لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۵۶
محمود عباس رئیس تشکیلات خودگران فلسطینی به شکلی رسمی اعلام کرد که هفته آینده به سازمان ملل متحد خواهد رفت و درخواست عضویت کامل فلسطین در این سازمان را مطرح ‌می‌کند؛ محمود عباس تاکید کرد که این تصمیم بی‌بازگشت است.

این اقدام تشکیلات خودگردان فلسطینی پس از شکست چندین دوره مذاکرات صلح میان اسرائیل و فلسطینی‌ها صورت می‌گیرد؛ مذاکراتی که هدف از آنها نیز تاسیس کشور مستقل فلسطینی است.

عباس که جمعه در رام الله سخنرانی می‌کرد گفت: «تصمیم ما‌‌ همان است که به همگان ابلاغ کردیم. ما به شورای امنیت خواهیم رفت.»

او همچنین افزود: «در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، درخواست عضویت کامل فلسطین در این سازمان را به‌ بان گی مون خواهم داد که تا او آن را به رئیس شورای امنیت برساند.»

اسرائیل و ایالات متحده آمریکا مخالف این اقدام هستند و می‌گویند که مسیر تشکیل دولت مستقل فلسطین تنها از راه مذاکرات مستقم اسرائیلی- فلسطینی عبور می‌کند.

برخی سیاستمداران آمریکایی نیز می‌گویند که در صورت عقب نشینی نکردن فلسطینی‌ها از موضع خود، تلاش خواهند کرد تا کمک آمریکا به تشکیلات خودگران فلسطینی که سالانه به ۵۰۰ میلیون دلار می‌رسد، متوقف شود.

محمود عباس تاکید کرد که رهبران فلسطینی هنوز در خصوص اقدامات بعدی در صورت رد درخواست آنها در شورای امنیت، تصمیم‌گیری نکرده‌اند.

چنانچه آمریکا با درخواست تشکیلات خودگردان فلسطینی در شورای امنیت مخالفت کند، فلسطینی‌ها این امکان را خواهند یافت که در خواست خود را به مجمع عمومی سازمان ملل ارائه دهند.

مجمع عمومی این اختیار را ندارد که به فلسطینی‌ها عضویت کامل را در سازمات ملل بدهد بلکه می‌تواند فلسطین را به عنوان کشوری غیر عضو در این سازمان، به رسمیت بشناسد.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی گفت که قصد دارد کشور فلسطین در مرزهای ۱۹۶۷ که شامل کرانه باختری، نوار غزه و بیت المقدس شرقی می‌شود، به رسمت شناخته شود و تاکید کرد این اقدام به فلسطینی‌ها امکان بازگشت به مذاکره با اسرائیل را خواهد داد.

تشکیل کشور مستقل فلسطینی در مرزهای یاد شده، جزو مصوبات سازمان ملل متحد است. شهرک سازی‌های اسرائیل در کرانه باختری رود اردن، اختلاف بر سر بیت المقدس و آینده آوارگان فلسطینی، عمده موارد اختلاف میان دو طرف فلسطینی و اسرائیلی است که باعث شکست مذاکرات می‌شود.

عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل می‌تواند به این کشور امکان پیوستن به دیگر سازمان‌های بین‌المللی از جمله دادگاه بین‌المللی جنایت‌های جنگی را می‌دهد. گامی که به فلسطینی‌ها امکان شکایت از اسرائیل به دلیل شهرک سازی‌هایش در کرانه باختری را می‌دهد.

محمود عباس تاکید کرد که تحرکات مردمی برای حمایت از درخواست تشکیلات خودگران فلسطینی، باید مسالمت‌آمیز باشد.

اسرائیل بیم دارد که تنش در سازمان ملل به درگیری در کرانه باختری بینجامد، از همین رو نیروهای نظامی اسرائیل در این منطقه در حال آماده‌باش به سر می‌برند.

رئیس تشکیلات خودگران فلسطینی همچنین تاکید کرد که هدف از دستیابی به عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل متحد «به انزوا کشاندن اسرائیل نیست بلکه هدف انزوای سیاست‌های آن و انزوای اشغالگری است.»

قرار است محمود عباس اول مهر آینده در مجموع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کند.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG