در بزرگترین استادیوم فوتبال پایتخت بلغارستان داشت.

سالن‌های کشتی در اروپا و آسیا جوابگوی سیل علاقه‌مندان نبود و به همین خاطر رقابت‌های جهانی ۱۹۵۹ و ۱۹۷۳ تهران نیز در فضای باز به انجام رسید.

با شکوه‌ترین مسابقات کشتی در آن دوران به انجام رسیده، اما مقاومت مدیران کشتی جهان از جمله میلان ارسگان در توسعه این رشته ورزشی و جلوگیری از شورایی شدن تصمیم‌سازی‌ها، بزرگترین عامل رکود کشتی و جا ماندن این رشته ورزشی در شتاب چشمگیر رشته‌های جدید بود.

از سال ۱۹۷۲ و با مرگ روژه کولون فرانسوی، ارسگان رئیس فیلا شد. او فدراسیون جهانی را عملاً یک نفره اداره می‌کرد. از تعیین میزبان‌ها گرفته تا حتی تعیین داور‌ها برای فضاوت مسابقات مهم، به تمامی توسط ارسگان انجام می‌شد.

مرادعلی شیرانی، رئیس سابق فدراسیون کشتی ایران، در اوایل دهه ۸۰ میلادی نقل می‌کند که وقتی برای ملاقات با ارسگان به سوئیس رفت، روی دیوار اتاقش، یک عکس از فرانتس بکن بائر نصب شد و همچنین تصویری از یک گربه!

جعفر صمیمی، سردبیر وقت مجله دنیای ورزش، که از بهترین کشتی‌نویسان تاریخ مطبوعات ورزشی ایران است نیز در گزارشی با تیتر «خیاط بالکانی»، پیشینه ارسگان را افشا کرد.

مرحوم منوچهر لطیف دیگر کشتی‌نویس برجسته تاریخ مطبوعات ورزشی ایران نیز که از آغاز دهه ۷۰ میلادی از نزدیک با ارسگان آشنا بود، بار‌ها در عصر طلایی مجله کیهان ورزشی، به افشای ناکارآمدی‌ها و فساد رایج در امور جاری فیلا پرداخت.

از نیمه دوم دهه ۸۰ به بعد، تصاویر به خواب رفتن ارسگان در سالن‌های مسابقات و در هنگامه مسابقات مهم جهانی و المپیک، بار‌ها در رسانه‌های ورزشی جهان منتشر شد. تا اینکه در سال ۲۰۰۲ و در کنگره فیلا به میزبانی روسیه، رافائل مارتینتی رئیس وقت کمیته داوران فیلا، به جای ارسگان بر کرسی مدیریت فدراسیون جهانی نشست.

ارسگان نیز به سمت رئیس افتخاری این ارگان منصوب شد. او سرانجام در ۹۵ سالگی به دلیل کهولت سن درگذشت.

مارتینتی در هشت سال گذشته، تغییراتی برای نوسازی در ساختار فیلا اعمال کرد و ضمن کاهش زمان برگزاری مسابقه، تحولاتی در قوانین داوری ایجاد کرد که منجر به حفظ این رشته ورزشی در جدول بازی‌های المپیک شد.

گرچه هنوز هم کار‌شناسان کشتی، انتقادات فراوانی را به روند اداره امور فیلا و تصمیم‌سازی‌های این ارگان جهانی وارد می‌دانند.
XS
SM
MD
LG