لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۶ تیر ۱۴۰۱ تهران ۰۳:۵۹

«بهترین» خطوط هوایی ارزان‌قیمت جهان


در سال‌های اخیر رونق گرفتن خطوط هوایی ارزان‌قیمت کار را به جایی رسانده که سفر با هواپیما حتی در برخی مسیرها ارزان‌تر از قطار تمام می‌شود. به همین دلیل شمار پروازهای خطوط ارزان‌قیمت در جهان در حال افزایش است. اما در میان این شرکت‌های رنگارنگ جدید کدام‌یک خدمات بهتری ارائه می‌دهند

یکی از معتبر‌ترین رده‌بندی‌های شرکت‌های هوایی در جهان را سایت worldairlineawards انجام می‌دهد. بر اساس بررسی این گروه بهترین خط هوایی ارزان قیمت جهان در سال ۲۰۱۵ شرکت ایرآسیا است .

این شرکت یک شرکت هواپیمایی ارزان‌قیمت مالزیایی است. که به اکثر کشورهای آسیای شرقی موسوم به آسه آن پرواز مستقیم دارد. همچنین این شرکت به ایران هم پرواز مستقیم از کوالالامپور دارد. هم‌اکنون و پس از قطع پرواز ایران ایر به مالزی این شرکت مسافران را بین ایران و مالزی جابجا می‌کند. بسیاری از ایرانیانی که در مالزی زندگی می‌کنند دانشجو هستند و استفاده از پروازهای این شرکت برای این افراد به‌صرفه است .

در سال ۲۰۱۱ ایرآسیا سفارش خرید ۲۰۰ فروند هواپیمای ایرباس A۳۲۰ نئو را به کمپانی ایرباس داد سفارشی که همچنان یکی از بزرگترین سفارش‌ها به شرکت ایرباس برای یک مدل است.

این شرکت هم‌اکنون ۱۷۶ فروند هواپیمای ایرباس ۳۲۰ در اختیار دارد و سفارش حدود ۴۰۰ فروند از هواپیمای ایرباس ۳۲۰ نئو و ایرباس ۳۲۱ را داده است.

شرکت‌های ارزان‌قیمت در جهان برخلاف شرکت‌های دیگر هوایی سعی می‌کنند تنها از یک مدل استفاده کنند تا با این روش هزینه‌های خود را به حداقل برسانند.

برای شرکت ایر آسیا حدود ۱۷ هزار نفر کار می‌کنند و این شرکت سالانه نزدیک دو میلیارد دلار در آمد دارد.

در لیست ارائه شده برای بهترین خطوط هوایی ارزان قیمت به ترتیب ویرجین آمریکا، نروجین ایر، ایزی جت، جت‌استار، ایر آسیا ایکس، وست جت، ایندی‌گو، جت استار آسیا و آزول برزیلین ایرلاینز در مکان‌های دوم تا دهم قرار دارد .

در بخش بهترین خط هوایی جهان برای پروازهای ارزان با برد زیاد، شرکت نروجین ایر مقام نخست را به‌دست آورده است.

شرکت نروجین ایر در سال ۱۹۹۳ تاسیس شد و در حال حاضر روزانه به بیش از۱۲۰ مقصد، در آسیا، اروپا، آفریقا و ایالات متحده آمریکا پروازهای مستقیم دارد و سالانه بیش از ۱۷ میلیون مسافر را جابجا می‌کند.

این شرکت نروژی برخلاف اکثر شرکت‌های ارزان‌قیمت با توجه به تنوع مسیرهایش چندین مدل هواپیما را در ناوگان خود دارد با این همه برای کاهش هزینه‌ها سعی می‌کند با کمترین تنوع مدل هواپیما ناوگانش را انتخاب کند . پروازهای کوتاه و میان‌‌برد این شرکت را ۱۰۲ فروند بوئینگ ۷۳۷ و پروازهای دور برد این شرکت را یازده فروند بوئینگ ۷۸۷ پوشش می‌دهند.

این شرکت همچنین در قاره اروپا بهترین پرواز ارزان‌قیمت محسوب می‌شود. پس از این شرکت در اروپا ایزی جت، یورو وینگز، نیکی و رایان ایر قرار دارند.

در منطقه خاورمیانه هم شرکت‌های فلای دوبی ،ایرعربیا ،جزیره ایر ،آپ و فلای‌ناس عربستان به‌ترتیب بهترین خطوط ارزان‌قیمت هستند. کشور های عربی حاشیه خلیج فارس در سال‌های اخیر فعالیت‌های زیادی را برای توسعه خطوط هوایی خود انجام داده‌اند. این کشورها علاوه بر اینکه توانسته‌اند در خطوط اصلی هوایی بهترین امتیاز را کسب کنند توانسته‌اند در بخش خطوط ارزان هم به موفقیت برسند.

در سال ۲۰۱۵ شرکت هوایی امارات با چهار پله صعود به عنوان بهترین خط هوایی سال انتخاب شد. شرکت قطر ایرویز که پیش از این در مقام اول بود حالا در مکان دوم رده‌بندی بهترین خطوط هوایی سال جای گرفته است.

هم‌اکنون قطر و امارات متحده عربی با توسعه خطوط هوایی و توسعه زیرساخت‌های بسیار قوی به‌ویژه فرودگاه‌های مدرن به کانون پروازی و ترانزیتی در منطقه خاورمیانه تبدیل شده‌اند. فرودگاه بین‌المللی دبی به تنهایی در سال توان پذیرش ۷۰ میلیون مسافر را دارد این در حالی است که، برای نمونه فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تنها می‌تواند سالی ۶ میلیون مسافر را پذیرش کند.

خطوط ارزان قیمت این کشورها البته بیشتر برای جابجای نیروی کار ارزان از کشورهای اطراف به‌خصوص از شبه قاره هند و کشورهای آفریقایی به کشورهای حاشیه خلیج فارس فعال هستند.

شرکت فلای دبی که به عنوان بهترین خط ارزان‌قیمت در خاورمیانه انتخاب شده یک شرکت اماراتی است، که دفتر مرکزی آن در ترمینال شماره ۲ فرودگاه بین‌المللی دبی، مستقر است .

ناوگان این شرکت شامل ۵۲ فروند بوئینگ ۷۳۷ است این شرکت سفارش ۸۳ فروند بوینگ ۷۳۷ که اکثرا از نوع مکس می‌شود را هم به شرکت بویینگ داده است. این شرکت به ۹۴ فرودگاه در سراسر جهان، از جمله ۹ فرودگاه در ایران پروازهای مستقیم دارد.

در منطقه آمریکای شمالی خط هوای ویرجین آمریکا، وست جت وخط هوایی وست جنوبی در مکان اول تا سوم قرار دارند. در آسیا هم ایرآسیا، ایر آسیا ایکس و شرکت ایندگو هند جزو بهترین خطوط هوایی ارزان قیمت هستند.

دیدن نظرات (۱۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG