لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۴:۱۳

افشاگری علیه رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال ایران


دوشنبه شب، در برنامه تلویزیونی ۹۰، اتهاماتی علیه رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال ایران مطرح شد که اغلب آنها در امتداد برنامه به اثبات رسید و از طرف فریدون اصفهانیان بدون پاسخ ماند.

محتوای پرتنش این برنامه و ارائه مستندات درباره قانون‌شکنی مکرر متولیان داوری در فوتبال ایران، نشانگر دلایل نابسامانی‌هایی است که هر هفته منجر به بروز جنجال و درگیری در تعدادی از بازی‌های لیگ بر‌تر می‌شود.

این وضعیت، محدود به کمیته داوران نمی‌شود و طی ماه‌های گذشته، اسناد مشابهی درباره تخلف یا اهمال کمیته فرهنگی، کمیته انضباطی و دیگر واحدهای مهم فدراسیون فوتبال ارائه شده که واکنشی از جانب علی کفاشیان رئیس این فدراسیون در پی نداشته است.

حسین عسگری، رئیس دپارتمان داوری، به همراه رضا غیاثی رئیس پیشین کمیته داوران، مهمانان برنامه بودند. ناتوانی فدراسیون در تهیه بلیت داوران فوتسال، آغاز لحظاتی پرتنش پیرامون موضوع پرحاشیه داوری در فوتبال ایران بود. عسگری هم تایید کرد که داوران مجبور شده‌اند از جیب خودشان پول بدهند و بلیت هواپیما بخرند.

غیاثی در این برنامه با اشاره به مقررات فدراسیون جهانی فوتبال، فریدون اصفهانیان رئیس فعلی کمیته داوران را متخلف، قانون‌شکن و دروغگو دانست.

طبق اعلام صریح سازمان بازرسی و دیوان عدالت اداری، حضور همزمان در شورای شهر و مناصب ملی ممنوع است اما این مقام مسئول در شورای شهر زنجان عضویت دارد. جالب اینکه همین هفته، وزارت ورزش با معرفی سرپرست جدید برای فدراسیون وزنه‌برداری، اعلام کرد حسین رضازاده تا زمانی که از شورای شهر تهران استعفا ندهد حق حضور در انتخابات را ندارد. قبلاً با استناد به همین قانون، از حضور هادی ساعی در انتخابات فدراسیون تکواندو جلوگیری شده بود.

رضا غیاثی گفت در کلاس دانش‌افزایی داوران در خارج از کشور، آقای اصفهانیان گزارش خود را با خط فارسی که به زبان فینگلیش نوشته شده بود، خوانده است. موضوعی که تقلب محسوب می‌شود، آنهم در موضوع حساسی مثل عرصه قضاوت و داوری که افراد در آن نماد عدالت و قانونمداری هستند.

غیاثی تاکید کرد متن فینگلیش را نوید مظفری برایش نوشت اما پس از آن کلاس مربیگری، اصفهانیان گفته بود در جلسات انگلیسی حرف زدم و حضار برایم کف زدند.

در ادامه برنامه فریدون اصفهانیان روی خط آمد و این موضوع را تکذیب کرد اما نوید مظفری به عادل فردوسی‌پور گفت اظهارات غیاثی را انکار نمی‌کند و او در آن جلسه، به سایر داوران ایرانی هم کمک کرده.

فریدون اصفهانیان به عنوان رئیس کمیته، برای خودش ابلاغ نظارت بر مسابقات و ابلاغ ‌تدریس در کلاس‌های مربیگری صادر می‌کند که بر خلاف مقررات فیفاست. با این حال، غیاثی نیز در دوران مدیریت خود همین تخلف را مرتکب شده بود.

اما مهم‌ترین بخش از اتهامات مطرح شده درباره اصفهانیان، تیمداری او در فوتبال ایران است. باشگاهی در لیگ دسته دوم کشور به نام شهدای زنجان! تخلف مضاعف آنجاست که طبق ادعای غیاثی، آقای اصفهانیان ضمن حضور در مسابقات این تیم، بین دو نیمه به رختکن داوران رفته و آنها را ملاقات می‌کند.

این موضوع که در فوتبال حرفه‌ای امروز جهان نظیر ندارد اما در ایران به قدری عادی است که تا پیش از برنامه ۹۰، حتی مطرح هم نشده بود.

اصفهانیان موضوع تیمداری را تکذیب نکرد اما گفت در چیدمان داوران لیگ دسته دوم دخالت نمی‌کنم تا نگویند اصفهانیان هوای تیم خودش را دارد. ضمناً داوری که بخواهد به خاطر من، خودش را به خاطر من زیر سئوال ببرد، داور نیست!

غیاثی از او پرسید، چرا فقط شما باید در کلاس‌های برون‌مرزی دانش‌افزایی شرکت کنید. شما که نه زبان انگلیسی بلد هستید نه کامپیو‌تر. رئیس کمیته داوران پاسخ داد: نمی‌گویم انگلیسی‌ام قوی است ولی در حدی هست که مفهوم را برسانم.

با شدت گرفتن تنش در برنامه، غیاثی گفت وقتی مهدی تاج در کمیته داوران بود، اصفهانیان درخواست کرد بدون دادن امتحان به کلاس‌ها برود. او سر جلسه امتحان نیامد و گفت معلوم است که قبول نمی‌شوم. اما کلاس برون‌مرزی را می‌رود و هر بار یک نفر را با خودش می‌برد که انگلیسی بلد باشد. آخرین بار هم آقای رفعتی را همراه خود برده بود.

دیدن نظرات (۱۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG