لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ تهران ۱۵:۴۲

خودروی بی‌راننده گوگل همچنان در دوره آزمایشی


کمپانی گوگل، صدرنشین رقابت برای عرضه اولین خودروی بدون راننده است. این غول دنیای تکنولوژی از چند سال پیش به طور رسمی وارد عرصه تکنولوژی خودرو شد، اما نه برای طراحی مدل خاصی از آن بلکه برای ساخت و ارائه تکنولوژی که قادر به هدایت خودرو بدون راننده باشد.

البته ویدئو و عکس‌هایی که چند روز پیش از نحوه آزمایش و هدایت این خودروها- در شهر مونتین‌ویدو مقر اصلی گوگل در شمال کالیفرنیا- منتشر شد، نشان می‌دهد که هر چند شاید درون خودرو راننده‌ای نباشد، اما لشگری از مهندسان و طراحان هدایت این خودروها را به عهده دارند.

اولین امتحان این خودروها یک سال پیش صورت گرفت اما این اولین باری است که در فضای عمومی آزمایش می‌شود. مهندسان گوگل معتقدند که در فضای عمومی، اختیار خیلی از اتفاقات در دست آنها نیست و این محک بسیار خوبی برای مدل طراحی شده آنهاست.

کریس اورموسون، مدیر پروژه خودروهای بی‌سرنشین در گوگل، می‌گوید که این مدل اولیه ماشین - که شکلی شبیه ماشین‌های فولکس واگن دارد- از اوایل زمستان به دست ما رسید و ما از آن وقت نزدیک به یک میلیون مایل با آنها تمرین کردیم. او می‌گوید که هفته گذشته همین ماشین ده هزار مایل تمرین رانندگی- بدون سرنشین- کرده است.

این خودرو یک دکمه برای روشن و خاموش کردن دارد و مدل‌های پیشرفته‌تر آن قرار است یک فرمان -که قابلیت نصب و برداشتن هم دارد- داشته باشد. مدل اولیه جای دو سرنشین دارد. کمربند ایمنی سبزرنگی هم در این خودرو تعبیه شده است. همانطور که از هر خودرویی متعلق به آینده انتظار می‌رود، این وسیله نقلیه کاملا الکتریکی است.

گوگل تنها به شناخت ترافیک و ماشین‌ها برای آزمودن این خودرو بسنده نکرده است. در عکس‌هایی که از تست‌های اولیه این خودرو منتشر شده در دست عابران پیاده اشیایی مثل توپ، چتر و ...می‌بینیم. گوگل می‌خواهد قدرت تشخیص رایانه‌های خود را وقتی اشیا شکل معمول و از پیش تعریف شده را ندارند، بسنجد.

قرار است در تابستان امسال (۲۰۱۵) خودروهای بدون سرنشین گوگل اجازه رانندگی در فضاهای عمومی (حداقل در شمال کالیفرنیا)‌ را بدست بیاورند. اما احتمالا تا آن زمان هزاران مایل دیگر تمرین باید انجام شود.

XS
SM
MD
LG