لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۱۱

بازداشت مدیر مسئول روزنامه تالشی در جمهوری آذربایجان


هلال ممداف (راست)
هلال ممداف، مدیر مسئول روزنامه «تولیشی صدو» (صدای تالش) در جمهوری آذربایجان، بازداشت شد.

هفته گذشته، دادگاه باکو با ایراد اتهام حمل و نگهداری مواد مخدر، هلال ممداف را تا انجام بازرسی‌های تکمیلی و برگزاری دادگاه رسیدگی به اتهامات وی، به سه ماه زندان محکوم کرد، اتهامی که برخی مدافعین حقوق بشر آن را اقدامی سیاسی قلمداد کرده‌اند.

اتهام هلال ممداف حمل ۵ گرم هروئین و نگهداری ۳۰ گرم هروئین در منزل عنوان شده است.

آقای ممداف دومین سردبیر روزنامه صدای تالش است که طی پنج سال گذشته بازداشت می‌شود.

پیشتر، نوروز ممدلی، عضو هیات علوم زبان‌شناسی آکادمی باکو و مدیر مسئول قبلی این نشریه تالشی زبان در سال ۲۰۰۷ به اتهام دریافت پول از ایران و جاسوسی برای ایران به ۱۰ سال حبس محکوم شد، اما در سال ۲۰۱۰ در ۷۰ سالگی در زندان درگذشت.

دادگاهی در باکو، کلیه اموالی که نوروز ممداف از ایران گرفته بود، با احتساب ۶۰۰ منات (۸۰۰ دلار) پول نقد موجود در حساب شخصی وی را مصادره کرد.

نشریه صدای تالش که به زبان اقلیت تالشی در مناطق جنوبی جمهوری آذربایجان و هم مرز با ایران منتشر می‌شود، بنا به گفته هیات تحریریه این نشریه، سعی در حفظ و اشاعه زبان و فرهنگ تالشی که یکی از شاخه‌های زبان فارسی است داشته است. برخی از مقام‌های جمهوری آذربایجان، ایران را به «سوء استفاده» از اقلیت متهم کرده‌اند.

از جمله برنامه‌های رادیو تالش، وابسته به سازمان صدا و سیمای ایران، به همراه شبکه تلویزیونی شبکه آذری زبان سحر، همواره مورد انتقاد سیاستمداران آذربایجانی بوده است. مقام‌های آذربایجانی این برنامه‌ها را تفرقه‌افکنانه عنوان کرده‌اند.

با وجود ایران، برخی از مدافعین حقوق بشر، از جمله انتقام علی‌یف و آنار قاسملی، وکیل مدافع خود آقای ممداف، در گفتکو با رادیو آزادلیق، بخش آذربایجانی رادیو اروپای آزاد، بر این اعتقاد هستند که دولت باکو توجه چندانی به حقوق اقلیت‌های مقیم این کشور ندارد و تا حد ممکن از دادن آزادی‌های قومی در کشور اجتناب می‌کند و علت بازداشت هلال ممداف را در همین چارچوب بایستی بررسی کرد.

جمهوری آذربایجان از قومیت‌های مختلفی مانند، لزگی، تاتار، تالشی، روسی، تات، همچنین پیروان ادیان و مذاهب مختلفی تشکیل شده است.

هلال ممداف، اخیرا طی مصاحبه‌ای با تلویزیون «ان تی وی» روسیه با انتقاد از سیاست‌های دولت باکو درباره حقوق تالش‌های مقیم این کشور گفته بود که آذربایجان با برگزاری مسابقه جهانی آوازخوانی یوروویژن در باکو، هیچ موفقیت جهانی به دست نیاورد، در حالی که یک موسیقی تالشی که در مراسم عروسی ضبط و در یوتیوب منتشر شد، بیشتر از کل یوروویژن در اینترنت مخاطب پیدا کرد.

وی همچنین ۱۳ ژوئن، مراسمی با نام «شب‌های تالش» برگزار کرده بود، مواردی که به گفته آنار قاسملی می‌تواند علت وقعی بازداشت وی باشد.
XS
SM
MD
LG