لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۴۱

بدرفتاری با خواهر معلول یک سوپرمدل در روسیه جنجال آفرید


ناتالیا وودیانوا در مراسم افتتاح آکادمی تئاتر مارینسکی سنت پترزبورگ با حضور ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه.

ناتالیا وودیانوا مدل معروف در روزهای اخیر در مورد نحوه رفتار با افراد معلول در روسیه بحث تندی به‌راه انداخته است. چند روز قبل خواهر او را که معلول و مبتلا به اوتیسم است در شهر نیژنی نووگرود از یک کافه بیرون کرده و به او گفتند که ظاهرش سایر مشتریان را می‌ترساند.

ناتالیا وودیانوا روز ۱۲ اوت در صفحه فیسبوک خود نوشت خواهر ۲۷ ساله او به نام اوکسانا که به اوتیسم و فلج مغزی مبتلا است همراه با پرستار خود در یک روز گرم برای اینکه نفسی تازه کنند به یک کافه می روند و غذا و نوشیدنی سفارش می‌دهند.

اما به فاصله کوتاهی مدیر کافه از راه می‌رسد و به آنها می‌گوید: «چرا از اینجا نمی‌روید؟ شما مشتری‌های کافه را می ترسانید. اول اين بچه مریض را درمان کنید و بعد بیایید بیرون.»

قبل از اینکه مادر وودیانوا از راه برسد و در ماجرا دخالت کند یک مامور محافظ کافه از راه می‌رسد و دختر معلول و پرستار او را تهدید می‌کند که اگر کافه را ترک نکنند «به تیمارستان تلفن خواهد کرد تا بیایند و آنها را در زیرزمین حبس کنند.»

پس از اینکه مادر وودیانوا همراه با دختر معلولش و پرستار او کافه را ترک می‌کنند ماموران پلیس در مسیر راه آنها را متوقف کرده و به آنها می گویند «به جرم برهم زدن نظم تحت بازداشت هستند.»

ناتالیا وودیانوا مدل معروف و ۳۳ ساله چند نهاد خیریه برای کمک به کودکان معلول و فقیر را در روسیه اداره می‌کند.

کمیته فدرال تحقیقات روسیه روز ۱۳ اوت اعلام کرد که پرونده‌ای برای تحقیقات در این زمینه تشکیل داده و صاحب این کافه و مامور محافظ آن به جرم «توهین به کرامت انسان» ممکن است محاکمه شوند. مجازات این جرم ممکن است پنج سال زندان باشد.

سخنگوی این کمیته در بیانیه ای گفت:«مدیر کافه بدون هیچ دلیل قانونی نه تنها این مشتریان را بیرون کرده بلکه از مامور محافظ که کارمند یک موسسه خصوصی انتظامی است خواسته است تا در ماجرا دخالت کند.»

او افزود که مدیر کافه و گارد محافظ او به شکل توهین‌آمیزی قوانین مربوط به احترام به حقوق بشر را نقض کرده‌اند.

سخنگوی کمیته فدرال تحقیقات افزود: «نهادهای مسئول در روسیه همواره به چنین مواردی به سرعت واکنش نشان داده و افراد خاطی را مجازات می کنند تا برای دیگران درس عبرتی باشد.»

یک سخنگوی پلیس محلی در مصاحبه‌ای با خبرگزاری اینترفکس گفت که هر دو طرف علیه طرف مقابل شکایت کرده‌اند. اما از بیانیه کمیته فدرال تحقیقات روسیه می توان نتیجه گرفت که این نهاد مادر فرد معلول و یا پرستار او را متهم نمی‌داند.

مطلبی که ناتالیا وودیانوا در صفحه فیسبوک خود منتشر کرد به سرعت در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های سراسری روسیه انعکاس یافت. فعالان مدافع حقوق معلولین می‌گویند که این افراد برای ادغام در جامعه با مشکلات و موانع بسیاری روبرو هستند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر در گزارش سال گذشته خود گفته بود که معلولین در روسیه همواره در زمینه‌های مختلف مثل اشتغال، خدمات بهداشتی و آموزش مورد تبعیض قرار گرفته و شرایط بسیار ناگواری دارند.

این نهاد در گزارش اخیر خود گفت که دولت روسیه برای رسیدگی به وضعیت کودکان معلول اخیرا اقداماتی انجام داده ولی هنوز هم کارهای زیادی باید انجام شود.

طبق گزارش اخیر سازمان دیده‌بان حقوق بشر در روسیه حدود ۳۰ درصد از کودکان معلول را از خانواده‌های آنها جدا کرده و در پرورشگاه‌های دولتی نگهداری می‌کنند و در آنجا مورد بی‌توجهی و آزار قرار می‌گیرند.

آندرئا مازارینو تهیه‌کننده این گزارش می‌گوید: «در روسیه وقتی که نوزادی با نقص عضو متولد می‌شود پزشکان به خانواده فشار می آورند تا فرزند خود را رها کرده و به پرورشگاه‌های دولتی بفرستند.»

ناتالیا وودیانوا مدل معروف روسی که در پاریس زندگی می‌کند، سال گذشته در مصاحبه‌ای با مجله آمریکایی گلمور گفت که مادرش حاضر نشد فرزند معلول خود را رها کند و خود ناتالیا نیز برای کمک به تامین هزینه‌های خانواده تصمیم گرفت مدل شود.

مطلبی که ناتالیا وود یانوا در مورد ماجرای برخورد با خواهر معلولش در فیسبوک منتشر کرد در همان روز اول توجه فراوانی جلب کرد و به فاصله چند ساعت ۳۴ هزار بار بازنشر و تایید شد.

او می‌گوید تصمیم گرفت این ماجرا را علنی کند چون رفتار بد با افراد معلول در روسیه عمومیت دارد.

او در بخشی از مطلب خود نوشت: «متاسفانه این واقعیتی است که خانواده‌های بسیاری از افراد معلول با آن مواجه می‌شوند. صحبت کردن در مورد رفتار بد با خواهرم برای من دشوار است ولی به نظرم پرداختن به این موضوع مثل زنگ خطری است که جامعه روسیه باید آن را بشنود.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG