لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۵:۵۴

ریاضت اقتصادی، دولت یونان را در بحران سیاسی فرو برد


درگیری‌های روز چهارشنبه در آتن
روز پنجشنبه اوضاع سیاسی و اقتصادی کشور یونان هرچه بیشتر پیچیده‌تر شد و شماری از ‌هم حزبی‌های جورج پاپاندئو، نخست‌وزیر، در اعتراض به سیاست‌های ریاضت اقتصادی دولت از نمایندگی پارلمان کناره‌گیری کردند.

دولت سوسیالیست یونان که کشوری به شدت مقروض را اداره می‌کند برای نجات اقتصادی این کشور و برآورده کردن شروط اتحادیه اروپا و صندوق‌ بین‌المللی پول قصد دارد برنامه پنج ساله ریاضت اقتصادی را به اجرا بگذارد که به اعتراض‌های خیابانی و حتی کناره‌گیری‌های درون‌حزبی منجر شده است.

جورج پاپاندئو، نخست‌وزیر یونان، قصد دارد مالیات را افزایش دهد، از هزینه‌های عمومی بکاهد و دارایی‌های دولتی را واگذار کند تا وام‌دهندگان اروپایی و صندوق بین‌المللی پول شرایطشان تامین شود.

نخست وزیر یونان، روز پنجشنبه با این حال تاکید کرد که همچنان بر انجام اصلاحات اقتصادی دراین کشور اصرار دارد و برای آن درصدد اجماع بیشتر با دیگر احزاب یونان است.

پاپاندئو برای آنکه بتواند برنامه‌های خود را به پیش ببرد همچنین قصد دارد شماری از وزیران خود را تغییر دهد با این حال مشخص نیست که دولت وی تا چه هنگام دربرابر فشارهای خیابانی و سیاسی دوام خواهد آورد.

روز چهارشنبه، یونان بار دیگر در اعتصاب سراسری فرو رفت و اعتراض‌ها در آتن به خشونت کشیده شد.

استفانو مانوس، وزیر پیشین دارایی یونان، درباره کار دشوار پاپاندئو می‌گوید: «هم‌اکنون بسیار دشوار است که بتوان افرادی مناسب بر تشکیل دولت پیدا کرد. این افراد به پاپاندئو اعتماد ندارند.»

وزیر پیشین دارایی یونان تصریح کرد: «چه کسی حاضر است در این آشفته‌بازار دست به خصوصی‌سازی بزند.»

در همین روز، نیکوس سالایانیس، معاون حزب حاکم سوسیالیست، گفت: «ما کشور را آنطور که باید اداره نمی‌کنیم ... ما از چاله به چاه می‌افتیم و از یک معما به معمای دیگر می‌رسیم.»

دو نماینده سوسیالیست دیگر هم در همین روز به نشانه اعتراض به سیاست‌های نخست وزیر از پارلمان استعفا دادند.

روز پنجشنبه نگرانی از فروپاشی اقتصادی یونان، به بازار سهام هم رسید و شاخص سهام در بازارهای جهانی به پایین‌ترین میزان در طول سه ماه گذشته نزول کرد.

یورو، پول واحد اروپایی نیز در برابر دیگر ارزها روز پنجشنبه سقوط کرد.

از سوی دیگر صندوق بین‌المللی پول، بار دیگر تاکید کرده است که کمک این نهاد به یونان مشروط به انجام اصلاحات اقتصادی و مالی آتن است.

به گفته برخی از منابع در اتحادیه اروپا، آلمان و دیگر اقتصادهای عمده این اتحادیه خواستار آن شده‌اند که اعطای کمک مالی به یونان تا ماه سپتامبر به تاخیر بیفتد.

کمک مالی کشور‌های اتحادیه اروپا بیشتر از جانب اقتصادهای بزرگی چون آلمان تامین می‌شود؛ با این حال هرگونه کمکی از این دست، سیاستمداران را با نارضایی‌ مالیات‌دهندگان داخلی مواجه می‌کند.

اتحادیه اروپا و صندوق بین‌المللی پول سال گذشته میلادی وعده یک کمک ۱۱۰ میلیارد یورویی به یونان داده بودند.

۱۷ کشور حوزه یورو از آن بیم دارند که فروپاشی مالی یونان، عواقب وخیمی در دیگر کشورها به بار بیاورد.
XS
SM
MD
LG