لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۰:۰۸

ابراز نگرانی دفتر حقوق بشر سازمان ملل از بازداشت‌های اخیر در ایران


روپرت کولویل سخنگوی کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل
دفتر حقوق بشر سازمان ملل روز سه شنبه ایران را به آزاد کردن فوری فعالان برجسته سیاسی و مطبوعاتی و توقف «ارعاب‌ها» در آستانه انتخابات پیش روی ریاست جمهوری ایران فراخواند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، روپرت کولویل سخنگوی کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، در کنار دیگر موارد، مشخصا به حکم شش ماه حبس علی اکبر جوانفکر معاون مطبوعاتی محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری ایران و مدیر عامل خبرگزاری دولتی ایرنا به اتهام توهین به رهبری و پریسا حافظی مدیر دفتر خبرگزاری رویترز در ایران که به نشر اکاذیب و تبلیغات منفی متهم شده است، اشاره کرده است.

وی گفت که «این دقیقا یک سرکوب است، این تعداد زیادی افراد، آنهایی که کاملا فعالان برجسته‌ای بودند را شامل می شود. به نظر می‌رسد که احتمال ارتباط سیاسی میان این اقدامات و انتخابات پیش روی ایران وجود دارد».

آقای کولویل در ادامه تصریح که وی مخصوصا نگران بازداشت محمد علی دادخواه، عضو کانون مدافعان حقوق بشر، در ۲۹ سپتامبر است که به ۹ سال زندان محکوم شده است.

آقای دادخواه به همراه خانم شیرین عبادی برنده جایزه نوبل صلح در سال ۲۰۰۳، از موسسان کانون مدافعان حقوق بشر است که وکالت پرونده‌های سیاسی را برعهده داشته است.

سخنگوی کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل همچنین به بازداشت فائزه و مهدی هاشمی فرزندان علی اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور سابق و رئیس مجمع تشخیص اشاره کرده است.

آقای کولویل گفته است که ادامه بازداشت‌ها و ارعاب مطبوعات و روزنامه‌نگاران حرفه‌ای مایه نگرانی عمیق است، خصوصا اینکه به انتخابات ۲۰۱۳ ریاست جمهوری ایران نیز نزدیک می‌شویم.

در جلسه رسیدگی به پرونده خبرگزاری رویترز در ۹ مهرماه، هیئت منصفه، رئیس دفترخبرگزاری رویترز، در ایران را در خصوص اتهام‌های «فعالیت تبلیغی علیه نظام و نشر اکاذیب» مجرم شناخت. پرونده رویترز به انتشار مطلبی از سوی این خبرگزاری درباره زنان نینجای ایرانی باز می‌گردد.

بعد از اتمام جلسه دادگاه آن علی‌اکبر کساییان، دبیر هیئت منصفه دادگاه مطبوعات به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، گفت پریسا حافظی، رئیس دفتر رویترز در ایران، به اتفاق آراء در خصوص اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» مجرم شناخته شده است.

بهمن‌ماه سال گذشته خبرگزاری رویترز در گزارشی در خصوص زنان نینجای ایرانی، در تیتر خبر، این زنان را «آدمکش» خوانده بود که به گزارش خبرگزاری‌های ایران، به دنبال آن زنان ورزشکار ایرانی از این خبرگزاری شکایت کردند.

رویترز مدتی پس از انتشار این خبر، واژه «آدمکش» را از تیتر خود حذف و در نهایت نیز تمامی خبر را حذف کرد و بصورت رسمی معذرت خواهی کرد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG