لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۰۰

بازی‌های آسیایی؛ قهرمانی یزدانی در رقابت‌های کشتی آزاد


ابروی رضا یزدانی در طول مسابقه با حریف قزاق و در اثر ضربه‌های وی شکافته شد
«باور کردنی نیست اما پلنگ جویبار، سه امتیاز رو جبران می‌کنه و با رشادت روی سکوی قهرمانی قرار می‌گیره»

این گوشه‌ای از ابراز احساسات گزارشگر کشتی صداوسیما بود که با قطع شدن پخش بازی فوتبال ایران و کره جنوبی، رقابت فینال ۹۶ کیلوگرم کشتی آزاد را گزارش می‌کرد.

رضا یزدانی در یکی از زیباترین رقابت‌های بازی‌های آسیایی گوانگژو، در حالی که با ابروی شکافته شده مبارزه می‌کرد، موفق شد کوربانوف از ازبکستان را شکست دهد و روی سکوی قهرمانی بایستد.

به این ترتیب، ترکیب ۱۴ نفره کشتی آزاد و فرنگی ایران به هفتمین مدال طلای خود دست یافت که بیانگر آمار جالب توجه قهرمانی ۵۰ درصد از نفرات اعزامی این رشته است.

یزدانی درنخستين ديدار خود به راحتی و با نتیجه ۷-۰ رجا الكراد از سوریه را شكست داد. در دور دوم مقابل تيموراز تيگی‌یف، نايب قهرمان المپیک پكن از قزاقستان قرار گرفت.

این دیدار را نیز یزدانی با نتیجه ۹-۱ به سود خاتمه داد. اما در طول مسابقه، رقیب قزاق بارها ضربات خطا را به صورت يزدانی زد و ابروی او را شكافت.

در پایان مسابقه و هنگام خروج از تشک، تیگی‌یف ناجوانمردانه ضربه دیگری را زد که بلافاصله از سوی هیئت برگزارکننده مسابقات دیسکالیفه شد تا نتواند در گروه بازنده‌ها کشتی بگیرد.

پلنگ جویبار در نيمه نهایی نیز توانست ۵-۰ بر كيم جائه گانگ از كره جنوبی غلبه کند و به فینال برسد.

کوربان کوربانوف از ازبکستان با وزنی سنگین‌تر از یزدانی و سابقه مدال‌های جهانی و آسیایی، در فینال بارها به ابروی شکافته شده یزدانی ضربه زد اما اعجوبه قدرتمند و تکنیکی کشتی آزاد ایران، در حالی که ۴-۱ از حریف عقب بود و زمان نیز رو به پایان بود، با اجرای خیره‌کننده فن رکبی، نتیجه را مساوی کرد و در ادامه نیز دو امتیاز دیگر گرفت تا در عین ناباوری ازبک‌ها و تماشاگران حاضر در سالن، مدال طلای بازی‌های آسیایی دوحه را در گوانگجو نیز تکرار کند.

ماجرای تلخ تئاتر

رضا یزدانی برای مسابقات جهانی ۲۰۱۰ مسکو نیز از بخت‌های اصلی ایران برای کسب مدال بود. اما چند روز قبل از اعزام تیم ملی، با این بهانه که در برنامه تفریحی اردونشین‌ها، به تئاتر نرفته است از اردوی تیم ملی اخراج شد!


او از مربیان تیم ملی درخواست کرده بود که به جای تماشای تئاتر، در اردو بماند و استراحت کند.

اعتراض شدید هیئت کشتی استان مازندران نیز نتیجه بخش نشد و یزدانی از اعزام به مسکو بازماند.

اما در آستانه رقابت‌های بازی‌های آسیایی، او در رقابت‌های انتخابی مقابل سعید ابراهیمی مدعی اصلی این وزن پیروز شد تا برای گوانگژو انتخاب شود. این بار، دیگر برنامه تفریحی تئاتر در کار نبود!

رضا یزدانی مثل جمال میرزایی که او نیز با دلایلی مبهم، یک سال را پشت خط تیم ملی مانده بود، دو کشتی‌گیر مغضوبی هستند که با برتری کامل مقابل حریفان، روی سکوی شماره یک بازی‌های آسیایی ایستاده‌اند.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG