لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۰۳

‌نرم‌افزار اکسل علت «۲۰ درصد» از اشتباهات مقاله‌های علم ژنتیک


نرم‌افزار اکسل

اکسل مسبب بیست درصد از اشتباهات مقالات علمی مرتبط با علم ژنتیک است.

مقاله‌ای به تازگی در مجله علمی ژنوم بایولوژی منتشر شد است که فرمت پیش‌فرض شده برنامه اکسل (که یکی از برنامه‌های اداری شرکت مایکروسافت است) را مسئول حدود بیست درصد از خطاهای موجود در مقالات علمی در علم ژنتیک می‌داند.

پژوهشگران دریافته‌اند که این خطاها از آنجا ناشی می‌شوند که برنامه تصحیح خودکار (auto correcting) اکسل،نام‌های متداول ژن‌ها را به تاریخ یا عدد تبدیل می‌کند. از آنجا که هیچ راهی برای خاموش کردن این گزینه اکسل وجود ندارد، دانشمندان باید این خطاهای خودکار را به طور دستی درست کنند؛ کاری که بسیاری از آنها فراموش می‌کنند و در نهایت، مقاله با همان خطای درست نشده،‌ منتشر می‌شود.

یک گروه استرالیایی که به بررسی خطاهای موجود در صفحات اکسل مقالات ژنتیکی پرداخته می‌گوید اگر برای پردازش داده‌های ژنتیکی از اکسل در همان فرمت اولیه و خودکارش استفاده شود، آن وقت نام ژن‌ها به تاریخ و همینطور اعداد عوض می‌شود.

این گروه تحقیقاتی بیش از سی و پنج هزار صفحه اکسل متعلق به بیش از سه هزار و پانصد مقاله علمی منتشر شده در ۱۹ مجله متفاوت در سال‌های بین ۲۰۰۵ و ۲۰۱۵ در حوزه علم ژنتیک را بررسی کرد و به این نتیجه رسید که تقریبا یک پنجم تمام مقالاتی که از اکسل در آنها استفاده شده است، دارای خطا هستند.

به گزارش واشینتگن پست، اگر محققی نام ژن MARCH1 را در اکسل وارد کند و دکمه Enter را بزند، اکسل به طور خودکار این نام را به تاریخ یکم مارچ یا 1-MAR عوض می‌کند. اگر محقق در همان زمان متوجه این اشتباه بشود و دکمه Undo را بزند، نام اولیه باز نمی‌گردد بلکه اکسل عدد 42430 را جایگزین می‌کند. چرا که این عدد معادل همان تاریخ یک مارس در برنامه‌ریزی داخلی اکسل است.

برای اینکه به طور کامل از خطاهای اینچنینی جلوگیری شود،‌ هر ستون اکسل باید به طور جداگانه فرمت شود؛ کاری که با توجه به مقادیر زیاد اطلاعات در مقالات و تحقیقات ژنتیکی می تواند بسیار وقت‌گیر باشد.

اعضای این گروه تحقیقاتی امیدوارند که مقاله آنها سطح آگاهی محققان درباره این اشتباهات رایانه‌ای و نرم‌افزاری را بالا ببرد چرا که تمام کار یک تیم علمی می‌تواند با یک خطای نرم‌افزاری از بین برود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG