لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۵:۲۹

«گوش به فرمان و اراده ملوکانه» برای حذف اصلاح‌طلبان


آیت‌الله احمد جنتی، دبیرشورای نگهبان، در خطبه‌های نماز جمعه تهران با حمله به مخالفین دولت گفت خواص غیر انقلابی‌ مردود شدند و مردم جواب آنها را دادند، به نحوی که آنها فهمیدند برای همیشه باید کنار بروند.

آقای جنتی بدون اشاره بردن نام محمد خاتمی گفت امروز کسانی برای آمدن مجدد به عرصه سیاسی شرایط می‌گذارند، اما چه کسی شرایط آنها را قبول می‌کند؟ اصلاً چه کسی به آنها رأی می‌دهد؟

مهدی مهدوی‌آزاد، روزنامه‌نگار در آلمان، به پرسش‌های رادیو فردا در ارتباط با این اظهارات آقای جنتی پاسخ داده است.  • آقای مهدوی‌آزاد، چرا آقای جنتی برای دومین بار در نماز جمعه برای مخالفین خط و نشان کشیده و به خاتمی حمله کرده است؟

طی ۱۰ روز گذشته این چندمین حمله‌ای است که از طرف آقایان جنتی، طائب، دادستان تهران با آن بیانیه شدید و سایر مقامات حکومتی منتصب به بیت رهبری نسبت به آقای خاتمی صورت می‌گیرد. آن هم پس از اینکه آقای خاتمی در اظهاراتی کف خواسته‌های اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس سال آینده را اعلام کرد.

ما اکنون چهار جریان فعال را در عرصه رقابت‌های سیاسی می‌بینیم، جریان اول بخشی از اصلاح‌طلبان هستند که هنوز به طور کامل حذف نشده‌اند و زندان نرفته‌اند و محوریت آنها با آقای خاتمی است. جریان دوم اصولگرایان معتدل یا عملگرا هستند با محوریت آقایان لاریجانی و قالیباف، جریان سوم جریان دولت آقای احمدی‌نژاد است با محوریت آقایان احمدی‌نژاد و مشایی و جریان چهارم هم جریان نزدیک به بیت رهبری است که آقایان جنتی، طائب، حسین شریعتمداری و دادستان تهران در این طیف هستند.

دولت احمدی‌نژاد سعی می‌کند در انتخابات مجلس اکثریت بیشتری را به دست آورد، اصولگرایان سعی می‌کنند طیف احمدی‌نژاد را به حاشیه برانند، اصلاح‌طلبان سعی می‌کنند حداقل حضوری در قدرت داشته باشند تا بتواند زمینه بازگشت قدرت در انتخابات ریاست جمهوری آینده را پیدا کنند و وفاداران و چاکران آستان ملوکانه آقای خامنه‌ای هم تلاش می‌کنند برای حذف اصلاح‌طلبان زمینه‌سازی کنند و گوش به فرمان باشند تا ببینند اراده ملوکانه چه می‌خواهد تا در آن لحظه تصمیم بگیرند.

  • یعنی می‌خواهند به اصطلاح گربه را دم حجله بکشند و از حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس جلوگیری کنند؟

ترجیع‌بند تمام اظهارات آقایان این است که به قول خودشان در سال ۸۸ فتنه‌ای داشتیم که این فتنه با حماسه عده‌ای فرو نشست و به تاریخ پیوست. اما این ترس و نگرانی از تک تک جملات آقایان پیدا است که می‌دانند جنبش سبز هنوز زنده است. جنبش سبز به معنی جنبش اعتراضی مردم ایران است که از طیف بسیار متنوع و متکثری تشکیل شده و تا کنون سران جنبش خیانتی به خواسته‌های مردم نکرده‌اند.

  • به رغم اینکه در یک سال و نیم پس از انتخابات می‌گفتند جریان به اصطلاح فتنه جریان مهمی نبوده است، اما آقای جنتی در نماز جمعه این هفته می‌گوید غبار فتنه و نا‌امیدی همه جا را گرفته بود و ما توانستیم کمر فتنه را بشکنیم. ارزیابی شما از این صحبت چیست؟

غباری که آنها به عنوان غبار فتنه از آن نام می‌برند هنوز فرو ننشسته است، چون اگر فرو نشسته بود این همه تبلیغات حکومتی لازم نبود. در حالی که شما می‌بینید برنامه‌های تلویزیون در آستانه سالگرد نهم دی یک هفته به طور دائم به آقایان خاتمی، میرحسین موسوی و کروبی بد‌ترین دشنام‌ها را دادند.

البته فتنه‌ای در کار نبوده بلکه این یک جنبش اعتراضی است که اکثریت مردم را در بر می‌گیرد و یک اقلیت سرکوبگر و استبدادی که می‌خواهند قدرت را به هر قیمتی حفظ کنند، می‌گویند ما کمر فتنه را شکستیم و فتنه تمام شد.

اما این حرف‌ها شوخی بیش نیست و هنوز در دستگاه‌های حکومتی و درونی‌ترین بخش‌های حاکمیت حتی در سپاه پاسداران و نیروهای مسلح اختلاف نظرهای بسیاری جدی وجود دارد و هنوز وزارت اطلاعات درگیر پاکسازی‌های بسیار گسترده است چون این جریان اعتراضی با قدرت به قوه خود باقی است.

  • آقای مهدوی آزاد، آیت‌الله جنتی می‌گوید در شأن جمهوری اسلامی نیست که حکومت نظامی برقرار کند و دست به اسلحه ببرد.

طبیعی است که جمهوری اسلامی هیچگاه در جریان ناآرامی‌های سال گذشته حکومت نظامی اعلام نکرد و حتی تیراندازی مستقیم به معترضان را نپذیرفت، اما آنچه اتفاق افتاد بسیار خونین‌تر و خشن‌تر از اقدامات حکومت‌های نظامی بود که در دنیا می‌شناسیم از جمله در پاکستان و آفریقا.

آقای جنتی می‌گوید مردم خودشان باید به صحنه بیایند و این چیزی نیست جز شبه‌نظامیان بسیج و سپاه پاسداران. هر جا آقای خامنه‌ای در نطق‌های خود از کلمه «مردم» استفاده می‌کند مرادی ندارد جز نیروهای بسیج و نیروهای خودی که به سادگی بی‌سیم و باتوم و اسلحه دارند و اسمشان را هم می‌گذارند «مردم».
XS
SM
MD
LG