لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۱۱

بیش از سیصد میلیون کودک در سراسر جهان هوای آلوده تنفس می‌کنند که می‌تواند خطرات جدی برای رشد جسمی و مغزی آنها داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سازمان ملل متحد در مطالعه‌ای که به تازگی منتشر کرده نسبت به وضعیت سلامت این کودکان هشدار داده است.

این مطالعه که توسط صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) منتشر شده، می‌گوید که از هر هفت کودک در سراسر جهان یک نفر هوای آلوده‌ای را تنفس می‌کند که شش برابر میزان استاندارد آلوده است.

بنابراین گزارش،‌ آلودگی هوا از عوامل اصلی مرگ‌و میر کودکان در سراسر جهان است. این گزارش که «هوای پاک برای کودکان» نام دارد.

آنتونی لیک، مدیر اجرایی یونیسف می‌گوید: «آلودگی هوا علت اصلی مرگ سالانه ششصد هزار کودک زیر پنج سال در جهان است و هر روزه زندگی و آینده میلیون‌ها کودک دیگر را در سراسر جهان تهدید می‌کند.» به گفته لیک، آلودگی هوا تنها مجاری تنفسی در حال شکل‌گیری کودکان را تخریب نمی‌کند. بلکه باعث آسیب‌های جدی و دائمی در رشد مغزی آنها می‌شود که این به طور مستقیم بر آینده آنها تاثیر می‌گذارد.

هوای تنفسی در اثر سوخت خودروها، سوخت‌های فسیلی، گرد و غبار، سوزاندن فضولات حیوانی و ...مسموم می‌شود. عکس‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهد که در سراسر جهان بیش از دو میلیارد کودک در مناطقی زندگی می‌کنند که میزان آلودگی هوای آنها از استاندارد جهانی بیشتر است.

جنوب آسیا منطقه‌ای است که بیشترین تعداد کودکان، یعنی ۶۲۰ میلیون کودک، در آن از هوای آلوده تنفس می‌کنند. در آفریقا ۵۲۰ میلیون و در شرق آسیا این رقم به ۴۵۰ میلیون کودک می‌رسد.

در این تحقیق همچنین به آلودگی هوای داخل خانه‌ها که از سوخت زغال یا چوب به وجود می‌آید و خطرات آن برای رشد کودکان هم اشاره شده است. به اتفاق،‌ آلودگی هوای خارج و داخل خانه علت اصلی بیماری‌هایی مانند ذات‌الریه و دیگر بیماری‌های دستگاه تنفسی می‌شوند.

در گزارش یونیسف آمده است که کودکان بیشتر از بزرگسالان در معرض خطرات هوای آلوده در داخل و خارج خانه قرار دارند چرا که ریه‌ها،‌مغز و دستگاه ایمنی آنها هنوز به طور کامل رشد نکرده و دستگاه تنفسی‌ آنها از بزرگسالان نفوذپذیرتر است. نه تنها سرعت نفس کشیدن در کودکان دو برابر بزرگسالان است، بلکه آنها حجم هوای بیشتری را-نسبت به وزن بدنشان- استنشاق می‌کنند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG