لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۷:۳۹
محمود احمدی‌نژاد در جريان سفر پنجشنبه ۲۰ تيرماه به استان هرمزگان، چندين پروژه را افتتاح کرد.

در ميان اين طرح‌ها، حوضچه خشک ساخت و تعميرات کشتی‌های اقيانوس پيما در منطقه ويژه کشتی‌سازی شرکت «ايزايکو» نيز رونمايی شد که رسانه‌های ايران آن را «بزرگترين حوضچه خشک خاورميانه» ناميدند. حوضچه‌های خشک با بيرون کشيدن کشتی‌ها و شناورها از آب امکان تعمير قسمت‌های زيرين شناور در فضايی خشک و بدون آب را فراهم می‌آورد.

ايران قبلا نيز امکان تعمير کشتی‌های ۸۰ هزار تنی را داشت، اما با افتتاح حوضچه خشک جديد، ايران بر اين مدعاست که قابليت تعمير شناورهای ۴۰۰ هزار تنی را به دست آورده است، البته شبکه تلويزيونی انگليسی زبان «پرس تی وی» وابسته به سازمان صدا و سيمای ايران اين ظرفيت را ۳۰۰ هزار تن عنوان کرده است.

خبرگزاری مهر از قول احمدی‌نژاد هزينه اين پروژه را ۴۳۳ ميليون دلار عنوان کرده است.


عنوان «بزرگترین حوضچه خشک خاورمیانه» در حالی است که هم اکنون دوبی با داشتن مجتمعی با سه حوضچه خشک، به ترتیب با قابلیت تعمیر ابرکشتی‌های ۳۵۰ هزار تنی، ۵۰۰ هزار تنی و یک میلیون تنی طی بیش از دو دهه گذشته بزرگترین حوضچه خشک خاورمیانه بوده است.

ایران گفته است که در حوضچه خشکی که افتاح کرده کشتی‌هایی با ۳۷۰ متر طول، ۸۰ متر عرض و ۱۴٫۵ متر ارتفاع می تواند از آب بالا کشیده شده و تعمیر شود، اما اشاره‌ای به مساحت حوضچه خشک و یارد تعمیر نکرده است.

یارد تعمیر و ساخت کشتی در حوضچه‌های خشک دوبی دویست هکتار مساحت دارد و عرض کانال ورودی آن ۳۵۰ متر است، همچنین اسکله‌هایی به طول ۲۴۰۰ متر وجود دارد که قابلیت پهلودهی همزمان ۸ ابرنفتکش را دارد.

از طرفی وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران اعلام کرده است که ظرفیت تعمیر در این حوضچه خشک طی سال اول و دوم افتتاح حدود ۱۲ و ۱۸ فروند کشتی خواهد بود، اما در حوضچه‌های خشک دوبی تنها در سال گذشته ۳۵۰ کشتی بزرگ و نفتکش و دکل تعمیر شده و تعداد کشتی‌های تعمیر شده در این محل تاکنون بیش از ۶۶۰۰ فروند بوده است.

اين درحالی است که به گزارش خبرگزاری فارس، مهدی غضنفری وزير صنعت، معدن و تجارت در حاشيه افتتاح حوضچه خشک بندرعباس گفت که «روند بايد به نحوی پيش رود که ايزايکو به ظرفيت خود يعنی همان سرويس‌دهی به ۳۰ فروند در سال برسد».

به گفته وی، «اگر سالانه پنج کشتی نيز در منطقه ايزايکو مورد تعمير قرار گيرد ارز آوری قابل توجهی عايد کشور می‌شود».

همچنين بحرين نيز حوضچه خشک با ظرفيت تعمير کشتی‌های ۵۰۰ هزار تنی را دارد.
XS
SM
MD
LG