لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۴۶

از مشهد تا پورتوریکو با تامین و ای-دل، خواننده‌های ۲۵-بند


گروه موسیقی ۲۵-بـنـد آن طور که در وب‌سایت رسمی آن اشاره شده، کار خـود را در بهمن ماه ۱۳۸۸ بـا آهنگ و ویدئوی وقت پرواز شروع کرد و تـا امروز هشت قطعه موزیک و شش قطعه ویدئو منتشر کرده است.

تامین و عا‌دل (ای-دل)‌ در مشهد متولد شدند و فعالیت خود را در همان جا آغاز کردند و پس از آشنایی با هم تصمیم بـه تشکیل ۲۵-بند گرفتند.

این دو پایه‌گذار گروه ۲۵-بند، به پرسش‌های رادیو فردا در مورد فعالیت‌های این گروه پاسخ داده‌اند.

از مشهد تا پورتوریکو با تامین و ای-دل، خواننده‌های ۲۵-بند
please wait

No media source currently available

0:00 0:18:32 0:00
لینک مستقیم


 • برای من بگویید این داستان ۲۵-بند چیست؟ چون ما روی صحنه ۲۵ نفر نمی بینیم که عضو این گروه باشند. حالا شاید پشت صحنه این طور است.

ای-دل: راستش را بخواهید این سؤالی است که خیلی از ما می‌شود. ۲۵-بند از دو عدد ۲ و ۵ تشکیل شده که ۲ در انگلیسی می‌شود "تو" و ۵ هم حالت نوشتاری‌اش در انگلیسی شبیه "اس" است. یعنی می‌شود Toos یعنی اسم قدیمی مشهد، شهری که من و تامین از آنجا آمدیم.

 • پس لو دادید که مشهدی هستید. مدت زیادی هم نباید باشد که بیرون از ایران دارید فعالیت می‌کنید؟
ای-دل: نه فکر می‌کنم نزدیک سه سال است که از ایران خارج شدیم و ۲۵-بند را راه انداختیم و فعالیت می‌کنیم.

 • بگذار از تامین بپرسم که چطور شد که اصلاً با ایدل آشنا شدی و این گروه را تشکیل دادید.

تامین: این هم از آن سؤال‌های خصوصی است! قبل از اینکه من با او آشنا شوم، چون ما هر دو همکار هستیم در کار موزیک، رفته بودم استودیوی ایدل. برای ضبط موزیک رفتم برای تنظیم یکی از کارهایم که با همدیگر آشنا شدیم. اول همکار بودیم یک چند وقتی که منجر به ازدواج شد.

 • پس الان شما ازدواج هم کردید با هم. من تبریک می گویم. یکی از مشکلات را حل کردید. من می‌خواستم بپرسم که دوست دختر دوست پسرید که دیگر ازدواج کردید.

تامین: دوست پسر دوست دختر بودیم. الان دیگر نیستیم! (می‌خندند)

 • دقیقاً زمینه کاری‌ات چه بود ایدل؟

ای-دل: من کلاً مدرک دانشگاهی‌ام در ایران مهندسی کشاورزی بود در خود مشهد خواندم در دانشگاه آزاد...

 • مثل همه ایرانی‌ها دیگر که معمولاً رشته‌شان هیچ ربطی به کارشان ندارد؟

ای-دل: بله. خیلی تدریجی علاقه‌مند شدیم به موزیک از سن بچگی، ولی در کنارش لازم بود که درس هم در رشته‌ای که در مدرسه می‌خواندیم ادامه دهیم. تامین هم همچنین. او هم کامپیوتر خوانده در دانشگاه آزاد مشهد. نرم افزار خوانده.

ولی درهر صورت نتیجه جفتش به موزیک رسیده و این که من در مشهد استودیوی موزیک داشتم. خوب کارهای شخصی خودمان را هم انجام می‌دادیم. با تامین آشنا شدم و ما ۲۵ بند را تشکیل دادیم و حتی دو سه تا کار اولمان را هم ضبط کردیم و بعد از آن ازدواج کردیم.


