لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۲:۳۷

یک تابلوی اثر «پل گوگن»، نقاش فرانسوی، از دو دختر محلی اهل تاهیتی به مبلغ ۳۰۰ میلیون دلار به فروش رسید.

به گزارش سایت «بلومبرگ»، گوگن نقاشی یاد شده با عنوان «کِی ازدواج خواهی کرد؟» را در سال ۱۸۹۲ میلادی خلق کرد. اینک «رودولف استاچلین» به نمایندگی از تراست خانواده استاچلین در سوئیس تأیید کرده که تابلوی فوق را به مبلغ ۳۰۰ میلیون دلار به فروش رسانده، با این همه آقای استاچلین اطلاعات بیشتری درباره خریدار این اثر هنری ارائه نداد.

بنابر آمار منتشر شده توسط مجموعه تحقیقاتی «آرت نت» در نیویورک، حدود شش سال پیش، در سال ۲۰۰۹ میلادی، ارزش مالی کل آثار هنری به فروش رفته در جهان برابر با ۶.۳ میلیارد دلار بود، مبلغی که در سال جاری به بیش از دو برابر افزایش یافته است.

اثر ۳۰۰ میلیون دلاری گوگن
اثر ۳۰۰ میلیون دلاری گوگن

در همین حال روزنامه تایمز به نقل از دو خریدار - که به نام آنها اشاره نکرده - نوشت که خریدار تابلوی گوگین «اداره کل موزه‌های کشور» قطر بوده است. خبرنامه تخصصی بازار هنر «بائر فاکست» نیز با ذکر نام کشور قطر به عنوان خریدار تابلوی گوگن افزود که مبلغ پرداختی ۳۰۰ میلیون دلاری برای تابلوی گوگن رکورد امارات متحده عربی را به میزان ۵۰ میلیون دلار افزایش داد. امارات در سال ۲۰۱۱ برای تابلوی «ورق بازان» اثر «پل سِزان»، یک نقاش فرانسوی دیگر، بهایی ۲۵۰ میلیون دلاری پرداخته بود.

سایت بلومبرگ در ادامه گزارش به نقل از «فرانسیس بیتی»، رئیس گالری «ریچارد اِل فِین اَند کو» در نیویورک این پرسش را مطرح کرد که به راستی چند نفر در جهان وجود دارند که می‌توانند ۳۰۰ میلیون دلار برای یک اثر هنری هزینه کنند؟

به گفته بیتی «اگر جماعتی کوچک از آدم‌های پولدار با میلیاردها دلار در جیب نباشند که پولشان را به جای کمک به واکسن نیازمندان و راهسازی و این چیزها خرج آثار هنری نکنند، این تابلو هم ۳۰۰ میلیون نخواهد ارزید.»

پیش از این گران‌ترین تابلوی فروخته شده در حراجی، نقاشی «سه لَت لوسین فروید» اثر «فرانسیس بیکن» بود که در نوامبر سال ۲۰۱۳ در حراجی کریستی نیویورک به مبلغ ۱۴۲.۴ میلیون دلار به فروش رفت.

در ماه نوامبر ارزش کل آثار هنری امپرسیونیستی، نوگرا، پس از جنگ و معاصر فروخته شده در نیویورک به رکورد ۲.۳ میلیارد دلار رسید.

اما چه بسا فروش تابلوی «کِی ازدواج خواهی کرد؟» گوگن به این مبلغ نجومی دیگر دارندگان آثاری مشابه را به فکر وادارد که از حراج نقاشی خود صرف‌ نظر کنند. به قول ریچارد فین، صاحب یک گالری «از این به بعد مالکان آثار هنری قبل از معامله سرشان را می‌خارانند و به فکر می‌روند که بفروشم یا نه.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG