لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۲۷

حضور یک کشتی‌گیر مدال‌آور دیگر ایران در مسابقات کشوری آذربایجان


نبرد آذرشکیب با رودریگز کوبایی که از این پس با پرچم آذربایجان مسابقه خواهد داد/ عکس از وبسایت رسمی فدراسیون کشتی آذربایجان
پس از سامان طهماسبی فرنگی‌کار تیم ملی ایران که با تابعیت جمهوری آذربایجان در مسابقات جهانی ۲۰۱۰ مسکو شرکت کرد، محمدرضا آذرشكيب نیز با شرکت در مسابقات كشتی آزاد قهرمانی كشور آذربايجان، موفق به کسب رتبه اول شد.

کوچ قهرمانان کشتی ایران به کشورهای مختلف در شرایطی صورت می‌پذیرد که پیش از این، هرگز سابقه نداشت که قهرمانان رده اول کشتی ایران به خارج از کشور مهاجرت کنند و خروج آنها از ایران، عمدتاً پس از پایان دوران قهرمانی اتفاق می‌افتاد.

آذرشکیب در رقابت‌های آذربایجان بالاتر از دیگر خارجی‌های مقیم آذربایجان یعنی آلکسیس رودریگز کوبایی و علی عیسایف روسی روی سکوی نخست ایستاد.
با این حال یکی از مسئولین فدراسیون کشتی ایران که نمی‌خواست نامش فاش شود، در این باره به رادیو فردا گفت که برخی دیگر از چهره‌های صاحب نام ورزش ملی ایران، برای حضور در ترکیب تیم ملی جمهوری آذربایجان اعلام آمادگی کرده‌اند.

پیش از این و طی سه ماه گذشته، محمدحسین ابراهیمی در شمشیربازی، احسان رجبی و وحید سرلک در جودو نیز با حضور در کشورهای فرانسه، امریکا و آلمان، از بازگشت به ایران خودداری کرده بودند.

محمدرضا آذرشكيب دارنده دو مدال نقره جوانان جهان در وزن ۱۲۰ كيلوگرم است که همواره نسبت به بی‌توجهی مربیان تیم ملی گله مند بوده است. او بارها در مصاحبه‌های مختلف، نسبت به این که تحت هر شرایطی از فردین معصومی در ترکیب تیم ملی استفاده می‌شود ابراز نارضایتی کرده بود.

پس از مصاحبه اخیر فردین معصومی ۳۳ ساله مبنی بر اینکه شاید پس از المپیک ۲۰۱۲ لندن هم از دنیای قهرمانی خداحافظی نکنم، آذرشکیب از ایران خارج شده و در رقابت‌های داخلی جمهوری آذربایجان کشتی گرفته است.

او در این رقابت‌ها بالاتر از دیگر خارجی‌های مقیم آذربایجان یعنی آلکسیس رودریگز کوبایی و علی عیسایف روسی روی سکوی نخست ایستاده است. رودریگز ۳۲ ساله مدتی قبل از المپیک ۲۰۰۸ لندن، در تورنمنت بین‌المللی مادرید از اردوی کوبا فرار کرد و دیگر به کشورش باز نگشت.

آذرشکیب که در کرج زندگی می‌کند، ۱۰ سال جوان‌تر از فردین معصومی صاحب دوبنده تیم ملی ایران در این وزن است.

بر اساس قوانين فيلا، آذرشکیب از لحظه تغییر تابعیت یا اخذ تابعیت دوگانه، تا دو سال نمی‌تواند برای کشور جدیدش کشتی بگیرد. اما حضور او در المپیک ۲۰۱۲ لندن بلامانع خواهد بود.

نکته تأمل برانگیز رقابت‌های داخلی جمهوری آذربایجان، حضور دو داور ایرانی در محل رقابت‌ها بود که یکی از آنها علی‌اکبر طهماسبی رئیس کمیته داوران فدراسیون کشتی ایران است. این در حالی است که همزمان، رقابت‌های قهرمانی کشور ایران در حال برگزاری بود و استان‌های مختلف نسبت به غیبت طهماسبی معترض بودند.

بهمن طالبی دیگر ديگر داور ايرانی حاضر در این مسابقات، پیش از این گفته بود: «من مترجم سامان طهماسبی بودم و به هیچ وجه قرار نیست او تغییر تابعیت بدهد.» اما مدتی بعد، طهماسبی با دوبنده جمهوری آذربایجان در مسابقات جهانی مسکو شرکت کرد.

فهرست قهرمانان مسابقات داخلی جمهوری آذربایجان به شرح زیر است و ملیت سابق این قهرمانان داخل پرانتز آمده است.

۵۵ كيلو: محمود ماگومدوف (روسیه)، ۶۰ كيلو: سليم‌خان حسين‌اف (روسیه)، ۶۶ كيلو: جبرئيل حسن‌اف، ۷۴ كيلو: عقيل قلی‌اف، ۸۴ كيلو: شريف شريف‌اف، ۹۶ كيلو: ختاگ گازاموف(روسیه)، ۱۲۰ كيلو: محمدرضا آذرشكيب (ایران)
XS
SM
MD
LG