لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۴۵

نظارت حراستی؛ دفاع تمام قد رئیس خبرگان از دو دهه عملکرد رهبر


آیت‌الله مهدوی کنی، رئیس مجلس خبرگان، روز چهارشنبه همزمان با نشست هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری در گفت‌وگو با روزنامه‌نگاران به دفاع کامل از عملکرد آیت‌الله خامنه‌ای پرداخت و حتی مدعی شد که خداوند هم آقای خامنه‌ای را تأیيد كرده است.

آقای مهدوی کنی می‌گوید: «نظارت بر رهبری این نیست که از صبح تا شب اشکال بگیریم تا مخالفان که منتظرند سوء استفاده کنند.»

حسن یوسفی اشکوری، پژوهشگر دینی، می‌گوید از آنجا که مسئولان جمهوری اسلامی قانون را اصولاً قبول ندارند، به چنین بهانه‌هایی متوسل می‌شوند.

«این آقایان اساساً قانون را که به معنای مدرن آن تعریف می‌شود، قبول ندارند. حالا یک چیزی نوشته‌اند به نام قانون اساسی و چاره‌ای هم ندارند که یک سخنی از قانون هم به میان بیاورند.
نظر ایشان به نظر من خیلی واضح و روشن است. ایشان می‌خواهد بگوید که مجلس خبرگان در این میان وظیفه ندارد و حتی نمی‌تواند بر کار رهبری نظارت داشته باشد. واقعیت این است که در خود قانون در مورد این نقش نظارتی رهبری به وسیله مجلس خبرگان تصریحی نشده است.
اما اگر مفاد خود قانون و الزامات آن را در نظر بگیریم، هیچ تردیدی وجود ندارد که یکی از نقش‌هایی که مجلس خبرگان باید ایفا کند، نظارت مستمر و پیاپی بر کردار و عملکرد رهبری است. برای اینکه دو وظیفه اساسی در قانون برای مجلس خبرگان در نظر گرفته شده است، عزل و نصب رهبری در مواقع لزوم.
اما اینکه چگونه صلاحیت یا عدم صلاحیت رهبری احراز می‌شود؟ این یقین در صورتی حاصل می‌شود که بر کار رهبری نظارت مستمر وجود داشته باشد تا مجلس خبرگان که مافوق رهبری است و رهبر را عزل و نصب می‌کند، بتواند درباره رهبر تصمیم بگیرد.»

آقای مهدوی کنی می‌گوید که عملکرد رهبر جمهوری اسلامی در ۲۲ سال گذشته گواهی بر صلاحیت وی دارد و خدا خواست که آقای خامنه‌ای به رهبری برسد. در این زمینه مهدی مهدوی‌آزاد، روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر سیاسی به رادیو فردا می‌گوید که عملکرد آقای خامنه‌ای مملو از اشتباهات بوده است.

«کارنامه ۲۲ ساله آقای خامنه‌ای مملو از خطاهای سهمگین، نقض آشکار قانون اساسی، رفتارهای خودسرانه و دیکتاتورمآبانه و اساس یک عقبگرد اساسی نسبت به شرایط سال های اولیه انقلاب است.
شرایطی که در ۲۲ سال اخیر به خاطر روحیات شخصی آقای خامنه‌ای و منش شخصی ایشان بر کشور حاکم شده است، از انحلال تمام احزاب منتقد و بازداشت تمام منتقدان خودی گرفته تا سوق دادن کشور به سمت میلیتاریزم، از دخالت در جزیی‌ترین و شخصی‌ترین مسائل شهروندان گرفته مانند چکمه و روسری، تا اعدام بی‌محابا و شکنجه معترضان، متأسفانه هیچ نامی به جز دیکتاتوری نمی‌توان بر آن نهاد.
مشخصاً من معتقدم که در طول دو سال گذشته آقای خامنه‌ای در سه مسئله اساسی، یعنی تقلب بزرگ در انتخابات سال ۱۳۸۸، حمایت بی‌قید و شرط از احمدی‌نژاد و مهم‌تر از همه، سرکوب حیرت‌آور منتقدان و معترضان، عملکردی از خود نشان داده است که آقای حسنی مبارک به خاطر یک دهم آن عملکرد یا حداکثر نیمی از این اتهامات، هم اکنون در مصر در زندان به سر می‌برد و با خطر زندان ابد یا حتی اعدام روبه‌روست.»

آقای مهدوی کنی روز چهارشنبه تفسیری از وظایف مجلس خبرگان، بر خلاف قانون اساسی جمهوری اسلامی داد و گفت که مجلس خبرگان دو تکلیف دارد، نخست تعیین رهبری و یا در حقیقت کشف رهبری، و دیگری هم نظارت است. به گفته وی، این نظارت نظارتی حراستی است. اما منظور از نظارت حراستی چه می‌تواند باشد؟

حسن یوسفی اشکوری در پاسخ به این سؤال می‌گوید: «آقای مهدوی کنی مانند همه رؤسای جمهوری اسلامی، و همه مدافعان ولایت مطلقه فقیه و ذوب‌شدگان در ولایت، معتقدند که اساساً نباید بر کار رهبری نظارت داشت. ایشان که به نظارت حراستی اشاره می‌کند به معنای این است که مجلس خبرگان وظیفه دارد که رهبر را به هر قیمتی حفظ کنند، کاری هم به اعمال و رفتار ایشان نداشته باشند که این دقیقاً خلاف قانون اساسی است.»

رئیس مجلس خبرگان رهبری همچنین بدون توجه به اتفاقات دو سال گذشته از مردم می‌خواهد که در انتخابات شرکت کنند. اما چرا آقای کنی این درخواست را مطرح می‌کند؟

مهدی مهدوی‌آزاد در این زمینه می‌گوید: «در شرایطی که مردم به دلیل اعتقاد به تقلب در انتخابات و اعتقاد به بی‌اثر بودن آراشان تمایل چندانی به شرکت در انتخابات ندارند، طیف آقای کنی و بخشی از حاکمیت تلاش می‌کنند صحنه انتخابات آتی را به نمایش و صحنه شعبده‌بازی تازه‌ای برای نشان دادن حمایت مردم از نظام تبدیل کنند.»

به گفته آقای مهدوی کنی خداوند آقای خامنه‌ای را تأیید کرده است. حتی مخالفان هم اذعان دارند که کسی نمی‌تواند جایگزین او شود. وی بدون اشاره مستقیم به درگیری‌های هفته‌های اخیر میان رهبر و رئیس‌جمهور می‌گوید که هم اکنون دعوا میان مؤمنان است و اداره کرده این شرایط سخت است.

وی می‌افزاید که مجلس و دولت باید بر اساس قانون کار خود را انجام دهند تا کار به جایی نکشد که آقای خامنه‌ای مجبور به ورود به محدوده این اختلافات شود.
XS
SM
MD
LG