لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۳۱

نگرانی از گسترده‌تر شدن آتش‌سوزی کالیفرنیا با وزش بادهای شدید


آتش‌سوزی کالیفرنیا

آتش‌سوزی کالیفرنیا که بزرگترین آتش‌سوزی در تاریخ این ایالت به شمار می‌آید با تشدید بادهای منطقه، ممکن است به مراتب گسترده‌تر شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آتش‌سوزی اخیر که «توماس» نام گرفته چهارشنبه شب به طور چشمگیری گسترش یافت و اداره جنگلبانی کالیفرنیا اعلام کرد شعله‌های آتش منطقه‌ای به وسعت ۸۹ هکتار را در برگرفت.

دامنه این آتش‌سوزی از آتش‌سوزی مشابه در سال ۲۰۰۷ در ناحیه سانتا باربارا که «زاکا» نام‌گذاری شده بود گسترده‌تر است.

آتش‌سوزی «توماس» بخشی از ناحیه ونتورا در همسایگی سانتا باربارا را نیز دربرگرفته است.

سازمان آتش نشانی کالیفرنیا صبح دوشنبه گفت حدود ۳۰ درصد از دامنه آتش‌سوزی تحت کنترل قرار گرفته که به نسبت وضعیت روز چهارشنبه تغییری را نشان نمی‌دهد.

به گفته مقامات مسئول، این آتش‌سوزی که از هفته گذشته آغاز شده تاکنون بیش از ۷۰۰ خانه را ویران کرده است.

سازمان آتش‌نشانی کالیفرنیا غروب چهارشنبه با اشاره به این نکته که حدود ۱۸ هزار خانه و ساختمان در معرض خطر قرار دارند، اعلام کرد: «ماموران آتش‌نشانی به اقدامات خود برای حفاظت از خانه‌ها و ساختمان‌ها ادامه خواهند داد و در جستجوی نقاطی خواهند بود که از آنجا بتوان حریق را تحت کنترل گرفت.»

بر اساس پیش‌بینی اداره هواشناسی آمریکا برای نواحی جنوبی ایالت کالیفرنیا در روز پنجشنبه «شرایط جوی مناسب برای تداوم و گسترش آتش‌سوزی ادامه خواهد یافت.»

طبق این پیش‌بینی سرعت وزش باد در سطح منطقه ممکن است به حدود ۹۰ کیلومتر در ساعت برسد.

بسیاری از مدارس در ناحیه سانتا باربارا تعطیل هستند و تا پایان تعطیلات زمستانی در اوایل ماه ژانویه کار خود را از سر نخواهند گرفت.

به گفته مقامات مسئول آتش‌سوزی روزهای گذشته در نقاط دیگر کالیفرنیا از جمله سن دیه‌گو و لس آنجلس تحت کنترل قرار گرفته است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG