لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ تهران ۰۹:۰۲

سفیر بریتانیا به وزارت امور خارجه ایران احضار شد


جفری ادامز، سفیر بریتانیا در ایران. (عکس: فارس)
جفری ادامز، سفیر بریتانیا در ایران. (عکس: فارس)

جفری آدامز، سفير بريتانيا در تهران، روز دوشنبه، در پی اعتراض ايران به رای دادگاه تجديد نظر بریتانیا در مورد سازمان مجاهدین خلق، به وزارت امور خارجه ايران فرا خوانده شد.


وزارت امور خارجه ایران در اين ملاقات از جفری آدامز خواست برای « جلوگيری از تبعات و پيامدهای اين اقدام بر روابط دو کشور، مانع از اجرای رای دادگاه شود.»


به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ايرنا، روز دوشنبه، مهدی صفری، معاون اروپای وزارت امورخارجه ايران با احضار جفری آدامز، اعتراض شديد دولت جمهوری اسلامی ايران به رای دادگاه تجديد نظر بریتانیا درخصوص خروج نام سازمان مجاهدين خلق از فهرست گروه های تروريستی آن کشور را اعلام کرد.


مهدی صفری، مجاهدین خلق را مسئول «بمبگذاری و ترورهای متعدد در سه دهه گذشته» دانسته و رای دادگاه تجديد نظر بریتانیا را سياسی و غيرقابل قبول خواند و از دولت آن کشور خواست که برای جلوگيری از تبعات و پيامدهای اين اقدام بر روابط دو کشور، مانع از اجرای رای دادگاه مذکور شود.


ایرنا و برخی دیگر از خبرگزاری های داخل ایران از جفری آدامز نقل قول کرده اند که «سازمان مجاهدین خلق برای دولت بریتانیا همچنان یک گروه تروریستی محسوب می شود.»


يک دادگاه تجديد نظر بريتانيايی، روز چهارشنبه ۱۸ ارديبهشت ماه، درخواست دولت اين کشور را برای تداوم ممنوعيت فعاليت سازمان مجاهدين خلق رد کرد و اين سازمان را يک گروه تروريستی نشناخت.


آذر ماه سال ۸۶ يک دادگاه بريتانيايی، در پی شکايت سازمان مجاهدين خلق، طی حکمی از دولت بريتانيا خواست نام اين سازمان را از فهرست گروه های تروريستی خارج کند.


در پی صدور اين رای، وزارت کشور بريتانيا که بخشی از مسئوليت مبارزه با تروريسم را در اين کشور بر عهده دارد، اعلام کرد که زير بار اين حکم نمی رود و از يک دادگاه عالی تقاضای تجديد نظر کرد.


سه قاضی دادگاه تجديد نظر روز چهارشنبه ۱۸ ارديبهشت ماه حکم دادند که «دلائلی که وزارت کشوربريتانيا، در درخواست تجديد نظرخود به دادگاه ارائه داده است قابل پذيرش نيست و دادگاه به آن رسيدگی نخواهد کرد.»


دولت بريتانيا نام سازمان مجاهدين خلق ايران را از حدود پنج سال پيش در ليست گروه های تروريستی قرار داده بود و دارايی های اين سازمان را مسدود و فعاليت اعضای آن را در بريتانيا ممنوع کرده بود.


نام اين سازمان همچنين در فهرست گروه های تروريستی اتحاديه اروپا و آمريکا هم قرار دارد.


بنا بر اين گزارش معاون اروپای وزارت امورخارجه ايران تصريح کرد: «اقدام دادگاه تجديد نظر انگليس، برخورد دوگانه با موضوع تروريسم و نماد آن گروهک منافقين، از سوی دولت انگليس را به اثبات خواهد رساند که شايسته يک دولت اروپايی مدعی مبارزه با تروريسم نيست.»


معاون اروپای وزارت امورخارجه ايران: «اقدام دادگاه تجديد نظر انگليس، برخورد دوگانه با موضوع تروريسم و نماد آن گروهک منافقين، از سوی دولت انگليس را به اثبات خواهد رساند که شايسته يک دولت اروپايی مدعی مبارزه با تروريسم نيست.»


سفير انگليس همچنين اعلام کرد:« سياست رسمی دولت انگليس عدم برقراری هرگونه تماس با اين گروه خواهد بود.»


واکنش مجاهدين


مريم رجوی، رهبر شورای ملی مقاومت که از آن به عنوان بازوی سياسی سازمان مجاهدين خلق ياد می شود، پس از اعلام رای دادگاه به خبرگزاری رويترز گفت: «اين حکم ثابت کرد که تروريست خواندن مجاهدين خلق بی عدالتی است.»


او افزود که کشورهای غربی و بريتانيا برای تروريست خواندن اين سازمان بايد از «مردم ايران» عذر خواهی کنند.


سران اين سازمان همواره در جريان رايزنی های بين المللی و ديدارهايشان با مقامات، خود را «نماينده مردم ايران» معرفی می کنند؛ نظری که همواره از سوی منتقدين اين سازمان و ديگر مخالفان جمهوری اسلامی ايران رد می شود.


رجوی ابراز اميدواری کرد که اتحاديه اروپا نيز چنين تصميمی در مورد اين سازمان اتخاذ کند.


حکم دادگاه تجديدنظر بريتانيا به سازمان مجاهدين خلق اين امکان را می دهد که در اين کشور فعايت کنند و دارايی های مسدود شده آنها توسط دولت بريتانيا به آنها بازگردانده می شود.


خلع سلاح


اين سازمان، که در سال ۱۳۴۴ برای مبارزه با سلطنت محمد رضا شاه پهلوی تاسيس شده است، اعلام کرده است که از سال ۲۰۰۱ ميلادی اقدامی تروريستی انجام نداده است.


سازمان مجاهدین پس از انقلاب سال ۱۳۵۷، با اعلام مبارزه مسلحانه با جمهوری اسلامی، چندين تن از مقامات عالی رتبه ايران را ترور کرده بود.


سازمان مجاهدين خلق که با حمايت صدام حسين، در زمان جنگ عراق با ايران، در عراق مستقر بود، تا سال ۲۰۰۳ موفق شده بود چند پادگان نظامی و يک شهرک با عنوان «اشرف» برای اعضای خود بسازد.


اين شهرک هم اکنون نيز سکونت گاه گروهی از اعضای سازمان مجاهدين خلق است.


ارتش آمريکا بعد از سرنگون ساختن صدام حسين، سازمان مجاهدين خلق را که تا آن زمان يک گروه مسلح بود، خلع سلاح کرد.


وزارت امور خارجه آمريکا، سازمان مجاهدين خلق را به حمله به ارتش ايران و داشتن «شخصيت فرقه گونه» متهم می کند.


نيروهای سازمان مجاهدين خلق تابستان سال ۱۳۶۷ طی عملياتی که آن ار «فروغ جاويدان» خواندند وارد خاک ايران شدند اما نيروهای نظامی ايران اين حمله را خنثی کردند. در جريان اين نبرد تعداد زيادی از نيروهای سازمان مجاهدين خلق کشته شدند.


XS
SM
MD
LG