لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۲۶

رويترز: تحريم‌های اتحادیه اروپا به طور ناخواسته دامنگير صادرات گاز مايع ايران شد


واحد تولید گاز مایع پالایشگاه فجر جم بوشهر: عکس از ایران ایتوک
خبرگزاری رويترز روز چهارشنبه، ۱۰ آبان گزارش داد که تحريم‌های اتحاديه اروپا به طور ناخواسته صادرات گاز مايع (ال پی جی) ايران به کشورهای آسيايی را به نصف تقليل داد.

منابع صنعتی به رويترز گفته‌اند که اين امر دولت ايران را هر چه بيشتر در فشار قرار خواهد داد.

«ال پی جی» ترکيبی از بوتان و پروپان است که بيشتر از نفت توليد می‌شود تا گاز طبيعی، به همين خاطر شرکت‌های بيمه و تانکرهای حمل اين نوع گاز مايع، تردید دارند که آيا اين محصول در فهرست تحريم‌های اتحاديه اروپا قرار می‌گيرد يا نه.

يک تاجر «ال پی جی» به رويترز گفته است که خيلی‌ها مايل نيستند به خاطر اين موضوع ريسک معامله با ایران را بپذیرند.

اتحاديه اروپا اوايل ماه جاری ميلادی دور جديدی از تحريم‌های يکجانبه عليه ايران را به تصويب رساند که شامل منع خريد، حمل و تبادلات مالی فروش گاز ايران می‌شود.

يک منبع اروپايی به رويترز گفته است که دور جديد تحريم‌های اتحاديه اروپا از ۱۶ اکتبر لازم‌الاجرا است، اما عملا زمانی اين تحريم‌ها توسط شرکت‌های اروپايی اعمال می‌شود که جزیيات متن تحريم‌ها رسما منتشر شود؛ انتظار می‌رود در ماه نوامبر جزییات تحریم‌ها منتشر شود.

رويترز می‌افزايد که در فقدان وجود قانونی شفاف درباره صادرات گاز مايع ايران، مشتريان آسيايی «ال پی جی»، ترديد دارند که با ايران معامله کنند.

پيشتر تحريم‌های آمريکا و اتحاديه اروپا که در ۲۸ ژوئن و اول ژوئيه به اجرا گذاشته شد و صادرت نفت ايران را هدف قرار داده بود، باعث شد که صادرات نفت خام ايران از ۲. ۲ ميليون بشکه در پايان سال گذشته به ۸۶۰ هزار بشکه در روز در ماه سپتامبر سقوط کند.

رويترز می‌نويسد که همين مشکل می‌تواند دامنگير صادرات «ال پی جی» ايران باشد. ايران در سال گذشته چهار ميليون تن «ال پی جی» به ارزش ۴ ميليارد دلار صادر کرده بود. بعد از کره جنوبی، شرکت استات اويل نروژ بزرگ‌ترين مشتری گاز مايع ايران است.

مارتین ایک، سخنگوی استات اویل، به رویترز گفته است که این شرکت نروژی گازِ مایع ایران را به جای بدهی شرکت ملی نفت ایران بابت مشارکت استات اویل در توسعه پروژه های پارس جنوبی، میدان اناران و میادین خرم آباد تحویل می‌گیرد.

وی گفت که با دریافت «ال پی جی» از ایران و انتقال آن به بازارهایی غیر اروپایی و غیر آمریکایی، در حقیقت مقادیری از بدهی ایران به این شرکت تسویه می‌شود.

یک منبع در شرکت انرژی کره جنوبی نیز گفته است که از نیمه ماه اکتبر مذاکرات درباره خرید گاز مایع ایران را متوقف کرده است.
XS
SM
MD
LG