لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۷:۵۵

علی‌‌یف پیروز انتخابات ریاست جمهوری آذربایجان اعلام شد


علی‌یف و همسرش
مظاهر پناه‌اف رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات جمهوری آذربایجان اعلام کرده است که الهام علی‌یف رهبر حزب حاکم آذربایجان نوین و رئیس جمهوری کنونی جمهوری آذربایجان با کسب ۸۴.۷۳ درصد کل آرا، رسما برنده انتخابات ریاست جمهوری است.

به گزارش خبرگزاری ترند جمهوری آذربایجان، وی گفت که نتایج اولیه نشان می‌دهد که علی‌یف برای پنج سال آینده رئیس جمهور این کشور است.

وی همچنین گفت که در مورد تخلفات انتخاباتی تاکنون شکایت رسمی به این نهاد مسئول برگزاری انتخابات و شمارش آرا نشده و تنها «چند نارضایتی جزئی» از روند انتخابات مخابره شده است. وی انتخابات را «کاملا شفاف و دموکراتیک» نامید.

در انتخابات ریاست جمهوری این کشور که چهار شنبه ۱۷ مهرماه برگزار شد، حدود ۵ میلیون و ۱۴ ۵ هزار شهروند واجد شرایط رای دادن بودند که ۷۲ درصد آنها، یعنی بیش از سه میلیون و ۷۲۰ هزار شهروند در رای‌گیری مشارکت کردند.

در این انتخابات نامزد اپوزیسیون، جمیل حسنلی، نماینده ائتلاف شورای ملی نیروهای دموکراتیک، بود که بر اساس اعلام کمیسیون مرکزی انتخابات موفق به کسب ۵.۲ درصد از آرا شده است و بقیه آرا میان هشت نامزد باقی مانده تقسیم شده است.

قرار است بعد از رسیدگی به شکایات احتمالی، نتایج نهایی تا ۱۵ اکتبر رسما اعلام شود.

نمایندگان مجمع پارلمانی شورای اروپا و سازمان همکاری و امنیت اروپا که از ناظران انتخابات بودند، قرار است ارزیابی خود از روند انتخابات را روز پنجشنه اعلام کنند. اما هیات ناظران کشورهای مستقل همسود متشکل از برخی کشورهای استقلال یافته از اتحادیه جماهیر شوروی از روند انتخابات اظهار رضایت کرده‌اند. بیش از ۱۲۰۰ ناظر بین‌المللی بر روند انتخابات نظارت کردند.

با این حال، علی کریلمی رئیس حزب جبهه خلق که به همراه حزب مساوات، دیگر حزب اصلی اپوزیسیون دولت از نامزدی حسنلی حمایت کرده بود، در صفحه فیس بوک خود دولت را به «تقلب گسترده» متهم کرده است. وی گفته است که «حزب حاکم در آرای مردم دست برده است».

عصر روز چهارشنبه، ساعتی بعد از اتمام انتخابات، چهار موسسه نظرسنجی از جمله یک موسسه آمریکایی آرای داده شده به علی یف را بالای۸۰ درصد پیش بینی کردند.

به گزارش بخش آذربایجانی رادیو اروپای آزاد، جمیل حسنلی مدعی شده که در صورت شفافیت در شمارش آرا، وی برنده انتخابات است.

حسنلی در يک کنفرانس مطبوعاتی بعد از اينکه رای خود را به صندوق انداخت، گفت که تاکنون ۶ مورد تخلف انتخاباتی به وی گزارش شده و اين تخلفات «جدی» نتيجه انتخابات را «زير سوال» می‌برد.

جميل حسنلی يک روز قبل از انتخابات نیز برای روز ۱۲ اکتبر(سه روز بعد از انتخابات) از شهرداری باکو تقاضای صدور مجوز ميتينگ کرده بود، اگرچه درباره علت اين اقدام توضيحی داده نشده است.
XS
SM
MD
LG