لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ تهران ۰۶:۵۲

آیت‌الله دستغیب به خبرگان: موسوی کار همه شما را انجام داد و شما سکوت کردید


آیت‌الله دستغیب، عضو مجلس خبرگان رهبری، از اعضای این مجلس و «علما و بزرگان» خواست در برابر حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی سکوت نکنند و این «تخلفات» را به گوش رهبر جمهوری اسلامی برسانند.

آیت‌لله علیمحمد دستغیب، که پیش از این نیز انتقادهای تندی از هیات حاکمه کرده بود بار دیگر خواستار آن شد که مجلس خبرگان به وظیفه خود عمل کند.

آیت‌الله دستغیب تصریح کرد: «آقای موسوی کار همه اعضای خبرگان را انجام داد، دور شدن حاکمیت از قانون اساسی را تذکر داد و نسبت به عواقب هرگونه اقدام خلاف شرع و قانون به مسئولین هشدار داد مع ذلک ایشان را در حصر کردند و هیچ یک از بزرگان هم اعتراضی نکردند.»

این مرجع شیعه افزود: «این نوع برخوردها با کسانی که عمری را در همین دستگاه خودتان بوده‌اند صحیح نیست، خب خودتان انقلاب کردید و خودتان همراه امام بودید و در دفاع مقدس از انقلاب دفاع کردید و این دو بزرگوار کمک کار شما بودند اما چون خواستار اجرای قانون اساسی و مطالبات بر حق مردم شدند، آمریکایی و اسرائیلی شدند؟ وظیفه شما اعضای خبرگان است که این تخلفات صورت گرفته را به گوش رهبری برسانید.»

وی از دیگر اعضای خبرگان می‌خواهد که «فریاد دادخواهی» مردم را به گوش «بزرگان» برسانند و نسبت به «تخلفات صورت گرفته توسط زیر مجموعه رهبری، از سپاه و بسیج و اطلاعات و صداوسیما تذکر» دهند.

آیت‌الله دستغیب خطاب به نمایندگان مجلس خبرگان رهبری می‌گوید: «غالب شما فقه و اصول خوانده‌اید و لباس مقدس پیامبر را به تن کرده‌اید و بعضی هم خود را مفسر قرآن می‌دانید چطور می‌شود که اطلاع از این همه اعمال خلاف شرع و قانون دارید و آن وضع شکنجه‌های کذایی در زندان‌ها به سمع مبارکتان می‌رسد و دم فرو بسته‌اید؟ الله اکبر، اگر اطلاع داریم و حرف نمی‌زنیم وای بحالمان و اگر هم نمی دانیم باز هم وای بحالمان.»

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد، مهدی کروبی و فاطمه کروبی پس از فراخوان راهپیمایی ۲۵ بهمن سال ۱۳۸۹ در حصر قرار گرفتند و ارتباط آنها -به غیر از معدود دیدارهای خانوادگی - با دنیای خارج قطع شد.

به تازگی احترام‌السادات نواب صفوی، مادر زهرا رهنورد، پس از ملاقاتی که در حضور ماموران امنیتی با میرحسین موسوی و زهرا رهنورد داشته، با ابراز نگرانی شدید از وضع دختر و دامادش گفته است که آنها وزن کم کرده و رنگ پوستشان حاکی از سلامت آنها نداشت.

به گفته مادر زهرا رهنورد، ماموران امنیتی به میرحسین و زهرا رهنورد اجازه نداده‌اند که در بیمارستان «چکاپ» شوند.

از سوی دیگر اردشیر امیرارجمند مشاور ارشد میرحسین موسوی با شاره به گفته‌های مادر زهرا رهنورد، به حاکمیت نسبت به وضع سلامت میرحسین موسوی و زهرا رهنورد هشدار داده است.

اکنون آیت‌الله دستغیب، نیز از «مراجع عظام» و «بزرگان» خواسته است که در مقابلِ به گفته او «این همه خلاف شرع و قانون» سکوت نکنند.

این مرجع ساکن شیراز خطاب به روحانیونی که به گفته او سکوت کرده‌اند، می‌گوید: «مگر این افراد مومن و متدینی که در زندان‌ها هستند غیر از عمل به دستورات قرآن و سنت که چکیده‌اش قانون اساسی است چیز دیگری می‌خواهند؟ مگر این دو بزرگوار جناب آقای میر حسین موسوی و حجت الاسلام والمسلمین کروبی چه گناهی کرده‌اند که باید ماه‌ها در حبس یاشند و هیچ خبری از آنها در دسترس نباشد؟ خوب این دو بزرگوار زحمات زیادی را برای انقلاب کشیده‌اند و مورد نظر حضرت امام خمینی بودند. آقایان و علمایی که لباس پیغمبر بر تن دارید و عمامه به سر هستید؛ این سکوت شما یعنی رضایت به وضع موجود.»

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG