لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۵۳

برتری جنجالی پرسپولیس در دقیقه ۹۶


بازی ذوب‌آهن-پرسپولیس
در آخرین بازی از هفته پانزدهم لیگ بر‌تر فوتبال ایران، تیم فوتبال پرسپولیس با نتیجه ۳-۲ از سد تیم ۹ نفره ذوب‌آهن گذشت. سرخپوشان تهران با این پیروزی بیست امتیازی شدند و تا رده دهم جدول بالا آمدند.

پرسپولیس در حالی به برتری رسید که تا آخرین دقیقه از نیمه اول، ۲-۰ از میهمان خود عقب بود اما اخراج سعید‌عبدا‌لله‌پور باعث تغییر روند بازی شد. کار‌شناسان داوری در تماس با صداوسیما در حین پخش زنده این اخراج را اشتباه دانستند. روند بازی به گونه‌ای بود که اگر داور دچار این تصمیم اشتباه نمی‌شد، شاید ذوب‌آهن شکستی به مراتب سنگین‌تر را به میزبان خود تحمیل می‌کرد.

نکته جالب آنکه مدافع اخراجی، بدون اعتراض خاصی راهی رختکن شد که چنین مسئله‌ای برای بازیکنی که به اشتباه اخراج شده، در لیگ فوتبال ایران درخور توجه است و کمتر سابقه داشته است.

در نیمه دوم نیز مسعود همامی سنگربان ذوب آهن اخراج شد که البته تصمیم داور صحیح بود. سرانجام در حالی که دو تیم با تساوی ۲-۲ به پایان وقت قانونی رسیده بودند، داور تصمیم گرفت شش دقیقه وقت اضافی بگیرد که در واپسین ثانیه‌های ششمین دقیقه کریم انصاری‌فرد توانست دروازه تیم ۹ نفره ذوب‌آهن را باز کند.

ابتدا پیام صادقیان در دقیقه ۶ روی یک ضربه عالی دروازه شهاب گردان را گشود. صادقیان بر‌ترین بازیکن این مسابقه بود. سپس در حالیکه بازی رو به جلوی ذوب‌آهن تیم پرسپولیس را تحت فشار گذاشته بود، رضا نورمحمدی (مدافع پرسپولیس) در دقیقه ۱۵ گل‌ دوم تیم اصفهانی را وارد دروازه شهاب گردان کرد. گردان فصل قبل، دروازه‌بان همین تیم ذوب‌‌آهن بود.

در ادامه و با ۱۰ نفره شدن ذوب‌آهن، مهدی مهدوی‌کیا در دقیقه ۴۶ و محمد نوری در دقیقه ۷۵ گل‌های پرسپولیس را به ثمر رساندند. پس از اخراج مسعود همامی که روزی پر فروغ را سپری کرده بود، مهدوی‌کیا در دقیقه ۵۳ ضربه‌ پنالتی را از دست داد. توپ او را بوژوویچ دروازه‌بان تازه به میدان آمده ذوب‌آهن مهار کرد.

در ادامه و با بی‌ثمر ماندن حملات پرسپولیس، در حالی که بازی در دقیقه ۹۶ در جریان بود کریم انصاری فرد گل پیروزی بخش در ازدحام مقابل دروازه ذوب‌آهن به ثمر رساند.

در ترکیب پرسپولیس شهاب گردان، سیدجلال حسینی، محسن‌ بنگر، علیرضا نورمحمدی (دقیقه ۶۵ جواد کاظمیان)، مهرداد پولادی (دقیقه ۳۵ غلامرضا رضایی)، حسین ماهینی، میثم تقی‌زاده، مهدی مهدوی‌کیا، محمد نوری، هادی نوروزی (دقیقه ۷۵ امیرحسین فشنگچی) و کریم انصاری فرد به میدان رفتند. مهرداد پولادی که بعداز ۱۰ نفره شدن ذوب آهن تعویض شد، از تعویض زودهنگامش عصبانی بود و بطری آب را به سمت چمن پرتاب کرد.

برای تیم ذوب آهن در این مسابقه مسعود همامی، سپهر حیدری، محمد صلصالی، بهمن مالکی، سعید عبدالله‌پور، سینا عشوری، مهدی رجب‌زاده، قاسم حدادی فر (هوگو ماچادو)، محسن مسلمان (لارکو بوژوویچ)، اسماعیل فرهادی و پیام صادقیان بازی کردند.

اعتراض دسته‌جمعی ذوبی‌ها به داور

مدیرعامل باشگاه ذوب‌آهن اصفهان به خبرنگاران گفت: «داور منتظر گل زدن پرسپولیس بود تا سوت پایان بازی را بزند. با این شرایط فوتبال توقع دارید تیم ملی ما خوب باشد؟ می‌خواهید یک تیم را بالا بیاورید بهتر است با این شرایط لیگ را تعطیل کنید.»

مدیرعامل ذوب‌آهن در ادامه گفت: هواداران پرسپولیس نیز فحش‌های رکیک دادند، این برای فرهنگ ما زشت است.

مرتضی کرمانی‌مقام مربی ذوب‌آهن پس از شکست تیمش در جمع خبرنگاران گفت: برای من که عمرم را در پرسپولیس گذاشته‌ام نشستن روی نیمکتی مقابل این تیم سخت بود. داور خیلی قشنگ بازی را درآورد، زور ما به ترکی نرسید و حقمان باخت نبود. داوری خیلی بد بود.

سعید عبدالله‌پور مدافع اخراجی ذوب‌آهن نیز گفت: هیچ برخوردی با هادی نوروزی نداشتم. اخراجم هزار درصد اشتباه بود اما چون حریف پرسپولیس بودیم اخراج شدم. داور را هرگز نمی‌بخشم.

سپهر حیدری از داور درخواست کرد که بار دیگر به تماشای فیلم مسابقه بنشیند. اسماعیل فرهادی دیگر بازیکن این تیم هم عقیده داشت داور مسابقه در ۹۵ درصد صحنه‌ها به نفع پرسپولیس سوت زده است.

قاسم حدادی‌فر از بازیکنان ملی‌پوش ذوب‌آهن هم با اعتراض به روند داوری گفت: حقمان شکست نبود، داور با ما نامهربان بود و با بدشانسی باختیم. قصد بی‌احترامی به ترکی را ندارم اما از این قضاوت شوکه شدم.

مسعود همامی دروازه‌بانی که روزی پرفروغ را سپری کرد هم گفت: داور بازی را خیلی خوب برای پرسپولیس درآورد. دستش هم درد نکند، در صحنه‌هایی که حتی ۶۰ به ۴۰ به نفع ذوب‌آهن بود، برای پرسپولیس سوت زد.

در این بین اما فرهاد کاظمی سرمربی ذوب‌آهن، لحن آرام‌تری نسبت به بقیه داشت و گفت: اشتباه‌های داوری جزیی از فوتبال است شاید من هم به عنوان سرمربی اشتباه می‌کنم. هیچ زمان در مورد داوری حرف نزده‌ام. به بازیکنانم گفته‌ام باید بازی را ببرید. برای یک امتیاز نیامده بودیم و می‌خواستیم پیروز شویم. دستم خالی بود و زمانی که ۹ نفره شدیم روی نیمکت بازیکن نداشتم. اما اگر ۸ نفره هم می‌شدیم دوست داشتم فوتبالی رو به جلو بازی کنیم.

ژوزه: پیروزی ما عادلانه بود

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس گفت: شانس آوردیم که در پایان نیمه اول یک گل زدیم و اعتماد به نفس ما برگشت. بازیکنان کمتر حریف، کار را سخت‌تر کرد. مقابل یک تیم ۹ نفره بازی کردن کار راحتی نیست. چون مجبوری در آن شرایط بازی را ببری.

ژوزه در ادامه گفت: از زمانی که لیگ شروع شده دومین باری است که پشت سرهم می‌بریم و روحیه‌ خوبی به ما داده. اما به ذوب آهن تبریک می‌گویم که خوب بازی کرد. قصدمان در نیم فصل این است که چند بازیکن جدید بگیریم و کیفیت تیم را بالا ببریم.

سرمربی پرتغالی پرسپولیس معتقد بود که شهاب گردان تقصیری روی گل‌های حریف نداشت. او همچنین تاکید کرد که نیلسون به دلیل مصدومیت به میدان نرفت. ژوزه یادآور شد که گل اول ذوب آهن زیبا بود و روی گل دوم هم هر دروازه‌بانی می‌توانست اشتباه کند.

سرمربی پرسپولیس در مورد اینکه گردان باز هم می‌تواند دروازه‌بان اول شود یا خیر، گفت: نیلسون همیشه چون خوب بازی کرده جایش را در تیم حفظ کرده، باید دید مصدومیت نیلسون چقدر طول می‌کشد، اگر زود خوب شود به ترکیب اصلی برمی‌گردد.

XS
SM
MD
LG