لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰ تهران ۱۱:۴۶

مجلس خبرگان در پایان جلسات خود طرح «آشتی ملی» را رد کرد


مجلس خبرگان رهبری در بیانیه پایانی خود بحث «آشتی ملی» را «طرح انحرافی» خواند

مجلس خبرگان رهبری در بیانیه پایانی خود بحث «آشتی ملی» محمد خاتمی، رییس‌جمهوری پیشین، را «طرح انحرافی» خواند و اعلام کرد «مردم» با «فتنه‌گران» آشتی نخواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، دومین اجلاس پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری عصر چهارشنبه ۱۸ اسفند با صدور بیانیه‌ای به کار خود پایان یافت.

در بخشی از بیانیه پایانی این مجلس، با حمله شدید به بحث «آشتی ملی» محمد خاتمی، رییس‌جمهوری پیشین ایران، آمده است: «طرح انحرافی "آشتی ملی" از سوی برخی افراد و جریان‌های خاص همان‌گونه که رهبر انقلاب فرمودند معنا ندارد».

محمد خاتمی بهمن امسال خواستار برقراری «فضای آشتی ملی» در کشور شد. وی همچنین با اشاره به حصر میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد و شرایط نوین بین‌المللی گفته بود حتی «کسانی که در حصر و زندان هستند هم در این زمینه دل‌شان برای انقلاب و کشور می‌سوزد و نسبت به تهدیدهایی خارجی موضع دارند و بی‌شک بیشتر از خیلی از کسانی که در جامعه، مدعی انقلابی‌گری هستند دل‌شان به درد آمده است».

تاکید دوباره محمد خاتمی بر آشتی ملی با استقبال طیف‌هایی از اصلاح‌طلبان مواجه شد اما آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، این ایده را به کلی رد کرد.

رهبر ایران ۲۷ بهمن‌ماه گفت: «مگر مردم با هم قهر هستند که بخواهند آشتی کنند؟ قهری وجود ندارد، البته مردم ما با کسانی که در سال ۸۸ به روز عاشورای حسینی اهانت کردند و با قساوت و لودگی و بی‌حیایی، جوان بسیجی را در خیابان لخت کردند و کتک زدند، قهر هستند و با آنها آشتی هم نمی‌کنند».

پس از آن بود که امامان جمعه در حرکتی هماهنگ‌ از تریبون‌های نماز جمعه به محمد خاتمی و بحث «آشتی ملی» تاختند.

کاظم صدیقی امام جمعه تهران گفت: «برخی زبان‌شان دراز شده از آشتی ملی می‌گویند»؛ احمد علم‌الهدی امام جمعه مشهد، محمد خاتمی را «عمله فتنه ۸۸» خواند که سخن از آشتی ملی می‌زند. حسن ترابی امام جمعه بروجرد هم «آشتی ملی را یک «موضوع انحرافی» دانست و محمود مشایخ امام جمعه نوشهر هم گفت «مردم با فتنه‌گران آشتی نمی‌کنند».

در بخشی دیگر از بیانیه پایانی مجلس خبرگان،که به ریاست احمد جنتی برگزار شد با تکرار اظهارات آیت‌الله خامنه‌ای آمده است : «مجلس خبرگان رهبری با اذعان به تقویت وحدت و انسجام ملی اعلام می‌دارد مردم با فتنه‌گران ... آشتی نخواهد کرد».

احمد جنتی نیز در سخنانی در روز دوشنبه با اشاره اظهارات رهبر جمهوری اسلامی گفت: «...می‌خواستند مردم هشت ماه فتنه را فراموش کنند، اما رهبری به خوبی در این باره موضع‌گیری کردند و با یک تذکر توانستند مسئله را خاتمه دهند».

اما علی مطهری، نایب‌ رییس مجلس، از معدود اصولگرایانی است که از ایده «آشتی ملی» دفاع کرده و گفته است: «...در پی حوادث سال ۸۸ بخشی از مردم از بخشی از نظام دلگیر است و نیاز به آشتی ملی است».

دیدن نظرات (۵۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG