لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۰۴
با ادامه تنش درمرزهای جنوب اسرائيل و نوار غزه، بامداد يکشنبه نيروهای ارتش اسرائيل دو نفر ديگر از «شبه‌نظاميان» فلسطينی را از پای درآوردند.

ارتش اسرائيل اعلام کرد که درساعت دو بامداد يکشنبه به وقت محلی، هنگامی که نشانه‌هايی از تلاش يک باند نيروهای مسلح فلسطينی برای کارگزاری مواد منفجره در جاده‌ای در شرق خان يونس بر سر حرکت نيروهای گشتی ارتش اسرائيل در طول مسير جداره الکترونيک ديده شد، جنگنده‌های اسرائيلی بلافاصله اين باند سه نفره را هدف آتشباری هوايی قرار دادند.

سازمان جهاد اسلامی فلسطين مسئوليت اعزام اين باند را بر عهده گرفت و اسامی دو کشته خود را که از نيروهای شاخه نظامی اين سازمان بودند، اعلام کرد؛ مصعب عيسی ابوروق و محمود النجار.

از وضعيت نفر سوم باند شبه نظاميان گزارشی منتشر نشده است.

جهاد اسلامی فلسطين از «زد و خورد زمينی نيروهايش با نيروهای زمينی ارتش اسرائيل و وارد شدن خساراتی به اسرائيلی‌ها» خبر داد اما ارتش اسرائيل تاکيد کرد که نيروهايش هيچ تلفات و آسيبی نداشته‌اند و کشتن دو عضو جهاد اسلامی از طريق شليک موشک هوا به زمين از جنگنده‌ها صورت گرفته است.

رسانه‌های فلسطينی می‌گويند که تانک‌های اسرائيلی گلوله‌های توپ به سوی نقاطی در شرق خان يونس شليک کردند که ويرانی چند خانه متروکه و خالی از سکنه را درپی داشت اما طنين صدای توپ‌ها در ساعت دو بامداد، وحشت زيادی در بين فلسطينی‌ها ايجاد کرده بود.

در هفته اخير بيش از سی فروند راکت نيز به سوی جنوب اسرائيل شليک شده است، که واکنش فوری ارتش اسرائيل را بدنبال آورده است. شامگاه جمعه يک حمله هوايی جنگنده‌های اسرائيل دو مرد فلسطينی را که به احتمال داده شده است از نيروهای حماس بودند، زخمی کرد.

در يک عمليات ديگر ارتش اسرائيل، هشت روز پيش پنج نفر از نيروهای مسلح از دو تشکل جهاد اسلامی فلسطين و «کميته های مقاومت مردمی» کشته شدند.

در آغاز ماه دسامبر نيز ارتش اسرائيل گفته بود که دو شبه نظامی ديگر را در حال کارگزاری مواد منفجره در بخش شمالی نوار غزه کشته است.

درحالی که از ژانويه ۲۰۰۹، در پايان عمليات نظامی گسترده و پرتلفات «سرب مذاب»، اين بخش از جنوب اسرائيل و غزه در آرامش نسبی بسر می‌برد، در روزهای اخير اوضاع دوباره بحرانی شده است.

درعمليات «سرب مذاب» حدود يک هزار و چهارصد فلسطينی که اکثر آنها از شهروندان غير نظامی بودند، در واکنش به حملات راکتی شبه نظاميان فلسطينی به خاک اسرائيل، کشته شدند.

اسرائيل تاکيد کرده است که چون حماس تسلط بر باريکه غزه را در دست دارد، حتی اگر نيروهای حماس در حملات راکتی دخيل نيستند، اما اين کشور هنوز جنبش حماس را مسئول نهايی هر تعرضی به خاک اسرائيل می‌داند.

ابوعبيده، سخنگوی يگان‌های عزالدين القسام، شاخه نظامی حماس، شنبه گفت که نيروهای اين يگان‌ها در حملات راکتی اخير دخالتی نداشته‌اند، و هشدار داد که اگر اسرائيل بخواهد دوباره به غزه حمله کند، «حماس از سلاحی که اسرائيل را نگران خواهد کرد، استفاده می‌کند.»

ابوعبيده درمورد اين «سلاح جديد» که به گفته او «می‌تواند اسرائيل را نگران کند»، توضيحی نداد. اما برخی از کارشناسان نظامی اسرائيل می‌گويند که ممکن است سخن از وجود راکت‌های دوربرد‌تر در دست نيروهای سازمان های مسلح فلسطينی غزه باشد.

در همين حال، ابو عبيده و نيز محمود الزهار، عضو دفتر سياسی حماس در غزه روزهای جمعه و شنبه تاکيد کرده بودند که حماس به آتش‌بس (نا نوشته) دو سال پيش با اسرائيل پايبند می‌ماند.

روزنامه يديعوت آحرونوت يکشنبه نقل از فرماندهان ارتش اسرائيل نوشته است که در روزهای جاری که با دومين سالروز عمليات «سرب مذاب» مصادف است، اسرائيل احتمال می‌دهد که تلاش تشکل‌های مسلح برای دست زدن به اقداماتی با هدف ضربه زدن به نيروهای ارتش اسرائيل افزايش يابد.

سيلوان شالوم، معاون نخست وزير اسرائيل، يکشنبه گفت اگر وضعيت همچنان رو به سوی بحران بگذارد، بعيد نيست که ارتش اسرائيل يک عمليات گسترده ديگر عليه تشکل های مسلح در غزه را آغاز کند.

سیلوان شالوم يکشنبه در مصاحبه با راديوی اسرائيل گفت نبايد گذاشت که شرايط وخيم‌ترشود.

تنش‌ها در حالی از سرگرفته شده است که مذاکرات صلح ميان دولت بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل با محمود عباس، رئيس تشکيلات خود گردان فلسطينی، بنا به توصيف نبيل شعث، مقام ارشد فلسطينی، به اغمای جدی رفته است.

ژنرال ذخيره بنيامين بن اليعزر، يک وزير عضو حزب کارگر که همپيمان با دولت نتانياهو است، يکشنبه در نشست دولت اسرائيل هشدار داد که اگر خود اسرائيل برای مذاکرات ابتکار عملی نشان ندهد، «تمامی جهان» کشور مستقل فلسطين را برسميت خواهد شناخت.

بنیامین بن اليعزر گفت که در نبود گفت‌و‌گوهای سياسی مستقيم ميان اسرائيل و فلسطينی‌ها، «اسرائيل منزوی، و تمام دنيا در برابر آن خواهد ايستاد.»

بن اليعزر اضافه کرد که در آن صورت «حتی اگر آمريکا کشور مستقل فلسطين را برسميت بشناسد، من تعجب نخواهم کرد».

اکوادور، پنجمين کشور در آمريکای لاتين بود که جمعه گذشته اعلام کرد کشور مستقل فلسطين را برسميت می شناسد.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG