لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۵۴

انتقاد شدید دولت عراق از سفر وزیر امور خارجه ترکیه به کرکوک


بغداد با انتقاد شدید اللحن از سفر احمد داوود اوغلو ، وزیر امور خارجه ترکیه به شهر کرکوک بدون موافقت دولت مرکزی عراق، او را به نقص عرف دیپلماتیک، دخالت در امور داخلی عراق و نادیده گرفتن حاکمیت ملی این کشور متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری دولتی عراق، وزارت امور خارجه این کشور در بیانیه‌ای که بر روی سایت رسمی خود منتشر کرده، اظهار داشت که سفر احمد داوود اوغلو به کرکوک «نوعی نقض عرف دیپلماتیک است که لایق یک وزیر امور خارجه نیست.»

این بیانیه افزوده که این سفر «دخالتی آشکار» در امور داخلی عراق و «نادیده گرفتن حاکمیت ملی» این کشور است.

احمد داوود اغلو پنجشنبه ۱۲ مرداد در سفری که دولت مرکزی عراق می‌گوید در جریان آن قرار نگرفته بود، به طور ناگهانی به شهر کرکوک رفت. او چهارشنبه به شهر اربیل پایتخت اقلیم خودمختار کردستان عراق رفته بود و با مسعود بارزانی رئیس این اقلیم دیدار و گفت‌و‌گو کرده بود.

احمد داوود اغلو در شهر نفت خیز کرکوک که همجوار اقلیم کردستان است، در میان تدابیر شدید امنیتی با مسئولان این استان دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

ساکنان کرکوک را اقوام مختلف اعم از عرب، کرد و ترکمن تشکیل می‌دهند. در خواست کرد‌ها برای پیوستن کرکوک به اقلیم کردستان یکی از چالش برانگیز‌ترین مسائل در روابط دولت مرکزی عراق با حکومت اقلیم است.

در بیانیه وزارت امور خارجه عراق آمده است: «به سود ترکیه و هیچ طرف دیگری نیست که حاکمیت ملی عراق را نادیده بگیرد، قواعد تعامل بین‌المللی را زیر پا بگذارد و به ساده‌ترین ضوابط در روابط کشور‌ها و مسئولان پایبند نباشد.»

این بیانیه افزوده است: «این سفر را رفتاری می‌دانیم که لایق وزیر امور خارجه کشور همسایه مهمی همچون ترکیه نیست. به علاوه، این سفر دخالتی آشکار در امور داخلی عراق است.»

وزارت امور خارجه عراق خاطرنشان کرده است: «تمام این رخداد‌ها بدون اطلاع وزارت امور خارجه عراق، بدون موافقت آن و با نادیده گرفتن کانال‌های رسمی و دیپلماتیک که باید برای چنین سفری برنامه ریزی کنند روی داده است.»

این بیانیه همچنین از موضع حکومت اقلیم کردستان عراق که «بدون اطلاع دولت مرکزی اغلو به کرکوک را تسهیل کرد» ابراز شگفتی کرد و آن را به تخلف از مسئولیت‌های قانونی خود متهم کرد.

وزارت امور خارجه عراق تاکید کرده است: «ترکیه باید نتایج این اقدام و تاثیرات منفی آن بر روابط دو کشور، مردم عراق و به ویژه ساکنان کرکوک را بپذیرد.»

سایت خبری السومریه عراق گزارش داده است که احمد داوود اوغلو اوضاع کرکوک را با مسئولان این استان به بحث گذاشت و آمادگی دولت ترکیه برای کمک به مردم عراق در همه زمینه‌ها را ابراز کرد.

دفتر ریاست اقلیم کردستان عراق پیشتر در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که مسعود بارزانی و داوود اوغلو در دیدار خود اوضاع سیاسی عراق و حوادث جاری سوریه را به بحث گذاشتند.

این بیانیه افزوده است: «دولت‌های ترکیه و اقلیم کردستان از نزدیک اوضاع سوریه را دنبال می‌کنند. آنچه که در سوریه روی می‌دهد فاجعه‌ای انسانی است. دولت سوریه برای ایجاد فتنه‌ای فرقه‌ای تلاش می‌کند. آینده سوریه را باید مردم این کشور تعیین کنند.»

این بیانیه ادامه داده است که دو طرف بر ارائه کمک‌های انسانی به مردم سوریه به توافق رسیدند
XS
SM
MD
LG