لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۲۵

دولت موقت مصر وزیر کشور را مامور پایان اعتراض‌ها کرد


دولت موقت مصر چهارشنبه ۹ مرداد، تحصن هزاران تن از هواداران محمد مرسی رئیس جمهوری برکنار شده مصر در خیابان‌های قاهره را «تهدیدی برای امنیت ملی» دانست و وزارت کشور را مکلف کرد تا اقدام‌های لازم را برای «پایان دادن به این تهدید» اتخاذ کند.

گروه اخوان المسلمین که مرسی به آن منتسب است، با رد بیانیه دولت گفت که این گروه دولت را به رسمیت نمی‌شناسد.

این تصمیم دولت مصر نگرانی‌ها از شدت گرفتن خشونت‌ها در مصر را افزایش داده است. تاکنون ده‌ها نفر از هواداران مرسی در درگیری با نیروهای امنیتی در اطراف مناطقی که در آن متحصن هستند، کشته شده‌اند.

در بیانیه دولت موقت مصر که آن را دریه شریف وزیر اطلاع‌رسانی خواند و از تلویزیون رسمی منعکس شد، آمده است: «شورای وزیران، وزیر کشور را مکلف کرد تا در چارچوب قانون، تمام اقدام‌های لازم را برای پایان دادن به تهدیدهای تحصن‌کنندگان در میدان رابعه عدویه در شمال شرق قاهره و میدان النهضه مقابل دانشگاه قاهره، بکار ببندد.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «شورای وزیران معتقد است ادامه اوضاع خطرناک در دو میدان رابعه عدویه و النهضه، اعمال تروریستی ناشی از آن و بستن راه‌ها، به خاطر تهدیدی که برای امنیت ملی مصر تشکیل می‌دهد، دیگر قابل پذیرش نیست.»

این بیانیه تاکید کرده است: «ادامه این تحصن‌ها به خاطر ایجاد ترس و وحشت برای شهروندان، دیگر پذیرفتی نیستند.»

دولت موقت مصر افزوده است: «از همین رو و با استناد به اختیاری که تجمع پر شور مردمی به حکومت برای مقابله با تروریسم، خشونت و هر روندی که یکپارچگی وطن را تهدید می‌کند و برای حفاظت از امنیت ملی و سلامت شهروندان، شورای وزیران تصمیم گرفت تمام اقدام‌های لازم را برای مقابله با این خطر‌ها و پایان دادن به آن‌ها، اتخاذ کند.»

اشاره بیانیه دولت موقت مصر به تظاهرات صد‌ها هزار نفری روز جمعه گذشته است که با فراخوان عبد الفتاح السیسی وزیر دفاع و فرمانده کل نیروهای مسلح مصر برگزار شد.

السیسی از مصری‌ها خواسته بود با هدف «دادن اختیار به ارتش برای مقابله با تروریسم» روز جمعه در خیابان‌های مصر تظاهرات کنند.

ماه گذشته، ارتش مصر، مرسی را پس از چند روز تظاهرات صد‌ها هزار نفر از مخالفانش با خواست استعفای او، از مقام ریاست جمهوری برکنار کرد.

جهاد حداد سخنگوی گروه اخوان‌المسلمین به خبرگزاری رویترز گفته است: «ما این دولت را به رسمیت نمی‌شناسیم، این مقام‌ها و قانونی که نمایندگی می‌کنند را نیز به رسمیت نمی‌شناسیم.»

حداد در پاسخ به این سوال که آیا بیانیه ارتش را نشانه‌ای از تلاش دولت برای پایان دادن به تحصن هواداران مرسی می‌داند، اظهار داشت: «تاکنون دو بار دست به چنین تلاشی زدند اما شکست خوردند. ۲۰۰ معترض را هم کشتند. آیا می‌خواهند بار دیگر تلاش کنند.»

شنبه گذشته در اطراف میدان رابعه العدویه، دستکم ۸۰ تن از هواداران مرسی در درگیری با نیروهای امنیتی کشته شدند. این دومین حادثه مشابه از زمان برکناری مرسی است. حدود دو هفته پیش هم بیش از پنجاه نفر از هوادارن مرسی در درگیری با نیروهای امنیتی مقابل پایگاه گارد ریاست جمهوری، کشته شدند.

از سویی هیئتی از اتحادیه آفریقا به ریاست رئیس جمهوری پیشین مالی، چهارشنبه با محمد مرسی دیدار کرد.

مرسی از زمان برکناری، در مکان اعلام نشده‌ای تحت نظر ارتش نگهداری می‌شود.

خبرگزاری الشرق الاوسط که خبر این دیدار را منتشر کرده، جزئیاتی از گفت‌و‌گوهای صورت گرفته منتشر نکرده است. گفته می‌شود برخی اعضای هیئت اتحادیه آفریقا در این باره کنفرانس خبری برگزار خواهند کرد.

اتحادیه آفریقا پس از برکناری مرسی، عضویت مصر را در این اتحادیه، به حال تعلیق در آورده است.

روز سه‌شنبه هم کا‌ترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با مرسی دیدار و گفت‌و‌گو کرده بود.
XS
SM
MD
LG