"چقدر تنهایی بده"/ از تازه‌ترین کارهای ۲۵-بند

 • این کارها در ایران ضبط شد؟

تامین: ۹۹ درصد فعالیت‌های ما خارج از کشور بود. چون ما بچه‌هایی که کار می‌کنیم کسی که کار ما را تنظیم می‌کند گروه تیک تاک فکر می‌کنم همه می‌دانند. آنها ساکن ایران‌اند و فعلاً متأسفانه خارج کشور نیامده‌اند و با ایران در ارتباط نزدیک هستیم ولی کلیپ‌هایمان ۹۹ درصد خارج کشور است.

 • تقسیم وظایف در ۲۵ بند چطور بود؟ معمولاً می‌بینیم که وکالیست اصلی گروه تامین است و بیشتر کارهایی که مایه هیپ هاپ یا رپ دارد ای-دل می‌خواند.

تامین: تقسیم کاری که توی خانه هم همه‌اش به عهده آقایان است دیگر! خانم‌ها معمولاً پایشان را می‌اندازند روی پایشان و استراحت می‌کنند! (می‌خندند) بند ما هم اینطوری است من استراحت می‌کنم و همه کارها را ایدل انجام می‌دهد!

 • واقعاً عجیب است. به نظر من نمی‌رسد که خانم‌ها این طوری باشند که استراحت کنند ولی مثل اینکه در تقسیم وظایف شما تغییر کرده!

تامین: من انرژی می‌دهم! انرژی می‌دهم ای-دل همه را انجام می‌دهد. بعد چون ایدل واردتر است و زمینه‌اش همین بوده از اول، کارش این بوده و شناخت سبک‌ها و اینکه بهتر است الان چه کاری ارایه دهیم. بهتر است روی چه کاری تمرکز کنیم. اینها را ایدل بیشتر از من کار کرده.

و اینکه من توی همان سبک خودمان که می‌خوانم فقط می‌خوانم. قبلش کار را می‌گیرم و یک کم رویش کار می‌کنم. اکثر کارهایم از قبل تقریباً چهار پنج ماه قبلش کامل و تکمیل می‌شود و ما یک چهار ماه وقت داریم که رویش فوکوس کنیم و خلاصه آماده کنیم و برویم سرضبط. ولی بیشتر کارها به عهده ایدل است.

 • تامین،‌ تو قبلاً تجربه خواندن را داشتی؟

تامین: پدرم استاد آواز هستند. از بچگی در همین کار بودم. توی کار موزیک و خوانندگی بودم. ساز هم می‌زنم. ساز اصلی‌ام تار است. یک هفت هشت سال است که تار می‌زنم. کلاً بچه موزیکم. اینطوری بگویم.

 • ایدل، تو می‌توانی درباره سبک گروه بگویی؟ چون یک جاهایی به نظر می‌رسد سبک شما «آر اند بی» است ولی تغییر هم می‌کند.

ای-دل: سبکی که ما کار می‌کنیم سعی کردیم رپ را مخلوط کنیم با هاوس یا مثلاً ممکن است یک کاری ۲۵ بند بخواند مثلاً راک باشد. ولی حالا یک راک مثلاً نرم باشد که به گوش مردم خوب بیاید. یعنی برای مردم دوست داشتنی باشد.

 • چرا تأکید دارید اصلاً روی مسئله رپ خواندن؟ من دیدم که رپ معمولاً جزیی از کارتان هست.

ای-دل: کلاً چیزی که من می‌خواندم از اول رپ بوده. تکست‌هایی که نوشته می‌شود توی رپ من خودم می‌نویسم پارت‌هایی که مخصوص خودم است و علاقه شخصی من توی موسیقی به رپ است.

 • تامین،‌ تو توی خواندنت الگوی خاصی داشتی یعنی کسی بوده که مثلاً الگویت بوده باشد؟

تامین: من چون کار موزیک می‌کردم تقریباً همه سبک‌ها را گوش می‌دادم. از اول می‌شود گفت الگوبرداری از کل خوانندگانی که در مارکت ما خواندند به نوعی بوده دیگر. ولی الان سعی کردم آن چیزی که ارائه می‌دهم خود تامین باشد.

