لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۲۱:۰۰

کریمی قدوسی از شاکیان خود شکایت کرد


جواد کریمی قدوسی

نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خبر داد که جواد کریمی قدوسی، نماینده مشهد، از نمایندگان شاکی خود که او را به «افشای اسرار نظام و همدستی با بیگانگان» متهم کرده بودند، شکایت کرده است.

ابوالفضل حسن‌بیکی، نایب رئیس دوم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، روز پنجشنبه، ۹ دی، در مصاحبه با خبرگزاری میزان گفت که شکایت آقای کریمی قدوسی ابتدا در «کمیسیون تخلفات مجلس و سپس به دلیل شخصی بودن موضوع شکایت، در دادگاه بررسی می‌شود».

اشاره آقای حسن‌بیکی به بررسی این شکایت در «کمیسیون تخلفات مجلس» می‌تواند به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس باشد.

وی تاکید کرد که کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هنوز به این نتیجه نرسیده که جواد کریمی قدوسی تخلف کرده و باید از او شکایت شود.

به گفته آقای حسن بیکی، طبق یک توافق نانوشته «مباحث عادی» مطرح شده در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی را سخنگوی این کمیسیون اعلام کند ولی از نظر قانونی هیچ ممنوعیتی ندارد که هر یک از اعضا بخواهند آن را اعلام کنند.

وی اعلام کرد که نکته محرمانه‌ای در سخنان آقای ظریف که نماینده مشهد آن را منتشر کرده است، «وجود نداشت».

آقای حسن بیکی اضافه کرد: «به رئیس کمیسیون امنیت ملی گفتم اگر اینها(نمایندگان شکایت کننده از قدوسی) تا روز شنبه(۱۱ دی ماه) اتفاقات اخیر را جبران نکنند، مسائل پشت پرده را در مجلس بازگو خواهم کرد».

وی تاکید کرد که افشای سخنان وزیر خارجه «از نظر حقوقی» به نمایندگان مجلس ارتباطی ندارد و وزارت خارجه در این باره می‌تواند شکایت کند.

آقای حسن بیکی همچنین گفت که جلسه وزیر خارجه و نمایندگان مجلس در محل کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی برگزار نشده بود و به همین دلیل این کمیسیون از نظر قانونی و حقوقی درباره «درز مسائل هیچ مسئولیتی ندارد».

مسعود پزشکیان، نایب رییس اول مجلس، روز دوشنبه ششم دیماه از شکایت نمایندگان از جواد کریمی قدوسی به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان خبر داده بود.

روز سه‌شنبه نیز بیانیه‌ای به نقل از کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی منتشر شد که افشای سخنان وزیر خارجه از سوی آقای کریمی قدوسی را «گناهی نابخشودنی» و «هنجارشکنی و حاشیه‌سازی بی‌منطق» خوانده بود.

یک روز بعد علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، اعلام کرد که هر چند این بیانیه توسط اکثریت اعضای این کمیسیون تایید شده اما از آنجا که کمیسیون در مورد آن تشکیل جلسه نداده « رسمی نیست».

روز یکشنبه، پنجم دی‌ماه، جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد سخنان محمدجواد ظریف را منتشر کرد. پیش از آن این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس مدعی شده بود که وزیر خارجه ایران درباره برجام «اعتراف» به اشتباه کرده و گفته است که نباید به حرف جان کری «اعتماد» می‌کرد.

با این حال آن طور که در متن منتشر شده از سوی کریمی قدوسی آمده است، محمدجواد ظریف می‌گوید در آغاز قرار بود قانون ایسا (تحریم‌های ایران) در متن برجام بیاید اما آمریکایی‌ها گفتند که ذکر این قانون در متن برجام، پای کنگره را به میان می‌کشد و مستلزم رای کنگره به برجام خواهد بود.

بنا بر اظهارات ظریف، جان کری به طور شفاهی قبول کرده است که تمدید قانون تحریم‌های ایران نقض برجام است اما تیم آمریکایی گفته که نمی‌توان آن را در متن آورد، چرا که پای کنگره به میان کشیده می‌شود.

ظریف با شرح تماس‌های تلفنی با کری و نیز دیدارهای مقام‌های دو کشور، می‌گوید دولت آمریکا پیش‌بینی نمی‌کرد که دونالد ترامپ بتواند پیروز شود و به همین سبب مطمئن بود که می‌تواند مانع اجرای تحریم‌ها شود.

وزیر خارجه ایران در ادامه با اشاره به این موضع جان کری می‌گوید، از همین رو خود او به عنوان مقام رسمی ایرانی نباید پیش از آن که دولت آمریکا بتواند جلوی تصویب تحریم‌ها را در کنگره بگیرد، موضع‌گیری علنی درباره نقض برجام می‌کرد و باید اقدامات کنگره را از برجام مجزا نگه می‌داشت.

ظریف همچنین می‌گوید: «من توی نامه‌ای که سپتامبر برای خانم موگرینی نوشتم، نوشتم که این کار نباید بشود، به سازمان ملل هم نوشتم قوانین که تمام می‌شود و تمدیدش نقض برجام است. در صورتی که توی متن برجام نیست. این برداشت ماست.»

‫به عبارت دیگر ظریف در این اظهارات تلویحا می‌گوید مطابق متن برجام تمدید تحریم‌ها نقض برجام نیست ‫اما توافقی فرامتنی در مورد آن صورت گرفته بود.

محمدجواد ظریف می‌گوید: «بر اساس توافقی که با آقای کری کردیم و من الان دارم عرض می‌کنم، بیرون نمی‌گم، ولی خدمت شما می‌گم، من اشتباه کردم بر اساس یک توافقی که کردیم ما استراتژی خودمان را کنار گذاشتیم و بر مبنای آن توافق آمدیم آن را اعلام کردیم که تبدیل شد به موضع جمهوری اسلامی.»

پس از انتشار این متن سخنان ظریف توسط کریمی قدوسی، وزارت خارجه ایران با صدور بیانیه‌ای این نماینده جبهه پایداری را به افشای گفت‌وگوهای محرمانه و تاکتیک‌های مذاکراتی تیم مذاکره‌کننده متهم کرد.

XS
SM
MD
LG