لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ تهران ۰۰:۱۲

جلسه اضطراری صرافان؛ دلار به ۲۶۰۰ تومان رسید


یک صرافی در تهران
بهای ارز در بازار ایران روز دوشنبه نیز با افزایش چشمگیری مواجه بود و در حالی که سران سه قوه در جلسه خود به آن پرداختند کانون صرافان ایران نیز در باره وضعیت بازار ارز جلسه اضطراری تشکیل داد.

برپایه گزارش‌های منتشر شده، بهای دلار روز دوشنبه از ۲۶۰۰ تومان نیز فراتر رفت که در طول سه روز گذشته نزدیک به ۵۰۰ تومان افزایش نشان می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، یک عضو هیات مدیر کانون صرافان با اشاره به التهاب در بازار ارز از برگزاری جلسه اضطراری کانون صرافان ایران در روز دوشنبه خبر داد.

عضو هیات مدیره کانون صرافان که مهر از آن نامی نبرده، گفت: «در این جلسه قرار است در مورد مسائل مختلف ارزی بحث و بررسی شود.»

وی افزود: «البته کانون به صورت هفتگی در روزهای سه شنبه جلسه برگزار می کند اما در این هفته جلسه یک روز زودتر برگزار می شود تا وضعیت فعلی بازار ارز مورد بررسی قرار گیرد.»

خبرگزاری مهر گزارش می‌دهد که بهای دلار روز دوشنبه به حدود ۲۶۰۰ رسید . این در حالی است که بر پایه این گزارش، صرافی‌ها نرخی برای دلار اعلام نمی‌کنند و از خرید و فروش آن نیز خودداری می‌کنند.

به گزارش این خبرگزاری نرخ فروش دلار تا ساعت ۴ به وقت ایران ۲۶۰۰ تا ۲۶۲۰ تومان بود و یورو نیز به ۳۳۰۰ تومان رسید.

این گزارش می‌افزاید بهای سکه تمام طرح قدیم ۹۵۶ تا ۹۶۵ هزار تومان و سکه تمام طرح جدید به ۹۵۵ هزار تومان رسید.

نشست سران سه قوه

به گزارش ایسنا، روز دوشنبه، سران سه قوه نیز با یکدیگر دیدار داشتند و آن طور که صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه می‌گوید، در این نشست مسائل داخلی و خارجی مورد بحث قرار گرفت که یکی از محورها هم وضعیت ارز در کشور بوده است.

صادق لاریجانی گفت: «در جلسه سران قوا در خصوص مشكلات عمده بحث می‌شود. در این جلسه نیز در مورد مسائل مربوط به ارز بحث‌های مهمی شد، دولت محترم در تلاش است و امیدواریم به سرعت وضع بهبود یابد و ثمرات این جلسه در روزهای آینده مشخص شود.»

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور، پس از پایان این نشست در مورد افزایش قیمت سکه و ارز در روزهای اخیر گفت: «من نگفتم قیمت ارز کاهش می یابد، ولی تلاشمان را می‌کنیم وضعیت بهتر شود.»

خبرگزاری فارس نیز گزارش داده است که محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پس از پایان این نشست از پاسخ دادن به پرسش‌های خبرنگاران خودداری کرد و پرسش‌های آنها را با مزاح و پرسش‌های متقابل جواب داد.

فارس همچنین گزارش داده که معاون ارزی بانک مرکزی نیز از پاسخ دادن به پرسش‌های این خبرگزاری خودداری کرده است.

روز شنبه و مقارن با تعلیق روابط ایران و کانادا و همچنین اعلام اتحادیه اروپا برای بررسی تحریم‌های بیشتر علیه ایران بهای ارز در ایران جهش پیدا کرد.

اظهارات توکلی

با این حال برخی از نمایندگان و از جمله احمد توکلی دولت را مقصر اصلی این افزایش می‌دانند.

روز یکشنبه احمد توکلی، نماینده تهران در مجلس اعلام کرد که دولت از دو هفته گذشته به بانک مرکزی دستور داده که از عرضه ارز خودداری کند.

وی هشدار داد که بی‌ثباتی و عدم اطمینان برای بازار بسیار مخرب است و سرمایه‌گذاری را کاهش می‌دهد.

این نماینده مجلس اظهار داشت که از ۳۰ آبان سال ۹۰ تا چهارم بهمن سال ۹۰ تقریبا ۵۵ درصد ارزش پول ملی کاهش یافته است و گفت دولت از از گران شدن ارز درآمد برای خود کسب می‌کند؛ وی در این سخنرانی اشاره‌ای با نقش تحریم‌ها در بی‌ثباتی بازار ارز نکرد.

توکلی گفت: «دولت گفته است که من ۱۷ میلیون دلار ارز برای کالاهای اساسی در ۳ - ۴ ماهه اول سال به قیمت ارز مرجع به بازار ارائه کردم. اگر اختلاف قیمت در هر دلار را حداقل ۶۰۰ تومان در نظر بگیریم ۱۱ هزار میلیارد تومان پول از جیب ملت به کیسه‌های خاصی ریخته شده است.»

بهمنی: مردم در خانه رقم قابل توجهی دلار دارند

روز یکشنبه، خبرآنلاین گفت‌وگویی را با محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی، منتشر کرد که وی در آن اظهار داشت «رقم قابل توجهی از دلار در واحدهای مسکونی» است. وی با این حال در این مصاحبه این امر را حاکی از عدم اعتماد مردم با سیستم بانکی یا پول ملی کشور ندانست و از مردم خواست دلارهای خود را در حساب ارزی بگذارند و برای بازپرداخت آنها تضمین داد.

رئیس کل بانک مرکزی در این مصاحبه پیش‌‌بینی کرد که روند بهای دلار سیر «سیر نزولی» داشته باشد.
XS
SM
MD
LG