لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۰۲:۵۷

نتانیاهو حمله به سفارت اسرائیل در قاهره را محکوم کرد


صحنه‌ای از حمله مهاجمان در سفارت اسرائیل در قاهره
ساعاتی پس از حمله جمعه شب مهاجمان مصری به سفارت اسرائیل در قاهره، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، این حمله را محکوم کرد. این در حالی است که سفیر اسرائیل و نزدیک به ۸۰ نفر از کارکنان سفارت اسرائیل در قاهره و وابستگان آنها از مصر خارج شده‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس، روز شنبه از بیت‌المقدس از قول یکی از مشاوران نخست‌وزیر اسرائیل گزارش داد که آقای نتانیاهو حمله جمعه شب به سفارت اسرائیل را «حادثه‌ای جدی» و «نقض آشکار معیارهای بین‌المللی» توصیف کرده است.

نخست‌وزیر اسرائیل همچنین با سپاس از مقام‌های مصری به خاطر تلاش آنها در نجات شش تن از کارکنان که داخل سفارت در چنگ مهاجمان بودند، تأکید کرده است که نفس این واقعه «زخمی عمیق بر پیکر صلح مصر و اسرائیل وارد کرده است».

مهاجمان مصری جمعه شب با تخریب دیوارهای امنیتی سفارت اسرائیل در مصر، وارد ساختمان این سفارت شدند و بخشی از اسناد و مدارک آن را از پنجره‌ها به بیرون پرتاب کردند.

بر اساس گزارش‌ها، این حمله به دنبال برگزاری تجمع اعتراضی مقابل این سفارتخانه صورت گرفته و مهاجمان اقدام به پایین کشیدن پرچم اسرائیل و تخریب دیوارهای امنیتی سفارت اسرائیل کرده‌اند.

همچنین به دنبال حضور معترضان در سفارت و اقدام پلیس برای بیرون راندن آنها درگیری‌هایی در خیابان‌های اطراف رخ داد که به زخمی شدن صدها تن انجامید و بر اساس گزارش منابع پزشکی دست‌کم سه تن نیز تا ظهر روز شنبه جان خود را از دست داده‌اند.

گزارش آسوشیتدپرس از قاهره به نقل از خبرگزاری دولتی مصر، منا، تعداد زخمی‌های برخورد شب گذشته نیروهای پلیس و معترضان را بیش از ۸۰۰ تن عنوان کرده که در میان آنها نزدیک به ۵۰ نیروی پلیس مصر نیز دیده می‌شوند.

همچنین آخرین گزارش‌ها حاکی از بازداشت ۱۹ معترض توسط نیروهای پلیس است.

در این میان به دنبال حمله اخیر مهاجمان مصری به سفارت اسرائیل در قاهره، نزدیک به هشتاد تن از اتباع اسرائیلی که از کارکنان سفارت اسرائیل و وابستگان آنها بوده‌اند، قاهره به به مقصد اسرائیل ترک کرده‌اند.

در میان این گروه از اتباع اسرائیلی اسحاق لوانون، سفیر اسرائیل و خانواده‌اش دیده می‌شوند و این افراد با یک فروند هواپیمای نظامی قاهره را به مقصد تل‌آویو ترک کرده‌اند.

به گفته یک مقام ارشد اسرائیلی که به خاطر حاسیست موضوع نخواسته نامش فاش شود، در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس گفته است که هم اکنون تنها معاون سفیر اسرائیل در مصر حضور دارد و دیگر افراد نمایندگی اسرائیل در قاهره این کشور را ترک کرده‌اند.

وی همچنین این حمله را «نقض معیارهای دیپلماسی» و همچنین «ضربه‌ای به روابط مسالمت‌آمیز» دو کشور توصیف کرده است.

حمله جمعه شب مهاجمان مصری به سفارت اسرائیل واکنش ایالات متحده را نیز در بر داشته است.

باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، با محکومیت حمله به سفارت اسرائیل در قاهره، از دولت مصر خواسته است تا امنیت سفارتخانه‌های خارجی را تأمین کند.

بر اساس بیانیه‌ای که کاخ سفید در این زمینه منتشر کرده است، آقای اوباما به دنبال حمله به سفارت اسرائیل در قاهره، تلفنی با بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل گفت‌وگو کرده و در آن نگرانی شدیدش از این حادثه را ابراز کرده است.

این چندمین حمله به سفارت اسرائیل در قاهره، از زمان سقوط دولت حسنی مبارک در مصر است. دولتی که از نزدیک‌ترین متحدان اسرائیل در منطقه به شمار می‌رفت.

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG