لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۶:۵۳

توقف استقلال در روز خداحافظی فرهاد مجيدی


فرهاد مجیدی
در ديدار معوقه از هفته دهم ليگ برتر فوتبال ايران، استقلال در ورزشگاه آزادی و با حضور فقط شش هزار تماشاگر مقابل تيم انتهای جدولی مس کرمان با تساوی ۱-۱ متوقف شد.

کرمانی‌ها يک ضربه پنالتی را هم در نيمه دوم توسط فرزاد حسين‌خانی از دست دادند.

مصطفی شجاعی در دومين دقيقه برای مس گل زد و سياوش اکبرپور هم گل استقلال را به ثمر رساند تا رويارويی پرويز مظلومی سرمربی پيشين استقلال با امير قلعه‌نويی، برنده‌‌ای نداشته باشد.

مهم‌ترين حادثه بازی، خداحافظی ناگهانی فرهاد مجيدی از فوتبال بود. کناره‌گيری او در حالی رخ داد که حتی مسئولان استقلال نيز از آن بی‌اطلاع بودند و همين موضوع باعث شد تا برخی رسانه‌ها، شائبه‌هايی را مطرح کنند. حتی شب قبل از بازی نيز سرپرست استقلال در برنامه ۹۰ به عادل فردوسی‌پور گفت ما از خداحافظی احتمالی مجيدی هيچ اطلاعی نداريم، چيزی به ما نگفته و بهتر است از خودش بپرسيد! برخی هواداران حاضر در ورشگاه نيز می‌پرسيدند چرا او حداقل تا پايان نيم فصل صبر نکرد؟

فرهاد مجيدی در دقيقه ۸۹ جای خود را به عليرضا نيکبخت واحدی داد. پيراهنش را در آورد و به سمت امير قلعه‌نويی رفت تا او را در آغوش بگيرد، سپس با بوسه بر چهار گوشه زمين و در حاليکه عکاس‌ها دنبالش می‌دويدند و بازی هم در جريان بود، با پرتاب پيراهن خود به ميان اندک هواداران حاضر در ورزشگاه، از فوتبال خداحافظی کرد.

در حاليکه هنوز بازی تمام نشده بود جو ورزشگاه دگرگون شد. برخی هواداران استقلال نسبت به نحوه خداحافظی‌اش معترض بودند و حتی عليه او شعار دادند. عده‌ای مجيدی را تشويق می‌کردند و تعدادی هم نام امير قلعه‌نويی را فرياد می‌زدند.

جواد نکونام کاپيتان تيم ملی ايران گفت هيچکس در جريان خداحافظی مجيدی نبود و او همه ما را متعجب کرد. ميرشاد ماجدی سرپرست استقلال درباره شباهت خداحافظی مجيدی با مهدوی‌کيا گفت: خداحافظی اين دو را با هم مقايسه نکنيد، مهدوی‌کيا را خداحافظی دادند اما فرهاد مجيدی خودش خداحافظی کرد.

امير قلعه‌نويی نيز تاکيد کرد از مجيدی خواسته بود تا پايان فصل خداحافظی کند اما او قانع نشد. يکی از خبرنگاران از سرمربی استقلال پرسيد: درست است که می‌گويند مجيدی به خاطر دوپينگ از فوتبال خداحافظی کرد؟ قلعه‌نويی با عصبانيت پاسخ داد: «خجالت بکش با ۲۰ سال سن اين سوال را از من می‌پرسی؛ تو در چه جايگاهی هستی که اينجا ايستاده‌ای؟»

سرمربی استقلال گفت: اين شانس من است که همه مثل منصوريان و فکری در زمان من خداحافظی می‌کنند. به مجيدی گفتم مقابل تراکتورسازی خداحافظی کن اما قبول نکرد.
حتی به او گفتم بيرون از تهران با ما نباش و فقط در بازی‌های خانگی باش، رفت و فکر کرد ولی در نهايت تصميم گرفت که برود.

سرپرست استقلال هم درباره شايعه دويينگ گفت: معاونت حقوقی فدارسيون بايد اين موضوع را شفاف‌سازی کند، اگر اين موضوع شفاف‌سازی نشود اين مسائل پيش می‌آيد.

مجيدی خودش به خبرنگاران گفت: بايد به کلاس مربيگری می‌رفتم و تيمی در اختيارم قرار می‌گيرد که دو ماه بايد تمرين دهم. به خاطر دوری دو ماهه ممکن بود از فرم آمادگی خارج شوم و به همين دليل، خداحافظی کردم.

در ادامه، تماس تلفنی مجيدی با مديرعامل استقلال باعث گريه علی فتح‌الله‌زاده شد. او بعد از شنيدن صدای مجيدی در حالی که اشک می‌ريخت گفت: «ما اين خداحافظی را قبول نداريم و تو را به ميدان برمی‌گردانيم.»

اين مهاجم ۳۷ ساله از هجده سالگی و دوران سرمربيگری محمد مايلی‌کهن در ترکيب تيم ملی قرار گرفت. برای تيم ملی ايران ۴۵ بار به زمين رفت و ۱۰ گل زد. سال ۲۰۰۰ و در بازی خداحافظی آنتون پولستر ستاره فوتبال اتريش، دروازه تيم ملی فوتبال اين کشور را باز کرد. او سپس فوتبال اروپا را نيز با تيم راپيد وين تجربه کرد.

مجيدی پس از مدت‌ها دوری از تيم ملی، در آستانه جام ملت‌های ۲۰۱۱ به تيم ملی دعوت شد اما به فراخوانی افشين قطبی پاسخ منفی داد. با حضور کارلوس کی روش در ايران، مجيدی برای همراهی تيم ملی اعلام آمادگی کرد. سرمربی پرتغالی نيز او را به تيم ملی فراخواند. مجيدی ۹۰ دقيقه در تهران مقابل اندونزی به ميدان رفت. در ديدار مقابل قطر نيز برای دقايقی بازی کرد اما پس از آن بود که با صدور بيانيه‌ای اعلام کرد، ترجيح می‌دهد جای خود را به جوان‌ترها بدهد.

مجيدی که در تير ۷۶ در بيست سالگی به استقلال پيوست، غير از خداحافظی از تيم ملی، سابقه خداحافظی از استقلال را هم دارد. او در نيم فصل ۹۱-۹۰ ليگ برتر، ناگهان از اين تيم جدا شد و با قراردادی چهار ماهه به الغرافه قطر پيوست. پس از جدايی از الغرافه در حالی که حضورش در استقلال به بن‌بست خورده بود از ميادين خداحافظی کرد اما مجدداً شرايط بازگشت او به اين تيم مهيا شد. واپسين بازگشت که در بازی مقابل مس کرمان، به پايان دوران حضور او به عنوان بازيکن حرفه‌ای در مستطيل سبز انجاميد.
XS
SM
MD
LG