لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۱۶:۲۵

کشتی ایران در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ ششمین طلا را کسب کرد


سعید عبد ولی در مقابل حریف هندی در رده‌بندی بازی‌های آسیایی

روز نخست رقابت‌های کشتی فرنگی بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ در اینچئون به پایان رسید و ایران موفق شد دو مدال طلا و یک برنز نصیب خود کند. به این ترتیب پیش از پایان مسابقات این رشته ورزشی، کشتی‌گیران ایرانی تاکنون ۶ طلا، یک نقره و یک برنز را به گردن آویخته‌اند.

در جدول رده‌بندی مدال‌ها، کاروان ورزش ایران ۱۴ طلا، ۱۱ نقره و ۱۰ مدال برنز به دست آورده و در رده پنجم است. فاصله ایران با قزاقستان که رتبه چهارم را در اختیار دارد فقط یک مدال طلاست.

جایگاه نخست با ۱۲۵ طلا، ۷۹ نقره و ۶۱ برنز به چین تعلق دارد. کره جنوبی ۵۴ طلا گرفته و ژاپن نیز ۳۷ مدال طلا اندوخته. پس از قزاقستان و ایران، کره شمالی، تایوان، تایلند و قطر با هشت مدال طلا و اختلاف در تعداد مدال‌های نقره و برنز در رده‌های بعدی هستند.

در ۷۱ کیلوگرم سعید عبدولی مقابل ماکسات یرژیپوف از قزاستان دارنده مدال‌های نقره و برنز آسیا به برتری دست یافت. او در مرحله نیمه نهایی مقابل جونگ جی هیون از کره جنوبی قهرمان المپیک آتن قرار گرفت.

کره جنوبی که تاکنون در مسابقات کشتی آزاد مردان و زنان طلا نگرفته بود، امید زیادی به موفقیت این فرنگی کار خود داشت و سرانجام نیز او توانست با سلسله اتفاقاتی بحث‌برانگیز و جنجالی، نخستین طلای میزبان بازی‌های آسیایی در این رشته ورزشی را به خود اختصاص دهد.

چهار فن فیتوی سعید عبدولی منجر به برتری ضربه فنی شد، داور قصد اعلام رای نهایی را داشت اما با وجود اعتراض کادر فنی ایران مبنی بر اینکه روی اعلام ضربه فنی نمی‌توان درخواست بازبینی کرد، با تقاضای مربیان کره‌ای موافقت شد و رای تغییر یافت. امتیازهای فن فیتو نیز به نحوی نامشخص محاسبه شد و روی تابلو، چهار امتیاز برای نماینده کره و هشت امتیاز برای عبدولی ثبت شد.

فدراسیون کشتی ایران می‌گوید: «داوران ضربه فنی اعلام کردند اما با دخالت مستقیم کیم رییس شورای کشتی آسیا، ‌ میخالوف و طاهر غلام‌اوف ازبکستانی رای بر خلاف قوانین برگردانده شد و حتی داوران چهار امتیاز نیز به حریف تقدیم کردند تا کلکسیون خوش‌خدمتی خود را کامل کنند».

عبدولی برای کسب مدال برنز مقابل یاداو از هند با نتیجه ۶ بر صفر به پیروزی رسید.

رسول خادم رییس فدراسیون کشتی ایران گفته است: «با کمیته ملی المپیک در نامه‌ای مشترک به فدراسیون جهانی اعتراض کرده و رونوشت آن را به شورای المپیک آسیا هم ارسال می‌کنیم تا شکایت خود را نسبت به این حق‌کشی بارز اعلام کنیم. فیلم مسابقه و توضیحات فنی آن را منتشر خواهیم کرد تا کاملاً مشخص شود که چگونه این حق‌کشی علنی صورت گرفته است».

سایت فدراسیون کشتی ایران هم یادآور شده است: «میخالوف ازبکستانی عضو هیات ژوری برای تایید ناداوری مسابقه صبح عبدولی با حریف کره‌ای، ‌سه فیتوی او در مبارزه با حریف هندی را هم قبول نکرد».

در ۸۰ کیلوگرم حبیب اخلاقی مقابل جعفر خان از قطر به برتری دست یافت و در مرحله نیمه نهایی بسیکی سالدادزه از ازبکستان نایب قهرمان آسیا را ۹ بر صفر برد.

اخلاقی در فینال مقابل سوکاسا سوروماکی از ژاپن نفر دوم بازی‌های آسیایی گوانگجو به برتری دست یافت تا به نشان زرین دست یابد.

اخلاقی پس از کسب اولین مدال طلای کشتی فرنگی در اینچئون گفت: «سهم کوچکی در این مدال دارم و فقط ۳۰ یا ۴۰ درصد آن متعلق به من است. خیلی‌ها برای ما زحمت کشیده‌اند، از محمد بنا گرفته تا حسن بابک، احد پازاج و ناصر نوربخش. این مدال‌ها حاصل زحمات ۱۰ ساله است».

در وزن ۹۸ کیلوگرم مهدی علیاری پس از استراحت در دور اول، نوزات صالح از سوریه را شکست داد. در مرحله نیمه نهایی مقابل یرولان ایسکاکوف از قزاقستان قهرمان آسیا به برتری دست یافت. علیاری در دیدار پایانی ژائو از چین دارنده مدال‌های نقره و برنز آسیا با اجرای باراندازهای بی‌نقص هشت بر صفر برنده شد تا روی سکوی نخست بایستد.

او پس از قهرمانی گفت: خوشحالم که توانستم جواب اعتماد خادم، بابک و کادر فنی را بدهم. از مربیانم در شهریار یعنی ناصر نوربخش و بهروز حضرتی‌پور ممنونم. یقین بدانید از فردا برای المپیک استارت می‌زنم. هدفم مدال‌های جهانی ۲۰۱۵ و المپیک ریودوژانیرو است.

رده‌بندی روز نخست در چهار وزن اول.

۵۹ کیلو: ۱- هاسه‌گاوا (ژاپن) ۲- وون چول یون (کره شمالی) ۳- تیان (چین) و کبیسبایف (قزاقستان). در این وزن، ایران نماینده نداشت.

۷۱ کیلو: ۱- جی هیون جونگ (کره جنوبی) ۲- دلشادجان (ازبکستان) ۳- سعید عبدولی (ایران) و پرمانوف (ترکمنستان)

۸۰ کیلو: ۱- حبیب اخلاقی (ایران) ۲- سوروماکی (ژاپن) ۳- سالدادزه (ازبکستان) و یاناربک (قرقیزستان)

۹۸ کیلو: ۱- مهدی علیاری (ایران) ۲- ژیائو (چین) ۳- ایسکاکوف (قزاقستان) و نوریکاتسو (ژاپن)

دیدن نظرات (۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG