لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۳۷

بهزاد نبوی با پایان دوران محکومیت آزاد شد


بهزاد نبودی در دادگاه‌های موسوم به کودتای مخملی
بهزاد نبوی عضو ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران، پس از تحمل محکومیت ۵ سال حبس خود، از زندان اوین تهران آزاد شد.

به گزارش سایت کلمه، بهزاد نبوی تمام دوره حبس خود را در سلول‌های انفرادی بند ۲ الف سپاه پاسداران گذراند.

این فعال سیاسی در جریان نا‌آرامی‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ بازداشت شد. اخلال در ترافیک تهران به دلیل حضور در راهپیمایی اعتراضی ۲۵ خرداد علیه نتایج اعلام شده انتخابات، یکی از موارد اتهامی او بود.

بهزاد نبوی به همراه ده‌ها تن از فعالان اصلاح‌طلب و معترضان به نتایج انتخابات، در دادگاه‌هایی که به صورت جمعی در سال ۸۸ برگزار شد، محاکمه شد. او در این دادگاه گفت: «من به میرحسین موسوی خیانت نمی‌کنم.»

میرحسین موسوی از نامزدهای معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری است که اکنون بیش از سه سال است به همراه همسرش زهرا رهنورد، در حصر خانگی به سر می‌برد. مهدی کروبی دیگر نامزد معترض نیز از‌‌ همان هنگام و در مکانی جداگانه، در حصر خانگی است.

نبوی در تاریخ ۲۹ دی ۱۳۸۸ به شش سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدید نظر به ۵ سال حبس تبدیل شد.

بهزاد نبوی اسفند ۸۸ در حالی که در مرخصی به سر می‌برد، به همراه شش تن دیگر از چهره‌های اصلاح‌طلب، از سردار مشفق یکی از فرماندهان سپاه، شکایت کرد. نواری صوتی از مشفق یکی از فرماندهان سپاه منتشر شده بود که به گفته اصلاح‌طلبان، اثبات تقلب در انتخابات است. پس از این شکایت بهزاد نبوی به زندان بازگردانده شد. وی یکی از فعالان و از زندانیان سیاسی در دوره پهلوی نیز بود.

پس از پیروزی انقلاب سال ۵۷ ایران، نبوی فعالیت‌هایی همچون معاونت نخست وزیری در امور اجرایی در دولت محمدعلی رجایی، محمدرضا مهدوی کنی و میرحسین موسوی، وزیر صنایع سنگین در دولت میرحسین موسوی، نماینده و نایب رئیس مجلس در دورهٔ ششم مجلس شورای اسلامی و ریاست سازمان بسیج اقتصادی در دوران جنگ ایران و عراق را در کارنامه خود دارد.

عبدالله رمضان‌زاده سخنگوی دولت خاتمی نیز یک روز پیش از این با پایان یافتن دوره محکومیت پنج ساله‌اش از زندان آزاد شد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG