لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۲۰:۲۹

مرگ سه مرد «گنج‌یاب» در ارتفاعات آمل


سه مرد «گنج‌یاب» در ارتفاعات «الیمستان» شهر «آمل» در استان مازندران درون چاهی گرفتار شده و جان باختند.

ایسنا روز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت گزارش کرده پیکر این سه نفر روز گذشته به همراه تجهیزات «حفاری غیرمجاز و دستگاه گنج‌یاب» پیدا شده است.

جمشید نیکزاد٬ رئیس جمعیت هلال احمر شهر آمل گفته که اجساد این سه نفر پس از ۱۴ ساعت جستجو کشف شده است.

علی طالبی٬ دادستان شهر آمل نیز تائید کرده در کنار اجساد این افراد دستگاه «گنج‌یاب» پیدا شده و یکی از آن‌ها «سرکرده یک باند حفاری غیرمجاز بود که سابقه زندانی و محکومیت نیز داشته است.»

آقای طالبی اضافه کرده که «در این حادثه دو نفر دیگر هم جان خود را از دست داده و یک نفر نیز که معاون سرکرده باند بوده نیز متواری شده است.»

این مقام قضایی احتمال داده که علت مرگ این افراد بر اثر استنشاق گاز موجود در چاه بوده باشد که باید پزشکی قانونی در این زمینه نظر بدهد.

دادستان آمل همچنین اضافه کرده «به دلیل فرار یکی از متهمین شائبه مرگ عمدی این افراد نیز دست بررسی است و هنوز مشخص نیست چیزی از این حفاری غیرمجاز به دست آمده باشد یا نه.»

به گفته این مقام قضایی «یکی از متوفیان پیش از عزیمت به محل حفاری به برادر خود می‌گوید که اگر چند ساعت برنگشتم به دنبالمان در فلان محل بیایید.»

طالبی درباره هویت این افراد نیز گفته «از شناسنامه‌هایی که از این افراد به جا مانده نشان می‌دهد یکی اهل تهران، یکی اهل محمودآباد و یکی هم شناسنامه فیروزکوهی داشته است.»

جنگل‌های «الیمستان» در بخش «امامزاده عبدالله» آمل قرار دارد که از گذشته‌های دور مورد توجه جستجوگران گنج بوده است.

نقاط مختلفی از جنگل‌های شمال ایران که گمان می‌رود محل دفن اشیا قدیمی ساکنان این مناطق باشد در سال‌های اخیر از سوی جستجوگران گنج کند و کاو شده است.

در این میان گزارش‌های متعددی از کشته شدن برخی از این جستجوگران منتشر شده که روزنامه ایران نیز هفته گذشته گزارشی از برخی از این حوادث منتشر کرده است.

مرگ دو نفر در جنگل «بزچفت» بابل‌ و فعالیت‌ باند‌های کند و کاو و فروش اشیاء عتیقه در شمال ایران از مهم‌ترین محور‌های این گزارش است.

XS
SM
MD
LG