لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۱:۵۹

بهای دلار به زیر ۳۰۰۰ تومان بازگشت


نرخ دلار به همراه دیگر ارزهای بین‌المللی در مقابل ریال ایران طی روز دوشنبه ۲۹ مهرماه نسبت به روز قبل آن کاهش یافت.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، قیمت دلار در بازار آزاد ایران در روز دوشنبه به زیر سه هزار تومان سقوط کرده است.

سایت‌های اینترنتی فعال در زمینه بازار آزاد ارز از جمله «مظنه» که آخرین قیمت طلا و نرخ انواع ارزها را به صورت آنلاین پوشش می‌دهد نرخ ارزهای معتبر خارجی را برای روز جاری منتشر کرده که همگی نسبت به روز گذشته در مقابل ریال ایران با کاهش نرخ مواجه بوده‌اند.

بر اساس این گزارش، نرخ دلار از ۳۰ هزار و ۵۰ ریال در روز یکشنبه به ۲۹ هزار و ۹۷۰ ریال افت کرده که کاهشی ۸۰ ریالی را نشان می‌دهد.

نرخ یورو طی روز جاری نسبت به یکشنبه ۵۰ ریال و پوند انگلیس ۲۰۰ ریال کاهش داشته است.

قیمت انواع سکه نیز در روز دوشنبه نسبت به یکشنبه کاهش داشته است.

قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با سی هزار ریال کاهش به ۹۵۰ هزار تومان کاهش یافته، در حالی که طرح جدید نیز به همین اندازه کاهش قیمت داشته و به ۹۳۵ هزار تومان رسیده است. نیم سکه و ربع سکه نیز به ترتیب در این بازه زمانی ۱۰۰۰ و ۳۰۰۰ تومان کاهش قیمت داشتند.

مظنه هر مثقال طلا در بازار نیز حدود ۳۵۰۰ تومان کاهش نشان می‌دهد.

هنوز مقام‌ها و رسانه‌های رسمی ایران درباره علت افت قیمت دلار به زیر ۳۰۰۰ تومان در بازار آزاد ایران را توضیح نداده‌اند، اما دیدار تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران و گروه پنج بعلاوه یک در ژنو و اظهار رضایت طرفین از روند مذاکرات، همچنین انتشار گزارش‌هایی درباره طرح اجازه دولت آمریکا برای ایران جهت دسترسی به بخشی از دارایی‌های ارزی مسدود شده‌اش در خارج، از جمله تحولاتی است که می‌تواند به بازار ارز ایران به نوعی ارتباط پیدا کند.

خبرگزاری بلومبرگ و روزنامه نیویورک تایمز آمریکا طی چند روز گذشته از احتمال اجازه آمریکا برای آزادسازی بخشی از دارایی های مسدود یا نیمه مسدود ایران در خارج کشور که گمان می‌رود بالای ۵۰ میلیارد دلار باشد، خبر دادند. بر اساس این گزارش‌ها، آمریکا قصد دارد بدون کاستن از تحریم‌های موجود این امتیار را به ایران بدهد. با این حال مجید تخت روانچی معاون وزیر خارجه و یکی از مذاکرات‌کنندگان هسته‌ای روز دوشنبه اعلام کرد که با مقام‌های آمریکایی صحبتی درباره آزاد کردن دارایی‌های مسدود شده ایران نشده است.

تخت روانچی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار داشت که خود این خبر را از رسانه‌ها شنیده و گفت برداشت وی از این گزارش‌ها دارایی‌هایی است که به خاطر تحریم‌های اخیر بلوکه شده و نه پول‌هایی که در آمریکا پس از انقلاب مسدود شد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG