لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۴:۵۲

سه پلیس در انفجار بمبی در بحرین کشته شدند


عکس متعلق به یکی از اعتراض‌های گذشته در بحرین است
وزارت کشور بحرین دوشنبه ۱۲ اسفند، از کشته شدن سه نیروی پلیس در انفجار بمبی در منطقه شیعه‌نشین الدیه در شمال منامه خبر داد. به گزارش خبرگزاری دولتی بحرین، دستکم یکی از نیروهای پلیس کشته شده، اماراتی است.

وزارت کشور بحرین در صفحه خود در شبکه اجتماعی توئیتر در این باره اعلام کرد: «انفجار هنگامی روی داد که نیروهای امنیتی در حال مقابله با مجموعه‌ای از خرابکاران بودند که از یک مراسم تشییع جنازه در منطقه الدیه جدا شده بودند.»

در پست دیگری در صفحه توئیتر وزارت کشور بحرین نوشته شده است: «افراد این مجموعه اقدام به آشوب و بستن راه‌ها کردند، تحرکاتی که اقدام قانونی را موجب شد.»

در پست سوم آمده است: «هنگام مقابله نیروهای امنیتی با شماری از تروریست‌ها در منطقه الدیه، انفجاری روی داد که در آن یک افسر کشته شد و دو نیروی پلیس، به شدت زخمی شدند.»

ساعاتی پس از آن، وزارت کشور بحرین در بیانیه‌ای، اعلام کرد که دو نیروی پلیس که زخمی شده بودند نیز جان باختند.

در این بیانیه آمده است که افسرد کشته شده، «طارق محمد الشحی» نام دارد که «اماراتی است.»

بنا بر این بیانیه، الشحی، از نیروهای «سپر جزیره» ‌ بود، که برپایه توافقنامه همکاری امنیتی مشترک میان کشورهای عربی خلیج فارس، تشکیل شده است.

نیروهای نظامی از سه کشور عربستان سعودی، امارات متحده عربی و کویت، سه سال پیش برای مقابله با اعتراض‌ها، به این کشور گسیل شدند.

پیشتر اعلام شده بود که این نیرو‌ها مقابل ساختمان‌های مهم دولتی و مرز‌ها مستقر هستند. اما کشته شدن افسر اماراتی نشان از احتمال حضور دستکم شماری از این نیرو‌ها در مقابله با معترضان دارد.

حدود سه سال پیش، اعتراض‌های اکثریت شیعه بحرین با خواست برقراری نظام پادشاهی مشروطه آغاز شد. ابتدای این اعتراض‌ها، تظاهر کنندگان حضوری دائمی در خیابان‌ها داشتند و میدان مروارید منامه را به عنوان پایگاه اصلی خود برگزیده بودند. اما یورش نیروهای امنیتی به این معترضان، به حضور خیابانی آنها پایان داد.

از آن هنگام تاکنون، هر از چند گاهی، معترضان اقدام به برگزاری تظاهرات می‌کنند. جنگ و گریز میان نیروهای امنیتی و جوانان معترض در مناطق شیعه‌نشین نیز تقریبا به طور دایمی ادامه دارد.

نیمه ماه گذشته نیز در انفجار بمبی که یک اتوبوس حامل نیروهای امنیتی بحرین را هدف قرار داد، یک نیروی پلیس کشته و یکی دیگر زخمی شدند. این انفجار در منطقه دیر، نزدیک به فرودگاه بین‌المللی بحرین در شهر المحرق روی داد.
XS
SM
MD
LG