لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۲:۴۵

فرهنگستان علوم: روحانی فضای امنیتی دانشگاه‌ها را از بین ببرد


فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران، نظر‌ها و پیشنهادهای اصلاحی خود در خصوص آموزش عالی و نظام دانشگاهی کشور را به حسن روحانی رئیس جمهوری ایران ارائه داده که «عدم دخالت نهادهای غیر دانشگاهی و از بین بردن فضای امنیتی حاکم بر دانشگاه»، از جمله آن است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، فرهنگستان علوم، «تدوین و اجرای سیاست‌های مناسب در زمینه آموزش عالی را تضمین کننده پیشرفت‌های کشور» و «سامان بخشیدن به وضع بحرانی حاکم بر آموزش عالی کشور به ویژه دانشگاه‌ها» را «از دغدغه‌های اصلی دانشمندان، دانشگاهیان و صاحبان علم و خرد» دانسته است.

از این رو فرهنگستان تاکید کرده است که «نخستین گام برای تحقق این مهم، تدوین چشم‌انداز دانشگاه آینده و اجرای صحیح و کامل برنامه‌های توسعه، عدم دخالت نهادهای غیردانشگاهی و از بین بردن فضای امنیتی حاکم بر دانشگاه است.»

برای دستیابی به این هدف، فرهنگستان علوم، پیشنهادی خود را در هفت بند خلاصه کرده است که اولین آنها، بر «اختیارات وزارت علوم» به عنوان «نهاد بالادستی مؤثر در هماهنگی سیاستگذاری‌های علمی، ارزشیابی و نظارت بر عملکرد دانشگاه‌ها و مراکز علمی» تاکید دارد.

«استقلال دانشگاه‌ها و تثبیت جایگاه هیأت امنای دانشگاه‌ها در سیاستگذاری‌های اجرایی، سازمان‌دهی، تصمیم‌سازی، تصمیم‌گیری، تنظیم و اجرای آیین‌نامه‌های آموزشی، پژوهشی و اداری و حمایت از دانشمندان و نخبگان» از دیگر مواردی است که فرهنگستان علوم بر ضرورت به رسمیت شناختن آن تاکید کرده است.

در پیشنهادهای اصلاحی که به رئیس جمهوی ایران ارائه شده، فرهنگستان علوم بر «لزوم مشارکت مؤثر دانشگاهیان در انتخاب رئیس دانشگاه، رئیس دانشکده و مدیر گروه بر پایه شایسته‌سالاری و پرهیز از سیاست زدگی» تاکید کرده است.

«لزوم تقویت و نوسازی نهاد‌های مدنی و تشکل‌های دانشگاهی با هدف مشارکت مؤثر دانشگاهیان در ارتقای دانش، بینش و پیوند میان دانشگاه و جامعه»، از دیگر مواردی است که در پیشنهادهای اصلاحی ارائه شده به حسن روحانی، یادآور شده است.

«تمرکززدایی در جذب و استخدام اعضای هیأت علمی»، «بازنگری در مفاد آیین نامه ارتقای دانشگاهیان»، «رفع و منع دخالت بی‌وجه و بی‌مورد عوامل غیر علمی (آموزشی و پژوهشی)»، «تمرکززدایی در پذیرش دانشجو برای دوره‌های دکتری تخصصی»، «رفع سهمیه‌بندی‌های جنسیتی در پذیرش دانشجو برای تمام مقاطع تحصیلی» و «توسعه همکاریهای علمی بین‌المللی با دانشگاه‌ها و مراکز علمی و فناوری معتبر جهان» از جمله راهکارهای پیشنهادی فرهنگستان علوم است.

این پیشنهاد‌ها در حالی ارائه شده است که هنوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، فاقد وزیر است. حسن روحانی جعفر میلی منفرد را به عنوان وزیر پیشنهادی علوم به مجلس شورای اسلامی معرفی کرده بود اما او نتوانست رای اعتماد لازم نمایندگان را به دست آورد.

پس از استعفای مصطفی معین از وزارت علوم دولت خاتمی، میلی‌منفرد از شهریور تا مهر ۱۳۸۲، سرپرستی این وزارتخانه را بر عهده داشت. او همچنین در سال‌های ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۴، قائم مقام وزیر و معاون طرح و توسعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بود.

پس از آن، حسن روحانی، جعفر توفیقی را به سرپرستی وزارت علوم برگزید. توفیقی از مدافعان استقلال دانشگاه‌ها به شمار می‌آید. او همچنین از مخالفان تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها، بازنشستگی اجباری اساتید، افزایش دانشگاه‌های پولی و محدود کردن استقلال دانشگاه‌ها در پذیرش دانشجویان مقطع دکترا است که در دولت محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری پیشین ایران اجرا می‌شد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG