لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۷:۲۷

مذاکرات هسته‌ای بین ایران و آمریکا همچنان در لوزان سویس در جریان است. اما موفقیت این مذاکرات از نظر اقتصادی با چه تاثیرات و نتایجی همراه خواهد بود.

احمد علوی اقتصاددان در سوئد در گفت‌وگو با رضا ولی زاده پیامدهای اقتصادی این توافق احتمالی را تشریح کرده است.


این اقتصاددان با بیان اینکه ترکیب دو عامل خارجی و داخلی، باعث «رکود پایدار» در کشور شده، رشد پایدار را منوط به تغییر ساختار داخلی و بهبود روابط خارجی می‌داند.

احمد علوی اقتصاد ایران را «برون‌زا، درون‌گرا، دولت‌محور و رانتی» می‌داند که از جمله موانع داخلی رشد اقصادی بشمار می‌روند.

بخش قابل توجهی از اقتصاد ایران به گفته احمد علوی «کدر» و غیرشفاف است و در کنترل نهادهای نظامی و شبه‌نظامی؛ دخالت این نهادها در اقتصاد، موجب «غیررقابتی» شدن اقتصاد و بازتوزیع سود این فعالیت‌های اقتصادی به صورت «رانت» می‌شود.

احمد علوی تاکید می‌کند که اگر هم تحریم‌ها لغو شود ایران همچنان با موانع داخلی اقتصاد خود دست و پنجه نرم خواهد کرد.

با این حال اگر تحریم‌ها لغو شوند، به گفته علوی، ایران به یک «رشد اقتصادی محدود» دست خواهد یافت؛ وی می‌افزاید تسهیل مبادله با خارج و افزایش سرمایه‌گذاری خارجی از جمله پیامدهای توافق احتمالی است.

احمد علوی با بیان اینکه در ۳۰ سال اخیر میانگین رشد اقتصادی ایران به بیش از سه درصد نرسیده، تاکید می‌کند که برای نمونه برای رفع بیکاری باید به رشد ۸ درصدی رسید.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG