لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۲۶

مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد این سازمان سه تا ۱۰ میلیون تومان وام به متقاضیان خرید دوچرخه و موتور سیکلت برقی اعطا خواهد کرد.

محمد درویش این مطلب را روز پنجشنبه ۲۲ مهر در گفت‌وگو با «باشگاه خبرنگاران جوان» بیان کرده و هدف از اعطای این وام را «کاهش استفاده از خودروهای تک سرنشین» اعلام کرده است.

کاهش «آلودگی هوا» از دیگر دلایل اعطای این وام است و آن‌طور که آقای درویش گفته سازمان محیط زیست تلاش دارد «آلودگی صوتی را کم و تحرک» را به شهروندان باز گرداند.

سازمان محیط زیست از سال ۱۳۹۴ از کمپینی با عنوان «سه‌شنبه‌های بدون خودرو» که برای نخستین‌بار از سوی فعالان محیط زیست استان اراک مطرح شد٬ نیز اعلام حمایت کرده است.

هدف این کمپین به گفته آقای درویش «آگاه‌ کردن مردم به نفش و سهم آنها در بهبود وضعیت آلودگی هوا» است که در حال گسترش به سایر استان‌ها و شهر‌های ایران است.

این کمپین با استقبال قابل توجه گروهی از زنان در شهر‌های مختلف ایران نیز مواجه شده٬ اما طی این مدت گزارش‌های متعددی از ممانعت از برگزاری برنامه‌های آن بدلیل حضور زنان در این کمپین منتشر شده است.

در پی این ممانعت‌ها و افزایش انتقاد‌ فعالان مدنی از اعمال محدویت‌ علیه دوچرخه سواری زنان٬ دفتر آیت‌الله خامنهای اعلام کرد که «دوچرخه‌سواری بانوان در مجامع عمومی و در منظر نامحرم، غالبا موجب جلب نظر مردان و در معرض فتنه و به فساد کشیده شدن اجتماع و منافی با عفت بانوان است و لازم است ترک شود و در صورتی که در منظر نامحرم نباشد اشکال ندارد.»

این فتوا همچنین پاسخی به شهیندخت مولاوردی، معاون رئیس‌جمهور ایران در امور زنان و خانواده بود که چندی پیش در توئیتر خود نوشته بود که «طبق اعلام دفتر رهبر انقلاب دوچرخه‌سواری بانوان با رعایت موازین شرعی بلامانع است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG