لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۸ تهران ۲۱:۰۱

مذاکرات ایران و ۱+۵ پس از چهار روز برای «مشورت» پایان یافت


حمید بعیدی‌نژاد نفر اول از راست در مذاکرات ژنو ۳
مذاکرات کارشناسی ایران و ۱+۵ در وین پس از چهار روز بدون اعلام هیچ نتیجه‌ای شامگاه پنجشنبه در وین پایان یافت.

یک عضو تیم مذاکره‌کنندگان ایرانی به خبرگزاری ایرنا گفته است که پایان این مذاکرات به خاطر انجام مشورت با مراکز تصمیم‌گیری در تهران بوده است.

این مذاکرات روز دوشنبه آغاز شد و هدف از آن نحوه اجرای جزییات توافق ژنو بود.

سرپرست تیم ایرانی را در این مذاکرات حمید بعیدی‌نژاد، مدیرکل سیاسی و امور بین‌الملل وزارت امور خارجه بر عهده داشت. کارشناسان تحریم‌ها، نفت و امور بانکی در این تیم حضور داشتند که قرار است به تهران بازگردند.

روز چهارشنبه، یکی از مذاکره‌کنندگان ایرانی به خبرگزاری ایسنا گفته بود که در مذاکرات کارشناسی «هیچ سندی قطعی نخواهد شد».

به گفته این مقام ایرانی، در این مذاکرات «نتایج گفت‌وگوها به پایتخت‌ها منتقل شده و سپس درباره آن تصمیم‌گیری‌ می‌شود».

این عضو تیم مذاکره‌کنندگان ایرانی به ایسنا گفته بود که روز سه‌شنبه گفت‌وگوها «با کمترین اختلاف نظر» ادامه داشت.

برپایه این گزارش علاوه بر نشست عمومی میان هیات‌های کارشناسی ایران و ۱+۵، مذاکرات تخصصی در زمینه‌هایی چون تعیین ساز و کار نقل و انتقال پولی و بانکی میان دو هیات مذاکره کننده برگزار شده است.

مذاکرات کارشناسی ژنو در حالی پس از چهار روز به پایان رسید که دولت اوباما به شدت در تلاش بوده که از تصویب دور تازه تحریم‌ها در کنگره جلوگیری کند. مقام‌های دولت اوباما می‌گویند نظام تحریم‌های فعلی کارآمد است و در روز پنجشنبه چندین شرکت را برپایه تحریم‌های قبلی به فهرست سیاه افزودند.

گرچه این تحریم‌ها بر اساس قوانین و مقررات قبلی و احتمالا برای راضی کردن کنگره اجرا شده، اما می‌تواند موقعیت مذاکره‌کنندگان ایرانی را در داخل پیچیده‌تر کند.

پیشتر محمد جواد ظریف و معاونش عباس عراقچی درباره تحریم‌های تازه هشدار داده بودند.

دولت روحانی و تیم مذاکره‌کنندگانش در مجلس نیز تحت فشار قرار دارند به طوری که ظریف برای توضیحات به مجلس فراخوانده شده است.

در همین حال عزیز جعفری، فرمانده سپاه، هم گفته که ایران امتیازهای حداکثری به طرف مقابل داده است.

در یکی از تازه‌ترین موضع‌گیری‌ها، علی لاریجانی رئیس مجلس، نسبت به زیرپا گذاشتن توافق ژنو از سوی آمریکایی‌ها هشدار داد و گفت: «حرف‌هایی که بعضی مسوولان آمریکایی راجع به مسائل هسته‌ای می‌زنند، زیاده سخن گویی است، ما یک توافقی در ژنو کردیم، آنها اگر جرات دارند زیر این توافق بزنند تا ببیند ما چه می‌کنیم، بالاخره شما یک حرفی زدید و تعهداتی دادید.»
XS
SM
MD
LG