لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۴:۱۸

چهار اسرائیلی در حمله با کامیون در بیت‌المقدس کشته شدند


صحنه حمله در روز یکشنبه در بیت‌المقدس

یک کامیون با راننده فلسطینی بعدازظهر یکشنبه نوزدهم دی با زیر گرفتن اسرائیلی‌ها در یک ایستگاه اتوبوس در بیت‌المقدس (اورشلیم)، چهار تن را کشت و شماری را زخمی کرد.

بر پایه گفته‌های فرمانده پلیس اسرائیل، یک مرد و سه زن اسرائیلی کشته و پانزده تن زخمی شدند. آنها تازه از اتوبوس پیاده شده بودند.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، کامیون به گروهی از سربازانی نیز که کمی دورتر در چمن بلوار ایستاده بودند، اصابت کرد.

فیلم‌های گرفته شده نشان می‌دهد، کامیون از یک پیچ تند به سوی ایستگاه اتوبوس می‌راند؛ شماری از قربانیان زیر لاستیک کامیون گیر افتاده و نیروهای امدادی مدتی در تلاش برای بیرون آوردن آنها بودند.

سرتیپ رونی الشیخ فرمانده پلیس اسرائیل با رسیدن به محل گفت، راننده فلسطینی، یک مسلمان ساکن یکی از محله‌های شرق اورشلیم بوده که تنها در «سه دقیقه» خود را به محل رسانده است.

فرمانده پلیس گفت، پلاک این کامیون، اسرائیلی بود و معلوم نیست که آیا به سرقت رفته بود یا خیر. او افزود: فلسطینیان شرق اورشلیم با آزادی کامل در اورشلیم و اسرائیل رفت و آمد می‌کنند و همه مجوزها را دارند.

این راننده فلسطینی به ضرب گلوله نیروهای پلیس کشته شد. رسانه‌های عربی نام او را «فادی قنبر» ساکن محله «جبل مکبر» در شرق بیت المقدس اعلام کرده و گفتند، شمار زیادی نیروهای پلیس اسرائیلی خانه او را محاصره کرده‌اند.

حمله در بلوار اصلی «آرمون هاناتزیو» یکی از محله‌های زندگی مشترک اسرائیل و فلسطینیان قرار دارد.

هنوز سازمانی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است، اما حماس در بیانیه‌ای با «شهادت‌طلبانه» نامیدن آن، وقوع حمله را توسط «مدافعان قدس شریف»، «شادباش» گفت.

گروه‌های دیگر فلسطینی عضو جبهه مقاومت نیز بدون پذیرش مسئولیت، این حمله را «تبریک» گفته‌اند.

شهر بیت‌المقدس (اورشلیم) در سال‌های گذشته نیز شاهد حملات مشابهی از سوی کامیون‌ها، بولدوزرها و خودروهایی با رانندگان فلسطینی در زیرگرفتن اسرائیلی‌ها بوده است.

اولین حملات بولدوزرها در خیابان‌های مرکزی بیت‌المقدس به رهگذران و اتوبوس‌ها حدود ۹ سال پیش رخ داده بود.

اما پس از مدتی وقفه، از زمان خشونت‌های خیابانی پانزده ماه پیش، چند حمله از این نوع نیز در زیر گرفتن رهگذران اسرائیلی در بیت‌المقدس و اطراف آن به‌دست فلسطینی‌ها انجام شده است.

در خشونت‌های خیابانی پانزده ماه اخیر، با احتساب کشته‌های امروز، ۴۴ اسرائیلی کشته شده‌اند.

اسرائیل نیز اکثر عاملان خشونت‌های خیابانی را کشته که حدود دو سوم از ۲۷۰ فلسطینی کشته شده در دوره اخیر بوده‌اند.

شبکه عبری رادیوی اسرائیل این گمانه‌زنی را مطرح کرده که حمله جدید در اورشلیم، هشداری از سوی فلسطینیان مدافع بیت‌المقدس نسبت به قصد دونالد ترامپ رییس جمهوری منتخب آمریکا برای انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به اورشلیم باشد.

دستیاران بلندپایه محمود عباس رییس تشکیلات فلسطینی در روزهای گذشته گفته بودند، فلسطینیان مایل به همکاری با دولت ترامپ هستند اما اگر آمریکا بخواهد سفارت خود را به بیت‌المقدس منتقل کند، «تمامی مسلمانان خاورمیانه این امر را به منزله اعلان جنگ تلقی خواهند کرد».

وزارت امور خارجه اردن نیز در روزهای گذشته نسبت به «عواقب» انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس هشدار داده بود.

جان کری وزیر خارجه آمریکا نیز گفته بود، دولت بعدی آمریکا با انتقال سفارت به اورشلیم، موجب بروز یک طوفان خواهد شد.

XS
SM
MD
LG