لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۳۵
محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری ایران که برای شرکت در دوازدمین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی، اکو، به باکو سفر کرده است، عصر روز دوشنبه، ۲۴ مهر، با همتای آذربایجانی خود دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی آذربایجان، آذرتاج، الهام علی یف رئیس جمهوری آذربایجان بعد از استقبال از همتای ایرانی خود در فرودگاه باکو، طی دیدار رسمی با آقای احمدی‌نژاد بر افزایش روابط سیاسی، تجاری، فرهنگی و همکاری‌ها در بخش انرژی میان دو کشور تاکید کرد.

خبرگزاری آذرتاج همچنین گزارش داده است که طی دیدار روسای جمهوری ایران و جمهوری آذربایجان برخی از مسائل دوجانبه نیز مورد بحث قرار گرفته است، اما اشاره‌ای به مضمون این مذاکرات نکرده است.

بیستمین اجلاس وزاری خارجه ۱۰ کشور عضو اکو روز دوشنبه در باکو برگزار شد و قرار است دوازدمین اجلاس در سطح سران نیز ۲۵ مهرماه در همین شهر برگزار شود.

خبرگزاری رسمی آذربایجان همچنین گزارش کرده است که روسای جمهوری ایران و جمهوری آذربایجان از سطح روابط دوجانبه اظهار «رضایت» کرده و بر گسترش آن تاکید کرده‌اند.

روابط دوجانبه تهران و باکو طی سال ۲۰۱۲ شاهد تنش‌های روزافزونی بوده است، اما اخیرا لحن مقامات دو کشور نسبت به هم بسیار ملایم‌تر شده است.

یکی از موارد تنش‌زا میان دو کشور پخش برنامه‌های تلویزیونی شبکه آذربایجانی زبان «سحر» وابسته به سازمان صدا و سیمای ایران بود که دولت آذربایجان به شدت خواستار توقف فعالیت این شبکه بود. مقامات جمهوری آذربایجان به دفعات برنامه‌های این شبکه را «تلاش برای اشاعه عقاید مذهبی افراطی، ایجاد تفرقه میان مذاهب در این کشور و ضربه بر امنیت ملی آذربایجان» خوانده و سایت اینترنتی این شبکه در جمهوری آذربایجان جزو معدود سایت‌های فیلتر شده است.

دولت باکو بهمن ماه سال گذشته آنار بایراملی خبرنگار این شبکه را به اتهام نگهداری چهار دهم گرم هروئین بازداشت و به دو سال زندان محکوم کرد. اتهامی که وی آن را رد کرده است.

دادگاهی در باکو اخیرا حکم دو سال زندان آقای بایراملی شهروند جمهوری آذربایجان را به یکسال کاهش داد.

در همین زمینه، هفته گذشته شورای عالی امنیت ملی ایران نیز طی اقدامی تهیه و پخش برنامه‌های سیاسی علیه آذربایجان در کانال تلویزیونی «سحر ۲» را ممنوع کرد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ایران، محسن پاک آیین، سفیر جدید ایران در آذربایجان در دیدار با مقامات استان آذربایجان شرقی ایران این مطلب را اعلام و گفته است که به «کانال دستور داده شد تا فقط بر روی برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی کار کند».

محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور ایران همچنین پست ریاست شورای عالی امنیت ملی ایران را بر عهده دارد.

پاک آیین که ۲۰ مهرماه برای اولین بار به باکو سفر کرده و استوارنامه خود را تقدیم رئیس جمهوری آذربایجان کرد گفته است که متاسفانه، شبکه «سحر ۲» با پخش برنامه‌هایی با موضوعات سیاسی، در ذهن رهبری آذربایجان چنین تصوری را ایجاد کرد که کانال می‌خواهد در جمهوری آذربایجان کودتا کند. بنابراین شورای عالی امنیت ملی ایران تصمیم گرفته است که در این کانال فقط برنامه‌های اجتماعی و فرهنگی پخش شود. علاوه بر این پاک آیین افزود که شورای عالی امنیت ملی ایران برای کانال مصاحبه گرفتن از افرادی که با اظهارات خود به روابط ایران و آذربایجان لطمه می‌زنند را ممنوع کرد.

در تابستان سال جاری میزبانی جمهوری آذربایجان برای برگزاری مسابقه آوازخوانی «یوروویژن» موجی از اعتراضات را در میان روحانیان، مقامات دولتی، نمایندگان مجلس و برخی چهره‌های نظامی برانگیخته بود.

جمهوری آذربایجان طی ۲۲ ماه گذشته حدود ۴۰ نفر را به اتهام جاسوسی برای ایران و تلاش برای اقدامات تروریستی بازداشت کرده و هفته گذشته ۲۳ شهروند آذربایجانی به اتهام جاسوسی برای سپاه پاسداران و تلاش برای انجام عملیات تروریستی به ۱۰ تا ۱۵ سال زندان محکوم شدند.

جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران بیش از ۶۰۰ کیلومتر مرز زمینی دارند. تلاطم در روابط سیاسی و امنیتی دو کشور بر حجم تجارت دوجانبه نیز بی‌تاثیر نبوده و هم اکنون حجم بازرگانی طرفین نسبت به سال ۲۰۱۰ تا نصف کاهش یافته و کمی بیش از ۳۰۰ میلیون دلار است.

اخیرا برخی مقامات عالی رتبه جمهوری آذربایجان، از جمله علی حسن‌اف، رئیس بخش سیاسی-اجتماعی نهاد ریاست جمهوری آذربایجان نیز اظهار داشته‌اند که باکو مایل به افزایش حسن همجواری و داشتن رابطه‌ای خوب با همسایه جنوبی خود است.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG