لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸ تهران ۱۴:۳۸

پایان ویمبلدون ۲۰۱۱ با قهرمانی نوواک جوکوویچ


نوواک جوکوویچ از صربستان با برتری ۳-۱ مقابل رافائل نادال، عنوان نخست سومین گرنداسلم سال و سینی مخصوص قهرمانان را نصیب خود کرد.

به این ترتیب ۱۲۵ مین دوره از رقابت‌های ویمبلدون ۲۰۱۱ با شناخت نفرات بر‌تر در تمام رده‌ها به پایان رسید.

جوکوویچ که مرد شماره یک تنیس جهان است، به عنوان بخت شماره ۲ بازی‌ها وارد زمین مرکزی شد. او عنوان شماره یک را در مرحله نیمه نهایی همین رقابت‌ها از چنگ نادال ربود.

رافائل نادال مدافع عنوان قهرمانی این رقابت‌ها در ست اول و خصوصاً ست دوم، تماشاگر هنرنمایی رقیب ۲۴ ساله‌اش بود. ۶-۴ و ۶-۱، نتایج ست‌های نخستین بود که به سود جوکوویچ ثبت شد.

ست سوم را نادال با «بِرِک» کردن سرویس جوکوویچ آغاز کرد. عملکرد آتشین جوکوویچ در ست دوم، در ست سوم به خاموشی گرایید و ست سوم را ۶-۱ واگذار کرد.

در ست چهارم اما باز هم برتری با جوکوویچ بود. او با پیروزی ۶-۳ توانست به ۸ سال اقتدار تکراری نادال – فدرر در این تورنمنت خاتمه دهد.

عملکرد جوکوویچ در سال ۲۰۱۱ فوق العاده بوده است. او در ۲ گرنداسلم از ۳ گرنداسلمی که تاکنون برگزار شده به قهرمانی رسیده است.

همچنین از ۵ تورنمنتی که از سری رقابت‌های مسترز ۱۰۰۰ برگزار شده، چهار دوره‌اش را در رم، مادرید، میامی و ایندین ولز فتح کرده است.

جالب آنکه هربار نیز نادال را در فینال مغلوب کرده است. با احتساب ویمبلدون، هر ۵ نبرد این دو نفر در سال ۲۰۱۱ به سود جوکوویچ پایان پذیرفته است.

به این ترتیب، شائبه‌ای در شایستگی او برای احراز رتبه شماره یک برترین‌های تنیس جهان وجود ندارد.

سایر قهرمانان ویمبلدون ۲۰۱۱

غیر از پترا کویتووا از جمهوری چک و نوواک جوکوویچ از صربستان که هرکدام جایزه یک میلیون و ۱۰۰ هزار پوندی را نصیب خود کردند، در سایر رده‌ها نتایج زیر رقم خورد.

دو نفره مردان: برادران افسانه‌ای برایان باز هم قهرمان شدند. مارک و باب برایان تاکنون در ۱۱ گرنداسلم به اتفاق یکدیگر قهرمان شده‌اند.

باب ۷ قهرمانی از رقابت‌های مختلط گرنداسلم دارد و مارک هم ۲ قهرمانی.

دو نفره زنان: کویتا پچکه از جمهوری چک و کاتارینا سربوتنیک از اسلوونی به قهرمانی رسیدند.

سربوتنیک ۳۰ ساله ۶ بار هم در رقابت‌های مختلط موفق به قهرمانی در گرنداسلم‌ها شده. زوج ۳۵ ساله او اما نخستین بار است که در چنین رویداد معتبری به قهرمانی می‌رسد.

مختلط: آقای یورگن ملزر از اتریش و خانم ایویتا بنه سووا از جمهوری چک قهرمان شدند. هر دو نفر برای نخستین بار در این رقابت‌های معتبر به این عنوان دست یافتند.

ویمبلدون پسران: لوکه ساویه ۱۷ ساله از استرالیا با وجودی که بخت شانزدهم رقابت‌ها بود، در فینال بر لیام برادی از انگلستان غلبه کرد و قهرمان شد.

ویمبلدون دختران: آشلیق بارتلی از استرالیا در فینال بر ایرینا خرومچه وا از روسیه غلبه کرد.

دختر ۱۶ ساله روس در پایان مسابقه از شدت ناراحتی، بی‌وقفه گریه می‌کرد.
به نحوی که حتی در ویدئوی مصاحبه‌اش با سایت ویمبلدون نیز ضمن گریستن به سوالات پاسخ می‌دهد.

پرسشگر از او می‌خواهد گریه نکند زیرا دومی هم بد نیست.
او نیز می‌گوید من حتی برای آمدن به انگلستان با مشکل ویزا مواجه بودم و به سختی به اینجا آمدم!

خرومچه وا در ۳ گرنداسلم جوانان امسال، به ترتیب در یک چهارم نهایی، نیمه نهایی و فینال شکست خورد.

یعنی اگر این روند ادامه داشته باشد، باید قهرمان جوانان یو اس اوپن شود.

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG