لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۵۸

درگیری در روز رای‌گیری بحرین؛ «تحریم گسترده» انتخابات


انتخابات روز شنبه بحرین
انتخابات میاندوره‌ای پارلمان بحرین شنبه دوم مهرماه، با مشارکت کمرنگ رای‌دهندگان و در فضایی امنیتی برگزار شد. اپوزیسیون بحرین این انتخابات را تحریم کرده بود.

در این انتخابات بحرینی‌ها برای انتخاب ۱۴ نماینده به عنوان جایگزین برای نمایندگان مستعفی در جریان نا‌آرامی‌های اخیر در این کشور، رای دادند.

فوریه و مارس گذشته، بحرین شاهد تظاهرات خیابانی معترضان شیعه بود که خواستار برپایی نظام پادشاهی مشروطه بودند.

نیروهای امنیتی با یورش ناگهانی به معترضان به حضور خیابانی آنها پایان دادند. در جریان آن درگیری‌ها دست کم ۲۸ نفر کشته شدند که شماری از آنها از نیروهای امنیتی بودند. نیروهای نظامی از عربستان سعودی، کویت و امارات عربی متحد نیز به درخواست دولت بحرین در این کشور، در بحرین مستقر شدند.

در اعتراض به سرکوب اعتراض‌ها، ۱۸ نماینده وابسته به گروه شیعه جمعیت الوفاق اسلامی، از سمت خود استعفا دادند. از این میان، چهار نماینده پیش از انتخابات پس از انصراف رقبایشان در حوزه‌های انتخاباتی، به پارلمان راه یافتند.

روند رای‌گیری در حوزه‌های انتخاباتی برگزار شد که اکثر ساکنان آن از معترضان هستند.

اکثر شهروندان بحرینی شیعه هستند اما اقلیتی سنی‌مذهب در این کشور حکومت می‌کند.

تحریم انتخابات

اپوزیسیون و شخصیت‌های معترض بحرینی، انتخابات میاندوره‌ای پارلمان را تحریم کرده بودند. ائتلاف جوانان ۱۴ فوریه و شماری از گروه‌های معترض دیگر شهروندان بحرینی را به شرکت نکردن در انتخابات دعوت کرده بودند.

شیخ عیسی قاسم رئیس شورای علمای بحرین و از شخصیت‌های معترض شیعه این کشور، در خطبه‌های نماز جمعه، رای دادن در انتخابات را اقدامی بیهوده دانست. او در این باره گفت: «حکومت است که سهم حوزه‌های انتخاباتی را بر پایه مناقع خود تعین می‌کند تا بتواند پارلمانی همراه با خود خلق کند.»

او ادامه داد: «در این دموکراسی هیچ کس حق ندارد نظر خود را در تحریم انتخابات بدهد یا اینکه درباره نتایج آن نظر خود را ابراز کند، نظری که ممکن است بر خلاف خواسته‌های حکومت باشد.»

شبکه خبری الجزیره نیز گزارش داد که شامگاه انتخابات، بسیاری از ساکنان مناطق شیعه نشین، چراغ خانه‌های خود را به عنوان تحریم انتخابات، خاموش کردند.

درگیری در روز رای‌گیری

ساعاتی پیش از آغاز رای‌گیری، نیروهای ضد شورش بحرین، با شماری از تظاهرکنندگان معترض را که در تلاش بودند در میدان مروارید منامه مستقر شوند، برخورد کردند.

میدان مروارید منامه پایتخت بحرین، محل تجمع معترضان در جریان اعتراض‌های چند ماه پیش بود.

ائتلاف جوانان ۱۴ فوریه هواداران خود را به ادامه تظاهرات اعتراض‌آمیز که جمعه آغاز شده بود، دعوت کرد. این تظاهرات با نام «حرکت به سوی میدان» برگزار شد.

به گزارش شبکه سی ان ان، نیروهای ضد شورش بحرین با تظاهرکنندگان برخورد کردتد که به زخمی شدن شماری از آنها و دستگیری شماری دیگر انجامید. همچنین تمام مسیرهای منتهی به میدان مروارید توسط نیروهای امنیتی و پلیس بسته شد، مساله‌ای که باعث ازدحام شدید در خیابان‌های پایتخت شد.

وزارت کشور بحرین در بیانیه‌ای اعلام کرد: «با توجه با اینکه تظاهرات برپا شده و برخی دیگر از اقدامات، غیر قانونی است، نیروهای امنیتی اقدام به دستگیری تعدادی از افراد خرابکار کرد.»

«انتخابات تعیین‌کننده»

وزیر دادگستری بحرین در کنفرانسی خبری در منامه با تعیین‌کننده خواندن انتخابات، از شهروندان حوزه‌های رای گیری خواست که در انتخابات شرکت کنند.

از سویی، قاضی خالد العجاجی عضو کمیسیون عالی انتخابات بحرین گفت که در بازدید از حوزه‌های رای‌گیری مشاهده کرد که روند رای گیری به خوبی پیش می‌رود و استقبال شهروندان را «بسیار خوب» توصیف کرد.

اما علی سلمان دبیر که جمیعت وفاق در این سخنان تشکیک کرد و گفت که برپایه نظر سنجی که گروه متبوعش انجام داده، ۸۵در صد از ساکنان حوزه‌های رای‌گیری، انتخابات را تحریم کردند.
XS
SM
MD
LG