 • هنرپیشه خوبی هم هستی!

تامین: آره. همه می‌گویند. من از اول هنرپیشگی را دوست داشتم و الان فهمیدم که استعدادش را هم یک کمی دارم. یک کم از کامنت‌هایی که گرفتم و تلفن‌هایی که به من زده‌اند فهمیدم توی این مورد هم استعدادم خوب بوده. تبریک می‌گویم به خودم.

 • این که می‌گویند خود گویم و خود خندم!

ای-دل: تامین برای خودش نوشابه باز کرده!

 • در این کلیپ آخرتان نشان دادی که هنرپیشه خوبی هستی...

تامین: هنرپیشگی را من مزاح کردم. ولی وقتی یک کاری را می‌خواهیم با هم کار کنیم، چون چهار پنج ماه روی یک کار وقت می‌گذاریم، واقعاً با کار ارتباط برقرار می‌کنم و خودم را واقعاً در آن موقعیت می‌بینم. هم موقعی که پشت میکروفون می‌خوانم و هم اینکه جلوی دوربین می‌ایستم، چیزی نیست که بازی کنم.

 • یک مقدار در مورد این کار آخر توضیح بدی. شعرش هم از یک خانمی است.

تامین: ای-دل جان، تو توضیح بده. من اینجا جر زنی می‌کنم.

ای-دل: «چقدر تنهایی بده» آمین،‌ یکی از دوستان خوب ما اینجا بود دوبی و ما با همدیگر یک شعری را از خانم نرگس جعفری که کارهای تنظیم و ملودی‌اش را «آمین» برایمان انجام داد، به این نتیجه‌گیری رسیدیم و نشستیم دسته جمعی این کار را کردیم.

قسمت رپ اش را که من نوشتم شروعش را با چقدر تنهایی بده شروع شد و در نهایت نتیجه گرفتیم که اسم کار را هم بگذاریم چقدر تنهایی بده که خیلی هم به این موضوع شعر می‌آید. کاملاً دو طرفه است و حتی می‌تواند چند طرفه باشد.

یعنی حتی آن کسی که یک نفر را دارد،‌ زمانی که تنهاست و او ازش دور است حتی یک ساعت دو ساعت تنهایی اذیتش می‌کند. حتی کسی که کات کرده و یا دور است و کاملاً از هم جدا شده اند تنهایی همین داستانی که ما توی چقدر تنهایی بده خواندیم فاصله را قشنگ نشان می‌دهد.

 • ترانه‌ای هم دارید، من فکر می‌کنم آن هم جالب است. اسمش هست پورتوریکو. می‌خواهی درباره‌اش... بگویید. دلیل عشقی که به این کار دارید چیست. اسمش خیلی وسوسه‌برانگیز است.

ای-دل:‌ ما به بچه‌ها یعنی به خشایار و سینا گفتیم که یک کار اکتیو برایمان بسازید. بعد پورتوریکو را برایمان ساختند و فرستادند. ولی روزی که ما شنیدیم پورتوریکو را اصلاً شوکه شدیم. گفتیم این کار کاری است که ما مطمئنیم می‌توانیم با آن همه قشرها را چه سن بالا چه سن پایین این آهنگ و دوست داشته باشند.... اصلاً به تنها چیزی که فکر نکرده بودیم این بود که پورتوریکو شاید توی مارکت ایرانی یا فرهنگ ما نباشد...

 • ودیدئویش هم خیلی عجیب است. خیلی سکسی است.

ای-دل: آن هم راستش را بخواهید به خاطر حال و هوای موزیکش است. خیلی ها این را آن اول‌ها از ما می‌پرسیدند. راستش را بخواهید ما دیدیم کلاً این شعر این ملودی و این تنظیم چیزی می‌طلبد که ما آن ویدئو را ساختیم برایش و فکر نمی‌کنم که اشتباه هم کرده باشیم.

فن‌پیج جدیدی را راه‌اندازی کردیم. اگر بشود من آدرس جدید فن‌پیج‌مان را بدهم که دوستان بتوانند آنجا بروند:

www.facebook.com/25bandmusic

XS
SM
MD
LG