لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۱۴:۴۸

استیون هاوکینگ: هوش مصنوعی می‌تواند به خطری بزرگ تبدیل شود


استیون هاوکینگ فیزیکدان سرشناس بريتانيایی در گفت‌وگویی شوخ‌طبعانه در برنامه «هفته گذشته، امشب» شبکه تلویزیونی «اچ بی او» آمریکا، گفت روبات‌ها ممکن است در آینده از نظر هوشی بر انسان برتری پیدا کنند.

گزارشگر وب سايت فناوری سی نت با اشاره به گفت‌وگوی جالب استیون هاوکینگ با جان الیور مجری اين برنامه تلویزيونی، می‌نویسد من نمی‌خواهم شما را بترسانم، این کار را به استیون هاوکینگ واگذار می‌کنم.

جان الیور مجری برنامه «هفته گذشته، امشب» از استیون هاوکینگ پرسید مهمترین چیزی که می‌خواهید مردم بدانند چیست؟ استیون هاوکینگ گفت «دوران تخیلی» و اضافه کرد: «دوران تخیلی مانند يک بعد دیگر در فضا است، این بخشی از اندیشه‌های من است که نویسنده‌های داستان‌های علمی - تخیلی هنوز درباره آن ننوشته‌اند.»

پروفسور هاوکينگ از سال ۱۹۶۳ ميلادی به نوعی بيماری دستگاه عصبی مبتلا بوده که رفته رفته او را به فلج عمومی دچار ساخته‌است.

هاوکينگ که در دهه ۱۹۸۰ می‌توانست با حرکت خفيف انگشت شست خود نشانگر رايانه را برای نوشتن جمله‌های کامل هدايت کند، بعدها با وخيم شدن وضعيت سلامتش مجبور به استفاده از نوعی سامانه رايانه‌ای شد که به کمک يک حسگر تعبيه شده در عينکش حرکت‌های جزئی گونه او را تشخيص می‌داد.

اما بيماری کيهان‌شناس بريتانيايی با گذر زمان باز هم پيشرفت کرد و در مرحله بعد تحليل بيشتر اعصاب صورت هاوکينگ سرعت سخن گفتن وی را به سطح تنها «يک کلمه در دقيقه» کاهش داد.

گزارشگر وب سايت فناوری سی نت در ادامه می‌نويسد که تا به حال فکر می‌کردم داستان‌های علمی - تخیلی صرفا با اضافه کردن خون، موجودات عجیب و سکس می‌گیرند. اما چرا این نویسنده‌ها بر اساس « دوران تخیلی» داستان ننوشته‌اند؟

فیزیکدان بریتانیایی در آن مصاحبه گفت :«چون آن را نمی‌فهمند. من هم تظاهر نمی‌کنم که می‌فهمم. با این حال در واقع زمانی است که در جهت دیگری در جریان است، جهتی متفاوت با زمانی هر روزه بر ما می‌گذرد.»

سوال مهم دیگر جان الیور از فیزیکدان معروف در باره ماشین‌های هوشمند یا روبات‌ها بود. جواب استیون هاوکینگ بسیار قانع کننده بود و گفت هوش مصنوعی مانند همه چیزهای مصنوعی، می‌تواند مسموم‌کننده یا حتی کشنده باشد. او افزود «هوش مصنوعی ممکن است در آینده نه چندان دور یک خطر بزرگ باشد.»

او معتقد است هر روبات معمولی می‌تواند به راحتی «برنامه‌ای برای پیشرفته‌تر کردن خودش طراحی کرده و در نتيجه پيشرفته‌تر شود و در نهایت هوش او بر ما برتری یابد.»

جان الیور مجری برنامه «هفته گذشته، امشب» که مانند یک پسربچه هیجان‌زده شده بود پرسید: «چرا نباید از جنگیدن با روبات‌ها خوشحال باشیم.» جواب هاوکینگ اين بود که «شکست می‌خوری.»

جان الیور با اشاره به نظریه هستی‌های موازی، از دانشمند بریتانیایی پرسید آیا جهانی وجود دارد که در آن من از تو باهوشتر باشم؟ هاوکینگ در جواب گفت: «بله، و حتی جهانی هست که در آن تو فرد با مزه‌ای تلقی می‌شوی.»

هشدار در مورد موجودات فضایی

استيون هاوکينگ از فيزيکدانان برجسته بريتانيايی پیشتر گفته بود که به احتمال زياد موجودات فضايی وجود دارند ولی به جامعه بشری هشدار داد که در فکر برقراری تماس با اين موجودات نباشد.

به گفته استيون هاوکينگ در جهانی با بيش از ۱۰۰ ميليارد کهکشان ، که در هر يک از آنها صدها ميليون ستاره وجود دارد بعيد است کره زمين تنها جرم آسمانی باشد که در آن موجودات زنده ظهور و رشد کرده‌اند.

استيون هاوکينگ افزود: «در ذهن من که با رياضيات کار می‌کند با نگاهی به اين ارقام خيلی منطقی است که وجود موجودات فضايی را متصور شد. اما چالش اصلی يافتن جزييات بيشتر در مورد اين موجودات است.»

استيون هاوکينگ گفت اين موجودات ممکن است جانداران تک‌ياخته و ميکروبی يا جانوران ساده‌ای مثل کرم‌ها باشند که ميليون‌ها سال است در کره زمين نيز زندگی می‌کنند؛ وی در عين حال يادآوری می‌کند که اشکال بسيار پيجيده و پيشرفته‌تری از حيات نيز ممکن است در سيارات ديگر وجود داشته باشد.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG